Každý z nás má jistou představu o snídani, skládá si ji z potravin, které mu chutnají a na které má právě po ránu chuť. Často ale nevíme, jaká je energetická hodnota jednotlivých potravin nebo jaký mají vliv na následné zažívání. Může se nám tudíž stát, že zkombinujeme nevhodná jídla, a následkem toho můžeme mít zažívací potíže a naše trávení zaměstná organismus na příliš dlouhou dobu, což nám zbytečně ubírá potřebnou energii.
Rádi bychom v tomto článku rozebrali jednotlivé možnosti našich obvyklých snídaňových jídelníčků.

Sestavili jsme čtyři varianty, jak by mohla vaše snídaně vypadat. Oslovili jsme paní Karolínu Hlavatou, nutriční specialistku na správnou výživu, aby nám poskytla odborné vyjádření.

Snídaně číslo 1:
Chleba nebo rohlík s máslem, marmeládou, čaj(2 bílé rohlíky, 10 g másla, 20 g jahodového džemu – 1730 kJ, bílkoviny 10 g, tuky 11 g, sacharidy 70 g)
Tato snídaně na dlouhou dobu nezasytí, protože obsahuje méně bílkovin. Pečivo není celozrnné, takže jsme ochuzeni o cenné vitaminy, minerální látky a vlákninu. Živočišné tuky (v tomto případě máslo) obsahují „nezdravé“ nasycené mastné kyseliny, jejichž zvýšený příjem je dáván do souvislosti s onemocněními srdce a cév. Výhodnější by proto bylo nahradit bílé pečivo celozrnným, máslo rostlinným tukem (kdo si hlídá linii, může použít rostlinný tuk v light formě, kde je obsah tuku snížen na 25 %) a přidat bílkoviny (např. mléko, jogurt).

Snídaně číslo 2:
Míchaná vejce, chleba, káva (2 vejce, 10 g tuku, krajíc chleba– 1770 kJ, bílkoviny 17 g, tuky 20 g, sacharidy 43 g)
Vejce jsou cennou potravinou – obsahují především zdraví prospěšné tuky, v tuku rozpustné vitaminy a jsou i bohatým zdrojem bílkovin. Výhodou tohoto typu snídaně je, že zasytí na dlouhou dobu. Problémem však bývá tepelná úprava vajec, při které se používá značné množství tuku. Mnozí k „vylepšení“ použijí ještě slaninu, o jejíž „prospěšnosti“ pro naše cévy a štíhlá těla ani nemá význam diskutovat. Řešením je vejce vařit nebo při tepelné úpravě použít nádobí, které umožní pokrm připravit bez tuku. Pro zvýšení obsahu vlákniny by bylo vhodné snídani doplnit zeleninou.

Snídaně číslo 3:
BeBe Dobré ráno, jogurt, jablko, ovocný čaj (50 gBeBe sušenek, 150 g bílého jogurtu, 1 jablko– 1600 kJ, bílkoviny 13 g, tuky 14 g, sacharidy 60 g)
Tento typ snídaně poskytuje vyvážený příjem bílkovin, tuků i sacharidů. Výhodou je vyšší příjem vlákniny z celozrnných sušenek a ovoce. Důležité je nezapomínat na bílkoviny (jogurt, mléko, pro zpestření tvaroh), které spolu s vlákninou velmi dobře zasytí.

Snídaně číslo 4:
Sladké pečivo, kakao (2 koblihy, 200 ml kakaa– 2340 kJ, bílkoviny 14 g, tuky 16 g, sacharidy 68 g)
Tento typ snídaně je možná oblíbený, ale zcela jistě není vhodný. Vysoký obsah tuku, cukru – co dodat? „Bonusem“ je smažení, při kterém vzniká řada zdraví nebezpečných látek, o vysoké energetické hodnotě výsledného pokrmu ani nemluvě. Určitou záchranu představuje alespoň mléko, které dodá potřebné bílkoviny. Zcela však chybí vláknina a obecně ochranný vliv stravy, který každý, kdo o sebe asvé zdraví pečuje, očekává.

Našli jste si tu sobě nejbližší snídani? V následujících řádcích se dozvíte, zda je tato snídaně vyvážená, zda nám dodá dostatek energie, nebo jí něco chybí.

Jakých návyků se máme vyvarovat? Zeptali jsme se odborníka, co by těmto návykům vytkl.

1) ke snídani káva
2) ke snídani jen bílé pečivo
3) nesnídáme cereálie
4) nesnídáme vůbec

1) 4) Vynechávání snídaní nebo jejich odbývání kávou se příliš nevyplácí. Ukazuje se, že lidé, kteří jedí nepravidelně, ve zvýšené míře trpí nadváhou a obezitou, a to i přesto, že jejich celkový energetický příjem není vyšší než u osob s normální hmotností. Vynechávání snídaní podporuje vznik energetické úspornosti, což znamená, že tělo pracuje na úsporný režim a „šetří“ svou energií. Kdo nesnídá, je také méně výkonný a hůř se soustředí.
2) Co se týká výběru, je důležité vybírat celozrnné druhy, které v porovnání s výrobky z bílé mouky obsahují více vlákniny, vitaminů i minerálních látek. Co se týká skladby snídaně, jíst pouze pečivo nebo sacharidy obecně (např. pouze zmíněné pečivo, buchty apod.) není dobrou volbou. Sacharidy jsou sice dobrým zdrojem energie, ale nezasytí. Proto se důležité doplnit sacharidový pokrm bílkovinami. Ideálem je přidat k sacharidům a bílkovinám ovoce nebo zeleninu, coby zdroj vlákniny, vitaminů a minerálních látek.
3) Jak již několikrát zaznělo – celozrnné potraviny jsou pro naše zdraví jednoznačně přínosné. Obsažená vláknina plní řadu funkcí– dobře sytí, snižuje objem zkonzumované stravy (tím napomáhá regulovat tělesnou hmotnost) a uplatňuje se v prevenci a léčbě onemocnění zažívacího traktu.

Reklama