Přitom stačí dát dítěti mantinely, které všichni dospělí z rodiny dodržují, a problémy se zmírní. Prvních projevů neklidu u dětí si jako rodiče obvykle všimneme v době, kdy se dítě začíná samo pohybovat a samo si může vybrat, s čím si bude hrát.

„To je tak v roce a půl až dvou letech. Rodiče si najednou všimnou, že jejich dítě je aktivnější než jeho vrstevníci,“: „Dítě přebíhá od jedné hračky ke druhé, nedrží se za ruku, když jde s rodiči na procházku. Dokonce nevydrží ani u jídla. Jak ho uklidnit?“

radepur-banner-600x400px-0907-2020.jpg

Neběhejte za dítětem se lžičkou

Rodiče i prarodiče neposedným dětem často ustupují právě u jídla. Aby aspoň něco snědlo, pronásledují ho s jogurtem nebo rohlíkem doma i na vycházce. Sociální pracovnice ale radí spíš dítě posadit a udržet jeho pozornost něčím jiným než samotným jídlem.

Jsou tzv. zlobivé děti neklidné či nevychované? S touto otázkou se potýká řada (nejen) rodičů. Projevy hyperaktivity bývají někdy považovány za zlobení a děti s ADHD pak často bývají považovány za nevychované. Mnohdy získávají různá nelichotivá označení. Hyperaktivní dítě není jen „trochu temperamentnější“ nebo „o něco aktivnější“ než ostatní děti.

Chování dítěte se syndromem ADHD není způsobeno jeho špatnou povahou, rozmazleností či absencí výchovy. Obvykle je především důsledkem impulzivity a neschopnosti (či značně snížené schopnosti) se zklidnit.

ADHD nebo zlobení – je třeba rozlišovat

Samozřejmě i dítě s ADHD může být (tak jako jakékoliv jiné dítě) nevychované, zlobivé a rozmazlené.

Nevychovanost a zlobení je ale nutné důsledně odlišovat od projevů poruchy a vývojové nezralosti. Děti s ADHD často mívají nevyrovnaný vývojový profil – zatímco po stránce vývoje myšlení či řeči mohou být ve srovnání s vrstevníky i napřed, často zaostávají v emocionálním a sociálním vývoji. Též některé specifické dovednosti v rámci vývoje motoriky a grafomotoriky mohou zaostávat či se vyvíjet odlišně než u jiných dětí stejného věku. Tyto děti se proto mohou chovat až výrazně jinak než jejich vrstevníci.

Co pomáhá?

Možná jste si všimli, že Vaše dítě s ADHD funguje za určitých okolností lépe než jindy. Zatímco někdy se Vám např. Vaše snaha motivovat ho k přípravě do školy či k jiné činnosti zdá být prostě marnou, přece se dá „vychytat“ den či situace, kdy to jde všechno mnohem snáz.

Máme pár tipů, na to, co pomáhá. Dítě také obvykle „funguje“ lépe, když se dobře vyspí. Protože u ADHD se nelze spolehlivě opřít o vnitřní hodiny a lehce zklidnit, myslete na pravidelný režim a dostatek spánku.

dite.png

Ať už Vaše dítě bere léky na ADHD či nikoli, je tady pár věcí, které byste měli vědět.

 • farmakoterapie je jednou (ne jedinou) z možností léčby ADHD
 • léky syndrom neodstraní, ale můžou mírnit jeho výrazné projevy
 • reakce na konkrétní léčivo můžou být u různých dětí rozdílné
 • při užívání léků je nezbytná průběžná komunikace s předepisujícím lékařem (informujte ho o vedlejších účincích, změnách stavu apod.), v průběhu času je někdy potřebná úprava medikace
 • nespoléhejte jen na léky samotné – nezbytnou součástí léčby ADHD je trénink sociálních a emočních dovedností (dítě se učí poznávat a zvládat své emoce, stavy neklidu, komunikovat s okolím i řešit konflikty) a vhodná výchovná opatření, je rovněž vhodné využít možností rodinné terapie
 • břímě rozhodování, zda farmakologickou léčbu dítěti nasadit nebo ne, nenesete sami – aktivně konzultujte s lékaři a dalšími odborníky, společně s nimi zvažujte pro i proti dle potřeb a stavu Vašeho dítěte

Stravování dítěte s ADHD

Mezi činností mozku a výživou funguje prokázaná vazba (možná sami používáte kávu, čokoládu či čaj k navození změny nálady či aktivity). Všichni tušíme, že pestrost stravy je důležitá. Hodně jídla však není totéž co kvalitní výživa. A stravování dítěte s ADHD by mělo být zejména o dobré volbě kvalitních surovin.

Mnoho našich potravin je průmyslově zpracovaných, s obsahem rozmanitých přísad a konzervačních látek. Ačkoli nehladovíme, často nám chybí důležité živiny. Ne jinak je na tom dítě s ADHD, jehož organizmus může na nevhodnou stravu reagovat velmi citlivě. Dokonce tak citlivě, že to v jeho chování poznáme i my – a to často rychle a velmi jasně…

Jestliže má Vaše dítě ADHD, vhodná volba potravin a režim stravování mu může pomoci zmírnit jeho příznaky a přispět k jeho zklidňování.

Na co dbát při stravování dítěte s ADHD

 • pestrá a pravidelná strava
 • dostatek vitamínů a důležitých minerálů – zejména vitamíny skupiny B a hořčík pro správné fungování CNS
 • dopřávejte mu čerstvou zeleninu a ovoce, zkuste bylinky
 • zařazujte ořechy, semínka a kvalitní oleje (esenciální mastné kyseliny omega 3, omega 6), těstoviny a luštěniny
 • zkuste jednoduché cukry nahradit složitějšími s postupným uvolňováním (tedy nižším glykemickým indexem)
 • spíše omezte vydatnou energetickou stravu, zejména na večer
 • pamatujte na dostatek tekutin
 • omezte bílé pečivo, sladkosti a sladké nápoje
 • u kupovaných potravin věnujte pozornost obsahu umělých barviv a konzervantů
 • nedopusťte, aby jídlo bylo příčinou konfliktů s dítětem
 • vlastní příklad je nejlepší učitel – buďte s dítětem na stejné vlně a jezte taky zdravě

Léky – ano či ne?

Mnoho rodičů, kteří mají dítě s ADHD, dřív nebo později řeší důležitou otázku: nasadit léky – ano či ne? Otázka farmakoterapie ADHD je složitá a ani mezi odborníky neexistuje jasná shoda v názorech na její potřebnost u konkrétních dětí.
Je velká šance, že mírné projevy ADHD Vaše dítě zvládne díky vhodnému výchovného přístupu. A samozřejmě také prací na sobě, někdy i pod vedením odborníků.

Zejména tváří v tvář intenzivním projevům ADHD, které znemožňují dítěti zvládat školní docházku a fungovat v běžném životě, však možná budete otázku nasazení medikace řešit.
5f082b2468381obrazek.png

Lékárník má možnost bez lékařského předpisu nabídnout pro celkové uklidnění organismu některé bylinné preparáty, pro malé ale i starší děti ve formě čajových směsí s obsahem například meduňky, heřmánku, mateřídoušky, majoránky, kozlíku nebo mučenky. Příkladem takového doplňku stravy je Radepur baby - bylinný sirup s extrakty z meduňky, heřmánku, majoránky a mateřídoušky, jejichž účinné látky podporují pocit uvolnění, mají relaxační účinky, podporují zdravý spánek a usnadňují usínání.

Reklama