Včera jsme vám nabídli článek o nejrůznějších formách chronické bolesti, kterou trpí stále více lidí, a slíbili jsme na toto téma rozhovor s prof. MUDr. Miloslavem Kršiakem, DrSc., z Ústavu farmakologie 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze.

Pane profesore, proč některá analgetika na bolesti nezabírají?
V účincích analgetik existují obrovské individuální rozdíly. U téže bolesti zabírá u jednoho člověka lék a, u druhého lék b, pro každého je třeba hledat to pravé analgetikum. U běžných bolestí, které se občas dostaví, jako je bolest hlavy, zad, zubů, většinou už lidé to svoje analgetikum znají, neměli by ale trpět silnou bolestí ani při výjimečných akutních bolestech, například po operacích, po úrazech. Pokud jim podané analgetikum nepomůže, měli by včas upozornit svého lékaře.

Jaká jsou rizika analgetik, některá se přeceňují, jiná zase naopak podceňují.
Laici někdy podceňují rizika dlouhodobé samoléčby analgetiky – pokud běžná bolest při samoléčbě nepřestane do několika dní, měla by být svěřena do péče lékaře. Tito pacienti si neuvědomují riziko krvácení do trávicího traktu po lécích obsahujících ibuprofen, diklofenak nebo kyselinu acetylsalicylovou. Toto riziko je do 65. roku mírné, ale u starších lidí se zvyšuje.

Která analgetika jsou nejšetrnější?
Nejšetrnějším analgetikem je paracetamol v terapeutických dávkách. Za určitých podmínek jsou šetrná i opioidní analgetika. Ve Spojených státech patří kombinace paracetamolu s opioidními analgetiky k nejčastěji předepisovaným analgetikům a léčivům vůbec. U nás se používají minimálně, naopak nejčastěji se používají rizikovější a levnější analgetika.

Jsou na trhu nová analgetika?
Pokrok ve farmakoterapii bolesti probíhá spíše evolucí než náhlými revolucemi. Většinou používáme léky, které jsou známy desítky let, některé i přes sto let. Pokrok je v nových lékových formách, které umožní například rychlejší nástup nebo delší trvání účinku. Například silná analgetika ve formě náplastí, které působí tři dny. Nebo šetrná a bezpečná injekční analgetika. Velký pokrok nastal v léčení nádorové bolesti. Máme i zcela nové účinnější a lépe snášené léky na některé bolesti, které dříve dost vzdorovaly, například na migrénu. Určité nové možnosti a částečné zlepšení umožňují i některé nové léky u neuropatické bolesti – například u diabetu nebo neuralgie.

Také vás trápí bolesti? Jak se jich zbavujete? Co bolí nejvíc? 

Reklama