Strašně moc se těšíte na narození svého miminka. Nemůžete se dočkat, až budete ten maličký uzlíček držet v náručí.

Slavnostní návrat domů bývá malou rodinnou událostí. A tak si tento den užijete více či méně ve spěchu a snaze si všechno co nejdřív zorganizovat podle potřeb miminka.

 

Druhý den většinou čerstvý tatínek odchází vstříc svému zaměstnání a najednou jste na všechno sama. 

Pro někoho úleva, pro jiného tragédie. Zvláště máte-li své první dítě, můžete být nepříjemně překvapena dost velkou únavou.

 

Není divu, tělo je vyčerpané po devíti měsících těhotenství, porod se rovná také nejméně horolezeckému výstupu, a aby toho nebylo málo, tak i kojení je pro tělo zátěž rovnající se těžké práci v dole.

A to si přitom jen tak v pohodě a klidu sedíte, sedíte a kojíte…

Na obrázcích to vypadá hezky, ale ono po tom všem držet na rukou třeba čtyřkilové dítě není žádný med. Pomoci si můžete různými polštáři či speciálním polštářem na kojení. To však nic nemění na tom, že tuto činnost budete provádět třeba 12x denně, a to i v noci…

 

Tuto únavu nejlépe zvládne čas, většina maminek se shoduje, že cca po třech měsících bývá líp. Dítě i ony už mají jakýsi režim a začínají se těšit na každý nový den.

Do té doby můžete zkusit některý z těchto triků…

 

-         Vyražte na krátkou procházku bez miminka, případně na malý nákup – nejlépe nějakého oblečení pro sebe. Opravdu to pomůže trošku pročistit hlavu.

-         Vyhýbejte se čokoládě a kofeinu, zkuste chutě na sladké zahnat například sušeným ovocem. Je dokázáno, že čokoláda sice způsobuje chvilkovou euforii, ale poté upadáte do ještě hlubší beznaděje…

-         Nehladovte, i kdybyste měla v letu zhltnout suchý rohlík, tak se to počítá…

-         Využijte chvilek, kdy miminko spí, ke svému spánku. Dobrá a často používaná rada. V praxi je to trochu složitější, protože ne každá maminka usne i přes den, tělo je prostě nastaveno na bedlivé střežení miminka a spánek nepřichází v úvahu – chytrá příroda. Mně se sice párkrát podařilo usnout, ale byla jsem poté ještě víc zmlácená, než kdybych vůbec nespala. Měla jsem pocit, že sotva začnu usínat, tak už se zas musím vzbudit do plné stráže. To bylo snad ještě horší než totální nevyspání.

-         Často se taky radí baštit multivitaminy pro těhotné v dvojnásobných dávkách. Krátkodobě to rozhodně neuškodí, takže proč ne?

-         Omezte návštěvy, zvláště ty nevítané, a buďte sobecká… Alespoň do té doby, než se budete cítit líp.

-         Zjednodušte si manipulaci s miminkem tím, že si veškeré potřebné krémy a plenky prostě dáte na několik míst, podle toho, kde všude s miminkem manipulujete (koupelna, ložnice….), abyste nemusela zbytečně běhat pro krém do koupelny a z koupelny pro plenku do ložnice…

-         Pokud bolí nástřih při vstávání, docela pomáhá stažení svalů pánevního dna. Jde to ztuha, ale bolest se tím značně omezí.

-         Pokud máte to štěstí  a někdo vám tak na hodinku vyveze kočárek kamsi do dáli, využijte toho ne k úklidu, ale k tomu, co vám udělá radost – ať je to třeba uvaření si oblíbeného jídla, koupele nebo i toho spánku…

 

Tak to je vše, co jsem pro vás nasbírala.  A budu napjatě čekat, jak přihodíte další dobré tipy, jak přelstít tělo, které chce spát a všechno ho bolí...

 

 

Reklama