Je to možná trochu nezvyklé, ale jeden muž se rozhodl napsat knihu o tom, jak to ženy mají se sexualitou. Tím mužem je Zlatko Pastor. K tomuto nápadu ho jistě vedly jeho pracovní zkušenosti. Je totiž gynekolog, porodník a sexuolog zabývající se ženami a jejich sexualitou. Nakladatelství Grada ho v tomto jeho nápadu podpořilo, a tak jsem měla to štěstí, že se mi do ruky dostala kniha Sexualita ženy.

 

„Pane doktore, když se při sexu nudím a nuda dosáhne vrcholu, znamená to, že mám orgasmus?“

Tak tímto vtipkem, ke kterému je přidán i roztomilý obrázek, začíná jedna z kapitol, která se zaměřuje na ženský orgasmus. Pan Pastor se zde mimo jiné zaměřuje na fámy a bludy, které jsou ženám podsouvány v různých moderních časopisech a magazínech ohledně práva na orgasmus. Takové právo totiž neexistuje a spousta žen je zklamaná, když nemůže dojít uspokojení. Dávají to za vinu partnerovi a nebo mají pocit, že samy dělají něco špatně.

 

Nechtějí slyšet pravdu o tom, jak to ve skutečnosti je. Neradují se z toho, co mají. Rády by slyšely jen jednoduchý návod, co dělat, jak se hýbat, na co myslet. Všude je přece takových návodů plno, tak proč to nefunguje? Orgasmus totiž není synonymem sexu. Někdy ho dosáhneme snáze a někdy pomaleji nebo vůbec. A jak říká Tracey Coxová, těch třicet vteřin, pokud máte štěstí, za tu námahu ani nestojí.

 

A co se týče společného orgasmu, tak to nejlépe asi popsal Woody Allen:

„Společný orgasmus jsme s manželkou zažili jenom jednou, když jsme podepisovali rozvodový papíry.“

 

Co v knize rozhodně nenajdeme
Jak je vidět podle této ukázky z kapitoly o orgasmu, kniha nemá být návodem, jak prožít lepší sexuální život. Nejsou v ní ani testy, které by nám ukázaly, jaké jsme milenky či co v sexu nejvíce vyhovuje právě vám. Autor se v knize snaží poskytnout čtenáři věrohodné informace o ženské sexualitě. Tyto informace čerpal z lékařských výzkumů a seriózních zdrojů. Tímto se snaží vyvrátit některé bludy a fámy. Zmiňuje se i o ideologických, náboženských a regionálních názorech na sexualitu a nevyhnul se ani tématu zneužívání.

 

Sexualita ženy rozhodně není pouhou příručkou či učebnicí, jež by nás měla vyvést z omylů, které mezi námi už léta kolují. Je psaná velmi humornou formou. Doplněna obrázky s vtipy a citáty slavných osobností, jak je vidět už i výše.

 

Sex a náboženství

Mě například zaujala tato věta, kterou vyslovil Anatole France:

„Náboženství udělalo ze sexu znamenitou propagaci, když ho prohlásilo za hřích.“

Touto výstižnou větou začíná kapitola Sex a náboženství. Skoro každá věrouka totiž obsahuje pravidla týkající se pohlavního života. Ženy mají většinou v těchto pravidlech podřízenou roli a jejich úkol se omezuje pouze na plození dětí. Příslušnice něžného pohlaví jsou pojímány jako světice, nebo mnohem častěji jako hříšnice. Čarodějnic bylo přece jen mnohem více než svatých žen. Poslední bosorka byla například upálena ještě koncem 18. století.

 

Všechno toto potlačování sexuality, hlavně té ženské, mělo a stále má velký vliv na ženský postoj k sexu. Hlavně křesťanská víra měla nemalý vliv právě na západní země, což se týká i nás. Díky této kapitole se dozvíte, jaké fámy a bludy v lidském povědomí jsou dědictvím náboženství.

 

Úchylky

Pan Pastor se nevyhýbá ani takovým tématům, jako jsou sexuální úchylky - například sadomasochismus. Vysvětluje zde, co je to sadismus a co je to masochismus. Kdo je přivedl na veřejnost jako první a jak se vůbec tyto úchylky projevují. Spousta lidí se totiž domnívá, že masochismus je pouze o tom, že lidi se rádi nechávají mlátit hlava nehlava. Ovšem masochismus musí být hlavně spojený s ponižováním, pokořením a pocitem úplné závislosti. Z toho mají masochisté teprve ten pravý prožitek. Uspokojovalo by něco takového i vás?

 

Jak to máte se sexualitou vy? Koupila byste si knihu pana Zlatka Pastora? Co říkáte způsobu, jakým se k tomuto tématu postavil? Jak se vám líbí vybrané citáty? Znáte také nějaký příhodný, které by se k danému tématu hodil?

 

foto: tisková konference ku příležitosti vydání knihy (muž ve světlém obleku je autor knihy Zlatko Pastor); obrázky přímo z knihy

Reklama