Francie
Co se týká slané části, na francouzském vánočním stole nesmí chybět uzený losos, humr, ústřice, foie gras nebo slané palačinky, k pití šampaňské, ale netradiční je sladký dezert, který Francouzi mívají v podobě sladkého vánočního polena. Poleno je tvořeno z piškotového těsta a máslového krému a vzhledově vypadá jako kus dřeva. Poleno se zdobí marcipánovými houbami, šiškami a pro efekt se přidávají i větvičky jehličí.

639889c2d9125obrazek.png
Foto: Shutterstock

Španělsko
U nás se podává večeře tradičně kolem šesté až sedm hodiny, ve Španělsku si počkají až do 11. hodiny noční. Podávají se tapas, uzeniny, sýry a hlavnímu chodu velí mořské plody. A na stole nesmí chybět ani šunka jamón. Snad žádný Španěl nezná Vánoce bez coby churroz – marcipánové sušenky nebo hranolky, které jsou obalené v cukru a skořici. Vypadá to podobně jako turecký med a je to i podobně sladké. 

639889e144054obrazek.png
Foto: Shutterstock

Peru
O Vánocích v Peru vyhrává krocan, který je nadívaný čerstvým ovocem. Jako přílohu volí ananas a jablečnou omáčku, mají totiž rádi slano-sladké chutě. K tomu ještě tzv. tamales, což jsou kukuřičné listy plněné mletým masem či zeleninou, vařené na páře.

639889fd2fb4fobrazek.png
Foto: Shutterstock

Brazílie
Brazilci o vánočních svátcích nepohrdnou šunkou, krůtou, ale i vepřovým nebo rybím masem. K tomu si dávají bramborový salát nebo klasickou rýži. Sladkou tečkou bývá čokoládový nebo ovocný dort anebo panettone, jako v Itálii.

63988a21b2cc6obrazek.png
Foto: Shutterstock

Itálie
Jaké by to byly italské Vánoce bez těstovin? Dělají se na různé způsoby a párují se s vhodným vínem. Opět se ale zastavíme u sladkosti. V Itálii je tradiční panettone, což je chléb, který je dělaný na sladko s rozinkami anebo kandovaným ovocem. Podává se s krémem z mascarpone a nevšední je jeho váha, jde totiž o pořádný kousek – váží okolo jednoho kilogramu, aby se dostalo na všechny členy rodiny!

63988a3d312ecobrazek.png
Foto: Shutterstock

Jamajka
Je známé, že na Jamajce teče alkohol proudem. Asi měsíc před Vánocemi se sušené ovoce naloží do červeného vína, ze kterého se potom dělá ovocný dort. Ten má potom díky naloženému ovoci velmi silnou alkoholovou příchuť, takže nic pro děti, ale dospělí si rozhodně pošmáknou.

63988a5fec467obrazek.png
Foto: Shutterstock

Japonsko
To, co si mnozí u nás dávají k obědu, Japonci jedí každý rok na Vánoce. Je to kupodivu smažené kuře z KFC, který si objednávají i několik měsíců předem. Dělají to tak už od sedmdesátých let. Dezert už je méně tradiční, jedná se o dort s mascarpone a jahodami.

63988a82dab2dobrazek.png
Foto: Shutterstock

Švédsko
Vařené fazole se slaninou a cibulí jedí Švédové a nemohou si to vynachválit. Někteří nedají dopustit na sušenou tresku s bílou omáčkou a kořeněným chlebem s hřebíčkem a zázvorem.

63988aa24bec8obrazek.png
Foto: Shutterstock

V některých zemích jsou vánoční pokrmy opravdu velmi netradiční. Dali byste si něco z toho nebo si neumíte představit štědrovečerní večeři bez kapra a bramborového salátu?

Zdroj: Invia, kucharidodomu, sksen, idnes