Knihu Dana Browna jsem přečetla s nadšením. S každou stránkou mě spisovatel doslova nutil jít na další. Nechtěla jsem přestat, dokud nebudu vědět, jak to všechno dopadne.
Bavilo mě sledovat pátrání Roberta Langdona a Sophie Neveu. Stala jsem se jednou ze zástupu těch, které pohltil knižní bestseller této doby Šifra mistra Leonarda.
Chvíli klusem, chvíli v poklidu
Před necelými dvěma hodinami jsem se vrátila z filmové předpremiéry. Sedím u počítače v redakci a přemýšlím, kde bych měla začít… Dnes (pro mě ještě zítra) 18. května má Šifra mistra Leonarda v Česku premiéru. Na film režiséra Rona Howarda, jehož natočení stálo 125 milionů dolarů, se dlouho netrpělivě čekalo. A teď je tu.
Proslulý symbolog Robert Langdon je přivolán do Louvru k vraždě místního správce Jacquese Sauniéra. Ve chvíli, kdy se setká s kryptoložkou Sophií Neveu, se začíná odkrývat série tajemství, která vedou k pradávné organizaci, jejímž cílem je střežit dva tisíce let staré tajemství.
V případě, že jsou součástí příběhu historická fakta, má režisér a scénárista, na rozdíl od spisovatele, těžký úkol, aby správně vysvětlili všechny potřebné souvislosti. Šifra mistra Leonarda je plná historických faktů, které spolu souvisí a film trochu pokulhává v jejich objasnění.
Na jednu stranu bych je mohla omluvit tím, že není možné ve filmu ozřejmit každý detail. Ale několikrát jsem se přistihla, že jsem vděčná za to, že jsem si knihu předem přečetla. Jen díky tomu jsem chápala pravý důvod Silasova sebemrskačství a také smysl toho, proč Sophie Neveu mnoho let žila odděleně od svého dědečka a zavražděného správce Sauniéra.
Při sledování mě rušil i fakt, že snímek neměl po celou dobu svého trvání stejné tempo. Chvílemi jako by kamsi chvátal a kvůli tomu přeskakoval to, v čem spočívalo zaujetí pro knihu, a tak se například pátrání po kódech a rozluštění kryptexu doslova „scvrklo“ do nepodstatných minut, aby posléze zpomalil a dodal do děje nová fakta, která film staví do akční polohy.
Překvapivě panovačná Amélie
Jenže Šifra mistra Leonarda není akční příběh, i když by se to americkým filmařům možná hodilo. Silas, kterého ztvárnil Paul Bettany, by musel být v tom případě považován za negativního hrdinu a Robert Langdon (Tom Hanks) a Sophie Neveu (Audrey Tautou) za „klaďase“.
Paul Bettany však ztvárnil postavu mnicha, který zabíjí v zájmu své víry, s velkou citlivostí. Bettany kladl největší důraz na své oči, ve kterých se zračila zlost i odevzdanost. Jeho postava však nedostala příliš prostoru.
Zato herečka Audrey Tautou má díky Šifře ještě větší šanci se prosadit, a to i po úspěchu ve filmech Amélie z Montrmartru či Příliš dlouhé zásnuby. Na casting bylo pozváno několik prominentních francouzských hereček, protože role Sophie Neveu byla pro Rona Howarda stěžejní. Howard si nakonec vybral právě Tautou. Mě však svým výkonem v Šifře Audrey zklamala. Jako by se bála rozehrát, a tak se ze Sophie Neveu stává panovačná dívka, která žene Roberta Langdona za každou cenu pořád dál. Jako by ji nikterak nezasáhla smrt člověka, který ji vychoval. Své city ukáže až téměř ke konci filmu, což je trochu pozdě.
Tom Hanks mě nezklamal. Dokázal se velmi dobře vžít do role roztržitého amerického symbologa, který je do celého případu zatažen bez jakéhokoli přičinění. Roztržitost je podtržena parukou nepoddajných vlasů a obavy jsou vyjádřeny hlubokými vráskami u kořene nosu. Bez úsměvu přijímá narážky přítele Sira Leigha Theabinga, ale jeho představitel Ian McKellen se nevzdává. Je to lišák podšitý, který lichotí Sophii Neveu a zároveň ji poučuje o legendě Svatého grálu.
Jestli někdo zůstává svým, je to Jean Reno, který ztvárnil ve filmu poručíka Bézua Fachea. Policista, který se za každou cenu snaží dělat dobře svoji práci, a když se zklame v těch, kterým věřil, je nekompromisní.
V případě filmové Šifry mistra Leonarda budu jako on. Nekompromisní.
Konec snu o působivém velkofilmu
Filmu se nedá upřít velmi dobré ztvárnění prolínání minulosti se současností. Obrazy vstupují do sebe a přináší to zajímavou podívanou. Ale to nestačí k tomu, abych filmové Šifře zatleskala.
Očekávala jsem velkofilm, který mě ohromí, přesvědčí a okouzlí. Nic takového se nestalo. Bohužel. Kniha je super a jestli té bych dala sto procent, tak pro film bych měla pouze padesát.
