5f50e6db2a2afobrazek.png
Svůj podíl na tom má i nevhodný výběr školní brašny, kterou děti nosí každý den do školy. „Pro nejmenší určitě doporučuji klasickou aktovku, ne batoh. Aktovka je stabilní a přehledná. Má pevnou konstrukci, díky níž drží svůj tvar, i když je prázdná. Důležitá je její hmotnost. Čím je lehčí, tím je pro děti lepší,“ říká učitelka prvního stupně Helena Korfová. Pokud vás tedy čeká příprava na nový školní rok, zaměřte se na čtyři klíčové oblasti.
Velikost

Pokud řešíte nákup, budete stát před rozhodnutím, jak velkou brašnu pořídit. „Ideální je, aby si prvňáček tašku určitě vyzkoušel. Musí mu být pohodlná, na zádech dobře sedět,“ radí paní učitelka. Výška na zádech by měla být od ramen po hřeben pánevní kosti. Dítě musí volně hýbat krkem a brašna nesmí nezasahovat na hýždě.

Ergonomie

Školáci jsou stále v růstu, nemají vyvinutou kostru ani svalovou tkáň jako dospěláci, je důležité, aby aktovka na zádech seděla přirozeně a nikde netlačila. Zaměřte se tedy na ergonomické tvarování zadní části. To by mělo být pevné a tvarované podle zad dítěte. „Ergonomická záda a polstrované ramenní popruhy jsou v této době už standardem. Praktický je ale polstrovaný hrudní pás,“ radí učitelka. Právě ten celkovou váhu školní aktovky rovnoměrně rozloží i na přední část těla. Na trhu se můžete setkat s batohy s 3D zádovým systémem, prodávají je například hypermarkety Globus.5f50e63065224obrazek.png

Uspořádání aktovky

Důležité je uspořádání aktovky uvnitř i vně. „Výborná je postranní kapsa na pití, nevyleje se mezi sešity, což se prvňáčkům občas stává,“ radí Helena Korfová. Přední kapsu využijete na svačinu, podle této velikosti hledejte i velikostně odpovídající svačinový box. Výhodou jsou organizované různé kapsičky na klíče, karty a jiné důležité drobnosti. „Pokud má prvňáček problém najít to, co potřebuje, bude mu více vyhovovat jednodušší, přehlednější, menší aktovka, tzv. jednokomorová. Dvoukomorová aktovka má výhodu v tom, že oddělí pracovní sešity a učebnice od desek s malými sešity a penálem,“ radí učitelka.

Bezpečnostní prvky

Ze zákona musí být školní brašny vybaveny povinnými reflexními prvky. Na každé tašce by tak měly být odrazky, reflexní potisky či obrázky. Ať jde o jakýkoli obrazec, všechny musí mít minimální velikost 2 x 5 cm.

Tip učitelky Heleny Korfové:

Nakupujte pomůcky společně s dětmi. Alespoň ty nejdůležitější. Má to dva jednoduché důvody. Když si dítě vybere pomůcky takové, jaké se jemu budou líbit, bude se do školy mnohem více těšit. Druhý
důvod je ten, že všechny rady a doporučení jsou prima, ale holky i kluci chtějí mít na svých aktovkách, penálech a ostatní výbavě obrázky svých hrdinů, které mají rádi. To je pro ně to nejdůležitější.

5f50e6557c17aobrazek.pngPoradna: Čeká nás nákup školního vybavení pro prvňáka, co bychom měli sledovat?

Odpovídá Mgr. Helena Korfová, učitelka prvního stupně
Pro nejmenší určitě doporučuji klasickou aktovku, je stabilní a přehledná. Má pevnou konstrukci, díky níž drží svůj tvar. Důležitá je její hmotnost, prázdná by neměla přesáhnout 1 200 g. Prvňáček by si ji měl vyzkoušet, aby mu seděla. Měla by mít ergonomická záda, polstrované ramenní popruhy a hrudní pás. Důležité je uspořádání aktovky. Kapsy na pití a svačinu by měly být oddělené. Šikovné jsou různé kapsičky na klíče. Pokud má prvňáček problém najít to, co potřebuje, bude mu více vyhovovat jednokomorová aktovka. Aktovka by měla mít reflexní motivy a zapínání takové, aby nedělalo malému školákovi problémy. Aktovku, která splňuje všechny požadavky, koupíte například i v hypermarketech Globus společně s dalším školním sortimentem.

Rada odborníka:

Máme doma předškoláka, u kterého nás čeká pořizování školní výbavy. Protože je to pro mě i pro něj poprvé, mám připravený nákupní seznam. Na co se mám při nákupu zaměřit?

Odpovídá učitelka prvního stupně Helena Korfová spolupracující s HM Globus

„Co se týče nákupu školních pomůcek, doporučuji zaměřit se hlavně na bezpečnost a to ve všech ohledech. Důležité jsou bezpečnostní prvky na aktovce (odrazky, barevnost), ale i na oblečení pro školáka. Případně prvňáčkův outfit dovybavte reflexními prvky - přívěsky, samolepkami, led světýlky. Cesta do školy i z odpolední družiny musí být v krátkých podzimních a zimních dnech pro děti co nejbezpečnější! Pořiďte bezpečné přezůvky, tzn. raději s pevnou patou než pantofle. Sice se prvňáčkovi hůře obouvají, ale přezůvky nepadají při chůzi, nevyzouvají se, dá se v nich lépe cvičit nebo zlobit při relaxačních chvilkách vyučování. Podívejte se i na podrážku, aby neklouzala. Malý školák bude potřebovat nůžky – pořizujte ale vždy s kulatou špičkou. Pro jistotu počítejte s nákupem roušek. Školák by měl mít alespoň dvě, pratelné nebo jednorázové, k nim nezapomeňte pořídit i igelitové sáčky na jejich hygienické ukládání. Určitě pořiďte i menší balení dezinfekčního gelu, aby jej měl školák v aktovce stále k dispozici.“

Tip: Sehnat veškerou výbavu do školy může být náročné, zajděte do Globusu, největšího papírnictví ve městě. Před nákupem si vytvořte přehledný seznam v aplikaci Můj Globus. Nejen školní pomůcky, ale i další vybavení např. na tělocvik nebo to svačinové zde koupíte s garancí kvality.

Více rad a tipů na Globus.cz
5f50e683c3b76obrazek.png

Reklama