Vánoce nejsou jen záležitostí nás, lidí. I když to zní možná úsměvně, slaví je i zvířata. To proto, že máme tendenci polidšťovat je a dopřávat jim, co máme sami rádi. Ne vždy je to ale ku prospěchu. Na co si dát pozor při chystání „hostiny“ pro němé tváře a jak stráví Vánoce zvířecí obyvatelé zoologických zahrad či útulků?

Lidé o Vánocích rádi přilepšují nejen svým domácím mazlíčkům, ale také divoce žijícím zvířatům. S čím se tedy přes svátky do přírody vypravit? „Vodní ptactvo na zamrzlé řece lze podpořit bílým pečivem, ale v žádném případě na něm nesmí být plíseň nebo moc soli, to by mohlo ptáky přiotrávit a mohli by uhynout,“ varuje Jaroslava Syslová ze Záchranné stanice pro živočichy ve Vlašimi s tím, že pečivo by mělo být nakrájené na menší kousky a nemělo by být zcela zmrzlé. Jinak si totiž mohou ptáci poranit jícen. Další vhodnou potravou je podle jejích slov také pšenice, oves nebo kukuřice či dokonce nesolené vařené  těstoviny. Rozhodně by se ale nemělo jednat o zbytky „lidského jídla“.

Přilepšit můžete i lesní zvěři, ať už senem, žaludy, kaštany, mrkví či jablky. Jen dbejte na to, aby vše bylo kvalitní a nezkažené. Zvyšovat tukové zásoby zvěře na zimu se už od podzimu snaží i myslivci. Vánoce jsou pro ně ale přece jen v něčem jiné. „Tradičně každý rok chodíme před štědrovečerní večeří s dětmi do lesa. Nosíme zvěři jablka, žaludy a tvrdé pečivo. Bez toho by pro nás nebyly Vánoce,“ říká myslivec Jiří Stárek.

Kam o svátcích za zvířátky?

Kromě divoce žijících zvířat se můžete o svátcích vydat i za těmi v zoologických zahradách či v útulcích. Řada z nich totiž chystá pro návštěvníky různé akce. Namátkou jsme jich pár vybrali a zeptali se, čím právě u nich zpestří svým svěřencům Vánoce.

Jaroslava Syslová, vedoucí Záchranné stanice pro živočichy Vlašim

Štědrý den u nás v ParaZoo vypadá zcela stejně jako každý jiný den. Vánoce se zvířaty slavíme vždy až na první svátek vánoční. Ráno obstaráme úklid a krmení, poté následuje klid. Tedy měl by, ale bohužel v tomto období mnoho lidí ve městě zkouší pyrotechniku, což zvířata stresuje. Co se pamlsků týče, ano i našim zvířátkům přilepšíme, ale v rámci jejich zdravé výživy. Vyrábíme například pro vydry mražený dort z rybiček, který pro ně poslouží taktéž jako zábava – plavou s ním po vydráriu a doslova se s ním „vyřádí“. Ostatní dostávají pamlsky ve formě ovoce, oříšků nebo piškotů. Záleží, o jaký druh zvířete se jedná. Náš rys Míša dostane dančí kýtu. U druhů, kde nejsou pamlsky vhodné, volíme variantu, že jim žrádlo schováme např. do dýně, oni se poté zabaví jejím „dolováním“ ven.

Naše ParaZoo je sice v prosinci zavřená, nicméně veřejnost může oslavit s našimi zvířátky již zmíněného 25. prosince. Akce začíná ve 12 hodin a proběhnou během ní dvě komentovaná krmení. Lidé mohou jako dárky přinést krmiva pro zvířata - masové konzervy, granule pro psy nebo kočky, tvrdé pečivo, piškoty, různé sušené plody, neloupané ořechy, dále pak obilniny, přepravky, další potřeby jako například jednorázové gumové rukavice, sací podložky pod zvířata, lahve s různými dudlíky na odchov mláďat savců, po domluvě vybrané hračky pro zvířata v zoo a další. ParaZoo je expoziční část Záchranné stanice pro zraněné živočichy, dárky budou putovat nejen tedy do Parazoo, ale také pomohou zvířatům v léčebném areálu v Pavlovicích.

Více informací zde.

vydra

Zdroj foto: ParaZoo

Andrea Jiroušová, PR manažerka Zoo Dvůr Králové

U nás v zahradě už pravá vánoční atmosféra zavládla. Děti z mateřských školek a základních škol tu ozdobily více jak 160 vánočních stromečků, po setmění se nám navíc rozsvítí desítky zvířecích postaviček. Jako každý rok pořádáme pro naše návštěvníky tradiční Vánoční zoo. Letos jsme ji zahájili 19. prosince a potrvá až do 3. ledna. Po tuto dobu platí pro návštěvníky zvýhodněné vstupné a prodloužená otevírací doba. Na Štědrý den a Silvestr jsou však pokladny otevřené pouze do 16 hodin.

Poslední adventní víkend se u nás také konaly vánoční nadílky pro naše šelmy a lidoopy.

Více informací zde.

dvurkralove

Zdroj foto: Zoo Dvůr Králové

Evžen Korec, ředitel Zoo Tábor

O naše zvířata je špičkově postaráno, dostávají prvotřídní stravu. Krmné dávky pečlivě připravujeme tak, aby byla pro zvíře co nejvhodnější. Není proto příliš vhodné do toho nějak výrazně zasahovat. Nicméně na Štědrý den uděláme malou výjimku a zvířatům přidáme navíc některý z jejich oblíbených pamlsků. Například opice se tak mohou těšit na hrst piškotů.

Brány naší zoologické zahrady otevřeme pro veřejnost mimořádně hned po Štědrém dnu, tedy v pátek 25. prosince. Na to přímo naváže víkend, kdy máme v zimě standardně otevřeno každou sobotu a neděli od 9:00 do 16:00. Návštěvníky přivítáme i první den nového roku 2016 v pátek 1. ledna. Na povánoční prodloužený víkend chystáme speciální vánoční komentované krmení zvířat, kdy jim ošetřovatelé krmné dávky doplní o pochoutky přinesené návštěvníky. Zájemci mohou nosit kvalitní ovoce a zeleninu či některé obiloviny. Přesný seznam pochutin, které je možné předat našim ošetřovatelům, zájemci najdou na webu ZOO Tábor.

Více informací zde.

meda

Zdroj foto: Zoo Tábor

Čtěte také:

Reklama