Některým ženám bývá špatně pouze ráno, odtud plyne často používané označení “ranní nevolnost”, jiné mohou pociťovat nepříjemné příznaky celý den nebo pouze večer. Pojďme se podívat na to, proč nevolnost v těhotenství vzniká a jak si od ní ulevit.

mum2.jpg

Proč k nevolnosti v těhotenství dochází?

Nevolnost v těhotenství je stále tak trochu neznámá. Nevíme jistě, proč jí některé ženy trpí a jiným se zcela vyhne. Existuje mnoho teorií a názorů, proč některé ženy zažívají v těhotenství pocity nevolnosti a zvracení. Od hormonálních příčin až po ty psychické. I když žádná z nich není vědecky prokázaná, některé se zmiňují častěji než ostatní.

Jednou z nich je hladina hormonu HCG, který se objeví v těle potom, co buňky v děložní sliznici začnou tvořit základ placenty. Podle jeho přítomnosti se také ověřuje těhotenství v prvních dnech po početí Jeho hladina je nejvyšší právě v prvním trimestru a často se považuje za strůjce nevolnosti.

Další teorie říká, že pomocí nevolnosti se tělo brání látkám, které by mohly poškodit vývoj plodu. Této teorii nahrává fakt, že nevolnost často spouští vzhled, zápach či chuť alkoholu, cigaret, masa a potravin s výraznou vůní.

Nevolnost a zvracení nejsou jediné projevy. Jakou může mít těhotenská nevolnost podobu a kdy se objevuje?

Vedle typických příznaků, jako je nechutenství, nevolnost a zvracení patří k těhotenským nevolnostem také závratě a mdloby. Nastartovat je může cokoliv od vůně kávy, pohledu na jídlo či závanu parfému až po jízdu v dopravním prostředku. Nevolnost a zvracení se může objevit kdykoliv během dne, nejen ráno, jak se často traduje. Alespoň malou útěchou pro ženy, které těhotenskou nevolností trpí, může být fakt, že u velké části těchto žen potíže vymizí po prvním trimestru. I tak se ale jedná o velice nepříjemnou součást těhotenství a všechny ženy, kterých se to týká, jistě uvítají rady, jak si od nevolnosti pomoci.

mum.jpg

Co pomáhá na nevolnost v těhotenství

První, co můžete udělat hned ráno po probuzení, je sníst nějakou sladkou sušenku nebo piškot ještě předtím, než vstanete z postele. Sušenky mějte vždy po ruce, třeba v nočním stolku. Tato drobnost vám může s nevolností významně pomoci. V každém případě pak nezapomínejte na kvalitní snídani, pokud vám to žaludek dovolí. Ideální je zvýšený přísun ovoce, které vám dodá potřebné vitamíny a minerální látky. Naopak se vyhýbejte tučným, smaženým a příliš kořeněným jídlům. Jezte menší porce častěji během dne a nezapomínejte na pravidelný pitný režim. Pokud musíte každý den cestovat MHD, pokuste se jezdit v časech mimo špičku, abyste se vyhnuly přeplněným a vydýchaným dopravním prostředkům. Část cesty také můžete jít pěšky, procházka vám prospěje.

Zázvor jako účinný pomocník při těhotenské nevolnosti

S těhotenskou nevolností si umí velmi dobře poradit zázvor. Tento štiplavý kořen se v ajurvédě používá pro zklidnění žaludku po celá tisíciletí. Nejlepších účinků docílíte, když jej budete konzumovat v podobě doplňků stravy, které obsahují potřebnou koncentraci účinných látek. Takovým přípravkem je například doplněk stravy Antimetil - zázvorové tablety s přírodním složením. Tablety se snadno polykají a mají neutrální chuť, takže nevadí ani těm, kteří chuť zázvoru nemusí. V těhotenství se doporučuje užívat 2 tablety denně – jednu ráno a jednu v poledne.

Když běžné rady nestačí

6256a1277b8a3obrazek.jpgDoplněk stravy

Většina těhotenských nevolností se dá zvládnout výše zmíněnými radami a dostatečným odpočinkem. V případě, že žena zvrací vícekrát během dne a nevolnost jí znemožňuje běžné fungování, může nastoupit na pracovní neschopnost a toto období přečkat doma. Ve všech těchto případech, jakkoliv je nevolnost nepříjemná, nedochází k ohrožení vývoje a života plodu. Problém nastává tehdy, pokud je zvracení natolik úporné, že v sobě žena neudrží ani tekutiny a výrazně hubne. Pak totiž hrozí dehydratace, která je nebezpečná pro matku i plod. V tomto případě rozhodně neotálejte s návštěvou lékaře.

Více na www.antimetil.cz
6256a137bc920obrazek.jpg