Knihu Dana Browna jsem přečetla s nadšením. S každou stránkou mě spisovatel doslova nutil jít na další. Nechtěla jsem přestat, dokud nebudu vědět, jak to všechno dopadne.

Bavilo mě sledovat pátrání Roberta Langdona a Sophie Neveu. Stala jsem se jednou ze zástupu těch, které pohltil knižní bestseller této doby Šifra mistra Leonarda.

Chvíli klusem, chvíli v poklidu
 
Před necelými dvěma hodinami jsem se vrátila z filmové předpremiéry. Sedím u počítače v redakci a přemýšlím, kde bych měla začít… Dnes (pro mě ještě zítra) 18. května má Šifra mistra Leonarda v Česku premiéru. Na film režiséra Rona Howarda, jehož natočení stálo 125 milionů dolarů, se dlouho netrpělivě čekalo. A teď je tu.

Proslulý symbolog Robert Langdon je přivolán do Louvru k vraždě místního správce Jacquese Sauniéra. Ve chvíli, kdy se setká s kryptoložkou Sophií Neveu, se začíná odkrývat série tajemství, která vedou k pradávné organizaci, jejímž cílem je střežit dva tisíce let staré tajemství.


V případě, že jsou součástí příběhu historická fakta, má režisér a scénárista, na rozdíl od spisovatele, těžký úkol, aby správně vysvětlili všechny potřebné souvislosti. Šifra mistra Leonarda je plná historických faktů, které spolu souvisí a film trochu pokulhává v jejich objasnění.

Na jednu stranu bych je mohla omluvit tím, že není možné ve filmu ozřejmit každý detail. Ale několikrát jsem se přistihla, že jsem vděčná za to, že jsem si knihu předem přečetla. Jen díky tomu jsem chápala pravý důvod Silasova sebemrskačství a také smysl toho, proč Sophie Neveu mnoho let žila odděleně od svého dědečka a zavražděného správce Sauniéra.


Při sledování mě rušil i fakt, že snímek neměl po celou dobu svého trvání stejné tempo. Chvílemi jako by kamsi chvátal a kvůli tomu přeskakoval to, v čem spočívalo zaujetí pro knihu, a tak se například pátrání po kódech a rozluštění kryptexu doslova „scvrklo“ do nepodstatných minut, aby posléze zpomalil a dodal do děje nová fakta, která film staví do akční polohy.


Překvapivě panovačná Amélie

Jenže Šifra mistra Leonarda není akční příběh, i když by se to americkým filmařům možná hodilo. Silas, kterého ztvárnil Paul Bettany, by musel být v tom případě považován za negativního hrdinu a Robert Langdon (Tom Hanks) a Sophie Neveu (Audrey Tautou) za „klaďase“.


Paul Bettany však ztvárnil postavu mnicha, který zabíjí v zájmu své víry, s velkou citlivostí. Bettany kladl největší důraz na své oči, ve kterých se zračila zlost i odevzdanost. Jeho postava však nedostala příliš prostoru.


Zato herečka Audrey Tautou má
díky Šifře ještě větší šanci se prosadit, a to i po úspěchu ve filmech Amélie z Montrmartru či Příliš dlouhé zásnuby. Na casting bylo pozváno několik prominentních francouzských hereček, protože role Sophie Neveu byla pro Rona Howarda stěžejní. Howard si nakonec vybral právě Tautou. Mě však svým výkonem v Šifře Audrey zklamala. Jako by se bála rozehrát, a tak se ze Sophie Neveu stává panovačná dívka, která žene Roberta Langdona za každou cenu pořád dál. Jako by ji nikterak nezasáhla smrt člověka, který ji vychoval. Své city ukáže až téměř ke konci filmu, což je trochu pozdě.


Tom Hanks mě nezklamal. Dokázal se velmi dobře vžít do role roztržitého amerického symbologa, který je do celého případu zatažen bez jakéhokoli přičinění. Roztržitost je podtržena parukou nepoddajných vlasů a obavy jsou vyjádřeny hlubokými vráskami u kořene nosu. Bez úsměvu přijímá narážky přítele Sira Leigha Theabinga, ale jeho představitel Ian McKellen se nevzdává. Je to lišák podšitý, který lichotí Sophii Neveu a zároveň ji poučuje o legendě Svatého grálu.


Jestli někdo zůstává svým, je to Jean Reno, který ztvárnil ve filmu poručíka Bézua Fachea. Policista, který se za každou cenu snaží dělat dobře svoji práci, a když se zklame v těch, kterým věřil, je nekompromisní.

V případě filmové Šifry mistra Leonarda budu jako on. Nekompromisní.


Konec snu o působivém velkofilmu

Filmu se nedá upřít velmi dobré ztvárnění prolínání minulosti se současností. Obrazy vstupují do sebe a přináší to zajímavou podívanou. Ale to nestačí k tomu, abych filmové Šifře zatleskala.


Očekávala jsem velkofilm, který mě ohromí, přesvědčí a okouzlí. Nic takového se nestalo. Bohužel. Kniha je super a jestli té bych dala sto procent, tak pro film bych měla pouze padesát.


Režisér Ron Howard možná trochu zapomněl, že pro dobrý film nestačí mít knižní bestseller a vynikající herce. Dopadá to totiž tak, že se nakonec diváci smějí ne vtipnosti příběhu, ale vykonstruovanému ději, který věděl, jak začít, ale neví, jak by skončil.

_____________________________________

Šifra mistra Leonarda
The Da Vinci Code
drama, 148 min, mládeži nevhodný do 12 let
Režie: Ron Howard
Hrají: Tom Hanks, Audrey Tautou, Ian McKellen, Alfred Molina, Jürgen Prochnow, Paul Bettany, Jean Reno
Česká premiéra: 18. 5. 2006

Reklama