Váš poslední zaměstnavatel s Vámi zametl, snaživá kolegyně na vás naházela špínu větší než ze zaneseného rybníka, nebo jste prostě ztratila práci pro nadbytečnost? Nevěste hlavu. S novou prací se vám naskýtají i nové možnosti. Zabořte nos do novin nebo usedněte k počítači a popusťte uzdu své fantazii. Pokud vás netlačí finanční situace, dopřejte si hledání práce, která by vás bavila a naplňovala.

Našla jste a pozvali si vás na pohovor? Nepanikařte, máme pro Vás několik zaručených tipů, jak ho zvládnout na jedničku.

Den před pohovorem

- vyberte vhodné, reprezentativní oblečení, ve kterém se budete cítit dobře. Kalhoty tlačící v pase tak, že skoro nemůžete mluvit, vám na klidu nepřidají.

- připravte si svůj životopis, doklady o vzdělání i certifikáty z doplňujících kurzů

- rozhodně nesvolávejte všechny své přítelkyně k lahvince vínka, zcela určitě neohromíte svého potencionálního zaměstnavatele kruhy pod očima, vinným dechem a nazelenalou barvou pleti

-odpovězte si na otázky, které Vám mohou být položeny:

Proč máme vybrat zrovna Vás? – Zaměstnavatel se touto otázkou snaží zjistit, jaké je vaše sebevědomí, a tím pádem i vhodnost pro danou pozici. Nebuďte skromné a tiché, ale také ne příliš sebejisté. Umějte prodat všechny své znalosti a zkušenosti přirozeně.

Co nám můžete nabídnout? – Zajímají se o vaše schopnosti, znalosti práce na počítači, popřípadě znalosti cizích jazyků, zkušenosti v daném oboru…

Jakou máte představu o mzdě? – Chtějí znát váš úsudek. Uveďte takovou, kterou jste na stejné pozici měla v minulém zaměstnání (pokud jste s ohodnocením byla spokojená). Rozhodně nevěřte tomu, že předhozením nereálné částky je přesvědčíte o svých vysoce ceněných kvalitách.

Řekněte nám něco o sobě? – Nikdo nečeká, že spustíte vodopád vašich zájmových činností, recenzi na poslední zhlédnutý film nebo události z posledního dílu vašeho oblíbeného seriálu. Vyzvedněte své schopnosti komunikace v cizím jazyce, samostatnost, odborné znalosti, kurzy, organizační schopnosti…

Máte děti? - Ač je od měsíce října tato otázka posuzována jako diskriminace a vy na ni nemusíte odpovídat, vězte, že vám stejně bude položena. Odpověď je na vás, můžete opáčit : „Ano, a vy?“ popřípadě „ Ano máme s manželem děti.“ Aby bylo patrné, že nejen vy se staráte o děti.

Samotný pohovor

Nastal den D, doma jste se pečlivě ustrojila, nalíčila a teď stojíte přede dveřmi, za kterými vás čeká možná příští šéf. Pamatujte, že přesnost je výsadou králů. Nikoho asi neoslníte pozdním příchodem s výmluvou na nemožné spoje.

Před vstupem do místnosti vždy vypněte mobilní telefon. Nechcete přeci, aby vám zrovna v tu nejnevhodnější chvíli volala tchyně a zajímala se, zda jste jejímu synáčkovi včera upekla koláč.

Zaklepat a slušně pozdravit je samozřejmostí. Nezapomeňte k tomu připojit i vstřícný úsměv a věcným způsobem sdělte důvod své návštěvy. Při podání ruky patřičně druhé osobě ruku stiskněte a dívejte se dotyčnému zpříma do očí.

Uvědomte si, kdo je tady "šéf". Informace, které nejvíce zajímají vás, pro něj už tak důležité nejsou. Vše se dozvíte a vše má svůj čas. Při rozhovoru mluvte jasně a zřetelně. Seďte zpříma, uvolněně, dívejte se tazateli přímo do očí a neztrácejte sebejistotu. (V tomto bodě psychologové radí představit si dotyčného v nějaké komické situaci. A já jsem dostávala zase radu: Druhou díru do zadku ti nikdo neudělá :-) ).

Oznámí-li Vám po skončení pohovoru jednatel firmy, že se Vám ozvou, přijměte to jako fakt. Jestliže se ve stanovené době neozvou, nebojte se ozvat sama a zeptejte se na výsledek. Může se stát, že na vás ztratili kontakt, že poštovní zásilka nebyla doručena, nebo se vám prostě nedovolali a vy přijdete o vytoužené místo. Pokud se dozvíte, že jste nebyla úspěšná, odpusťte si poznámky typu: „Vaše chyba!“ Berte celou věc jako dobrou zkušenost a s chutí se pusťte do dalšího hledání.

Není to tak dávno, co jsem i já absolvovala kolotoč hledání zaměstnání, psaní životopisů a osobních pohovorů. A několikrát jsem byla odmítnuta právě díky oné začarované formulce – Máte děti? I když je to posuzováno jako diskriminace, nikdy si tu otázku neodpustili! Většinou se už vůbec neozvali, někdy měli alespoň tolik slušnosti, aby na rovinu řekli, že potřebují flexibilní zaměstnance a matka od dítěte se jim nehodí.

Přesto přese všechno se mi nakonec podařilo práci najít, takže vy všechny, které se právě teď potýkáte s podobným problémem, nevěšte hlavu a pátrejte dál. Žena-in Vám k tomu přeje hodně štěstí a sil…  

   
Reklama