Existuje několik postupů, jimiž lze zjistit kalorickou spotřebu organismu na 24 hodin. Celkovou kalorickou spotřebu lze vypočítat sečtením hodnot bazálního metabolismu (BMR), energie potřebné pro fyzickou aktivitu (FA) a energie spotřebované termickým efektem jídla (TE).

K těmto číslům dojdeme následovně: Pro výpočet BMR stačí vynásobit vaši hmotnost v kilogramech koeficientem 21,7, jste-li žena, nebo 24, jste-li muž.

Příklad:

Máme-li ženu s tělesnou hmotností 60 kilogramů, která se věnuje alespoň třikrát týdně po dobu 30 minut jízdě na rotopedu, její celkový kalorický výdej spočteme následovně.

BMR= 21,7x60 (1302 kcal)
FA= 30 % z 1302 (390,6 kcal)
TE = 10 % z 1692,6 (169,26 kcal)
BMR + FA + TE = 1861,86 kcal

Pokud tato žena nechce zhubnout ani přibrat, měl by její denní příjem činit 1861,86 kcal.

Energii potřebnou pro fyzickou aktivitu určujeme jako procento z našeho bazálního metabolismu podle těchto hodnot:

• minimální či žádná tělesná aktivita=20 % BMR,
• mírná aktivita (minimálně 3x týdně po dobu 30 minut)=30 % BMR,
• každodenní aktivita (minimálně 30 minut denně)=40 % BMR,
• každodenní těžká fyzická zátěž (profesionální atleti)=50 % BMR.

A hodnotu energie spotřebované termickým efektem jídla udává 10 % ze součtu BMR a FA.

Kolik spálíte při cvičení a péči o domácnost?

Majitelé krokoměrů a posilovacích strojů si mohou na displeji jednoduše přečíst, kolik kalorií se v těle spálilo. Ale napadlo vás někdy, že takovým malým tělocvikem může být i obyčejná péče o domácnost, žehlení, mytí oken či vysávání? Během těchto prací u sebe počítadlo kalorií zřejmě nemáte, a proto vám přinášíme stručný přehled, kolik spálíte za hodinu různých prací.
Do 90 kcal za hodinu spálíte i při sladkém nicnedělání. Spadají sem činnosti, při nichž vykonáváte jen drobné pohyby: šití, pletení, psaní, sledování televize, vaření, řízení auta.

90 až 190 kcal za hodinu spálíte při pomalejší procházce, práci na zahrádce nebo lehkých domácích pracích, například žehlení, mytí nádobí, práce na počítači, úklid.
190–240 kcal za hodinu ze sebe vydáte během chůze rychlostí 4 km/h, zdravotní gymnastice, jízdě na kole a středně těžkých náročných pracích, při nichž se do práce zapojuje více svalových skupin. (Stlaní, vysávání, praní)
240–360 kcal za hodinu si žádá chůze rychlostí 6 km/h, bruslení, míčové hry, pomalý tanec, pomalé plavání. Z domácích prací jsou to ty těžší: mytí oken, klepání koberců, tapetování či zednické práce.
360–460 kcal za hodinu spálíte při aerobiku, lyžování, tenisu, běhu, jízdě na kole rychlostí 15 km/h a při sexu. Můžete si také zkusit složit uhlí do sklepa.
460–600 kcal za hodinu si vyžádá intenzivní sportování jako atletika, plavání, hokej, jogging, veslování, lyžování, běh, box.
Nad 600 kcal za hodinu se dostanete už jen při závodním sportování.

Nezapomeňte, že 2/3 energie, kterou byste za den měla přijmout, je potřeba dodat tělu v první polovině dne a zbylou třetinu v polovině druhé. Prvním jídlem a nejdůležitějším, kterým den začíná, by měla být snídaně. Jako příjemný a zdravý start do nového dne s potřebnou dávkou energie doporučujeme dvě sušenky BeBe Dobré ráno, jogurt, šálek čaje a ovoce.

Čtěte také...

Ženy-in cvičily s Hankou Kynychovou

Reklama