Režisér Ron Howard možná trochu zapomněl, že pro dobrý film nestačí mít knižní bestseller a vynikající herce. Dopadá to totiž tak, že se nakonec diváci smějí ne vtipnosti příběhu, ale vykonstruovanému ději, který věděl, jak začít, ale neví, jak by skončil.
_____________________________________
Šifra mistra Leonarda
The Da Vinci Code
drama, 148 min, mládeži nevhodný do 12 let
Režie: Ron Howard
Hrají: Tom Hanks, Audrey Tautou, Ian McKellen, Alfred Molina, Jürgen Prochnow, Paul Bettany, Jean Reno
Česká premiéra: 18. 5. 2006
Nový komentář
Komentáře
četla jsem knížku je dobrá doporučuju
Holky, tak jsem na tom byla -film je fajn - i když žádná bomba, která by mě zvedla ze židle. Ale recenze o nejhorších výkonech herců a nemožnosti chápat děj - to jsou blbý žvásty.
no tak jak jsem cekala, nic moc. protoze jsem knihu cetla, vedela jsem, co bude nasledovat a byla to proste 150ti minutova nuda. jenom jsem v duchu popostrkovala dej. film neprinasi nic noveho, je to proste presne ztvarneni knihy, tak, jak jste si to predstavovali pri cteni, tak to znovu uvidite na platne...s tim rozdilem, ze do filmu se nevesly vsechny popisky obrazu a delsi rozbory siger, coz je na knize to nejzajimavejsi. mo nektere silnejsi momenty film ma, ale jinak je to ztrata casu...radeji si znovu prectete knizku
HA,knížka se mi líbila,na film určo zajdu (nedám na kritiku) a včil sem nainstalovala hru
...prostě šifra všude kolem
catcat: Poslední dobou jsem neslyšela o filmu, který kritika neztrhala
Knížku jsem nečetla a na film jdu za chvilinku,už se těším!!!
Ono se ne nadarmo říká, že když to kritika ztrhala, tak to bude dobrý
knizku jsem cetla, nic moc, i kdyz napinave to je...dnes jdu na film, moc se netesim, ale aspon to bude zadara
Knížka podle mého super, na film určitě půjdu, nenechám se odradit.
Knížka se mi moc líbila a přečetla jsem ji jedním dechem. Měla napětí a dobrý děj. Tento víkend jdu na film a doufám, že to bude stejné.
Vanily: Co to tak prožíváš? Autor netvrdí, že píše literaturu faktu. Je to fikce, tak tam mohou být evangelia klidně maďarsky.
Jsem klasický knihomol a co začnu číst,to dočtu.I když se mi to nelíbí.A tahle knížka byla strašná blbost,plná rádoby faktů,které se autor ani neobtěžoval ověřit.Například v jakém jazyce byla psána evangelia.Ne aramejsky jak on píše,ale kopsky...to je jen jeden příklad..
Knihu jsem četla a na film se těším, i přes samé negativní recenze
. Včera říkali v rádiu: "Kdo knihu četl, bude zklamán, kdo ji nečetl, film nepochopí". Půjdu na to s přítelem, který ji nečetl, takže to vypadá, že budeme z kina vycházet jako dva naštvaní diváci.
marcellina*: Jistě že v reálu byl, ale ta kniha není dokument, tam se mohlo klidně psát, že Louvre je ve Španělsku a nebyla by to chyba
*daisy*: Ťapina: videla jsem nejakej dokument kde se mluvilo o tom, ze byl zrejme homosexual
*daisy*: Pořád ještě je to fikce
Pokud vím, tak v knize není zmíněno, že da Vinci byl homosexuál, takže asi TAMTEN da Vinci nebyl
No, nemuzu rict, ze vylozene spatny, ale nic moc knizka. A kamaradka presne prisla na to, cim to: on pise zpusobem, ktery by clovek cekal, ze vysype pocitac, kdyz se mu presne zada, jak napsat roman. Na kazdych par strankach se presne strida akce-dialog-popisovani-vysvetlovani
Parkrat postavene na hlavu (me treba zarazil ten samotny akt "oslavy" jin-jangu, kdy velmistr byl homosexual
, zajimalo by me, jak by to spisovatel asi tak u da Vinciho vysvetlil - beztak nejaka pomluva historicka nebo tak neco
)
blbost ...ztráta času to číst
Recenze Mirky Spáčilové na film nebyla moc pochvalná.Místy je to prý až nudné, herecké výkony nemastné neslané.
Meander: mě ta tloušťka odrazovala snad dva měsíce, pak jsem to přečetla jedním dechem.
Mě se nejvíc líbili Andělé a Démoni, možná proto že to byla moje první knížka od Browna. Ty ostatní jsem taky přečetla na posezení, ale už to nebylo to "poprvé", už jsem prokoukla ten jeho grif
Ťapina: Kdepak, byla bych zklamaná, kdybych je v tom filmu nenašla