Při pořizování brýlí vás čeká nejen výběr vhodných obrouček. Velice podstatné je zvolit také správné brýlové čočky, lidově řečeno skla. K dostání jsou různé druhy a úpravy, které vám zajistí vysoký komfort vidění.
Jakmile si vyberete v optice obroučky, máte z poloviny vyhráno. Určitě jste zvolili ty, které vám sluší a podtrhují vaši osobnost. Teď je před vámi další úkol. Rozhodnout se, jaké brýlové čočky si do těch nových obrouček pořídíte. Prodavač v optice by vám měl zpravidla nabídnout několik možností. Čočky se totiž dělí podle různých kritérií.
Sklo, nebo plast
Povrchové úpravy
Podle vašeho přání vám v optice mohou povrch čoček upravit nanesením různých vrstev, které slouží pro lepší odolnost i komfortnější vidění. Velmi časté a praktické jsou antireflexní úpravy. Tím dojde ke zvýšení propustnosti světla a k odstranění nežádoucích odlesků. To oceníte třeba při řízení auta, ale i při práci na počítači nebo při dalších jiných aktivitách. Další vrstvou, kterou lze brýlové čočky chránit, je hydrofobní úprava. Díky této ochranné vrstvě jsou čočky odolnější vůči mastnotám a jiným nečistotám. Méně se tak špiní a snadněji se čistí. Hydrofobní úprava brýlových čoček také zvyšuje odpudivost vody.
Ochrana před sluncem
Velkou výhodou plastových brýlových čoček je také přítomnost UV filtru. Díky tomu jsou vaše oči chráněny před UV zářením. Pokud potřebujete nosit dioptrické brýle neustále po celý rok, tedy i v létě, můžete si pořídit brýlové čočky i s ochranou proti slunečním paprskům. V tomto případě si můžete zvolit buď stálé zabarvení, nebo samozabarvovací. Výhodou samozabarvovacích brýlových čoček je jejich schopnost přizpůsobení se světelným podmínkám. Pokud jste doma, v kanceláři nebo kdekoliv jinde v místnosti, brýlové čočky jsou čiré. Pokud ale vyjdete na slunce, změní svou barvu podle intenzity slunečního záření. Zabarvení samozabarvovacích čoček přitom může dosáhnout až 85 %, takže dioptrické brýle vypadají téměř jako brýle sluneční.
Ceny brýlových čoček
Důležitý faktorem pro výběr brýlových čoček je také jejich cena. V tomto směru jsou mezi očními optikami velké rozdíly. Zatímco v menších optikách si musíte většinou za každou úpravu či ochrannou vrstvu připlatit, a těžko tak dopřed odhadnete konečnou cenu, v GrandOptical zvolili zcela odlišný přístup. Zde mají totiž základní úpravy jako je tvrzení, antireflex či hydrofobní úprava již v ceně brýlových čoček, takže si dokážete spočítat, jaká bude výsledná cena Vašich nových brýlí. Ceník brýlových čoček nabízených v GrandOptical přitom naleznete i na internetových stránkách www.grandoptical.cz. Pokud si tedy pro nákup nových brýlí zvolíte síť prodejen GrandOptical, máte jistotu, že Vás nečekají žádná nepříjemná překvapení. Každý měsíc navíc nabízejí atraktivní slevy, díky kterým můžete ušetřit i několik tisíc korun.
Nový komentář
Komentáře
A na sklo se dá taky dodělat UV filtr, navíc sko má určitej UV filtr už samo o sobě.
Minerální skla mají ještě jednu velikou výhodu: stejné dioptrie jsou ve sklu výrazně tenčí než v plastu
(takže to, že se plasty dají tenčit je jen taková pseudovýhoda, protože třeba já bych plasty musela mít tenčené, zatímco sklo můžu mít bez tenčení).
A cena je několikanásobně nižší.
Před nějakou dobou mě v optice přesvědčili na plasty, ale ráda jsem se vrátila zpátky k "minerálům"
Docela dobře se podle toho pozná i úroveň optiky: když řeknu, že chci klasický tvrzený skla(a zdůvodním) a začnou mě přesvědčovat, jak jsem divná a nemožná, utíkám do jiný optiky