Pořádně opít se mi povedlo asi třikrát za život a pokaždé to stálo za to. Poprvé jsem dostala facku, protože jsem v momentě, kdy mě dobří kamarádi přivedli domů, řekla mamince ve dveřích „dobrý den, paní“, podruhé jsem šla na výlet uprostřed noci a jednou mě přivezli popeláři, když jsem si je drze stopla ve Skořepce.

Každopádně piji velmi sporadicky, protože alkohol odbourávám týden v poloze horizontální s hadrem na hlavě a na slepičím vývaru.

Někdy je s opilci docela legrace

Mám kupříkladu kamarádku a ta se nemůže napít, protože pak, ač jinak veselá kopa, lká celý večer někomu na rameni, naříkajíc na zlý osud. Je jí jedno, jestli ten, komu slintá na rukáv, je číšník nebo kamarád. Vždycky je co oplakat.  

Jiná přítelkyně zase pravidelně po pár sklenkách chodí a po každém chce, aby se s ní fotil. Ze začátku to spoluobčané berou shovívavě. Když ale hnízdí u jejich stolu za večer pětkrát, přestávají být plní pochopení. Nakonec se fotila s vyhazovačem a byl poslední , koho v lokále navštívila. Pak už jen taxikář.

S jinými raději nepít

To někteří, zejména muži, jsou jiný šálek kávy. Znám jednoho, který je schopen, ač ve stavu střízlivosti jemný muž, v opilosti napadnout i o hlavu většího člověka jen proto, že šel kolem. V duchu hesla "ať jsem bit, jen když se peru“ to pak většinou popisuje slovy „no dal jsem mu facku, koukám, kde je a on mi šlape po ksichtě“, nebo „vážení, tak jsem ho hnal za sebou až domů“..:)

Další sorta „zábavných“ opilců vás zahrne takovou náklonností, že se štěstím odejdete neuškrcení.  Následují moudré sovy, které vám za večer vykecají do hlavy kráter zvící velikosti Macochy a není před nimi úniku, pomalu ani na toaletu, protože věrně stepují před dveřmi a někdy ani tam neztichnou.

Budiči

Nejlepší jsou ti, kdo chtějí, aby jejich radost ze života, narození syna, rozvod, svatbu, či jen pátek, slavili všichni s nimi. Takový dobroděj si otevře pěkně ve dvě ráno okno a spolu se svými věrnými vyřvává do noci „susede, susede zabijte tu sviňu“, a povzbuzují spící obyvatele bojivými pokřiky typu „vstávat, kolbenka a zpívat!“ . Málokdo má pro tento neplánovaný, pouliční mejdan pochopení.

V lepším případě dostane náš budič něco jmen z oblasti hospodářského zvířectva, v tom horším se poveselí s městskou policií. Ráno se chodí omlouvat sousedům s blbou výmluvou, že se nechal strhnout kamarádem. V bytě vládne tichá domácnost a tak má dost času na žaludeční katar.

Jak to?

Zeptala jsem se v poradně pro léčení závislostí při psychiatrické léčebně v Bohnicích. Proč mají lidé různé opice? Čím to, že někdo až „v civilu“ spořádaný občan, se dokáže po pár sklenkách změnit v Tarzana, kterému je slušnost  zcela neznámým termínem? A druhý zase jinak veselá kopa se s přibývajícími promile mění v slzavé údolí?

"Lidská psýcha je velice zapeklitá věc. Na dně každého člověka, v jeho nitru je uloženo mnoho z toho, co je mu dáno a alkohol velmi efektivně vypíná tu část našeho mozku, kde leží schopnost ovládání, rozpoznávací schopnost, paměť, modifikace chování v souvislosti s přejatými a naučeními formami vystupování a ponechává prostor té části, která je tu od iracionálního modelu. Tudíž se člověk v zásadě a hodně zjednodušeně začne chovat čistě pudově a převládá chtíč i nekontrolované podléhání emočnímu stimulu. To je také hodně zjednodušeně důvod, proč se opilý člověk chová tak, jak to právě přijde. Protože to rozumově již nehodnotí. Pouze emočně," vyvětluje lékař Tomáš Lžičař.

Opustil vás? Vyčistěte si hlavu

Nejsem moc přítelem této metody řešení osobních problémů, i když mnoho lidí pokládá právě opití se za dobrý způsob. Jestliže se se mnou rozešel partner a já si s odpuštěním vyliju hlavu, nepřiměji ho k návratu. Navíc se vystavuji riziku, že v opojení a se sníženou rozpoznávací schopností, jak pravil pan doktor, budu sepisovat paranoidní sms, nebo dělat jiné nepřístojnosti a jediný výrazný efekt, který přivodím, bude týdenní kocovina.

Navíc se můžu druhý den při pohledu do kolonky „odeslané“ ještě slušně stydět až za hrob, cože jsem to plkala za nesmysly.

Snad možná jedno nelze popřít: Když se člověk zabývá tím, jestli strčit do záchodu dřív hlavu, či pozadí, má méně času řešit, jaký je opuštěný chudák.

Jakou máte opici? Topíte problémy v alkoholu? Jakou máte zkušenost s opilci?

Reklama