O vztahy je nutné pečovat, to je všeobecně známý fakt. Bylo by naivní domnívat se, že po dvaceti společných letech bude vše stejné jako na počátku. Ať chceme, nebo ne, vzájemně si zevšedníme a toho druhého často považujeme za jakousi samozřejmou součást domácnosti. To ale může být začátek konce. Jak si poradit s narůstající partnerskou šedí, anebo jak se k ní raději vůbec nedopracovat? Máme pro vás několik jednoduchých, nicméně účinných tipů.
603778dd5e4e1obrazek.png
Foto: Shutterstock

Povídejte si a nebojte se choulostivých témat

Může to znít jako klišé, ale komunikace je ve vztahu alfou a omegou oboustranné spokojenosti. Mluvte spolu a nebojte se ani choulostivějších témat. Už se znáte, jste spolu řadu let, tak proč se stydět? Svěřte se, nač v soužití narážíte, z čeho máte obavy, případně co byste ráda dělala jinak. Nevytvářejte si domněnky a pokud se vám něco nezdá, zeptejte se. Jistě z vlastní zkušenosti víte, co všechno dokáže lidská mysl vykonstruovat, jak šílené scénáře vytvořit. A často zbytečně.

Podporujte se i v těžkých okamžicích

Máte-li veselého partnera, který i na špatném dokáže najít lepší stránku, je to návykové. Vše má ale své hranice, a i lidé s tzv. šťastnou povahou mívají své slabší chvilky. Nevyčítejte partnerovi špatnou náladu, únavu a momentální indispozici. Stůjte při něm a ukažte, že jste tu i v dobách náročnějších, ať už jde o jakkoli těžké téma či situaci.

„Ženy kolem čtyřicítky jsou nejpoutavější, protože mají dost zkušeností a málo zábran.“ František Kožík, český esperantista a spisovatel

Dávejte najevo radost ze společných chvil

Jak bylo řečeno v úvodu, začátkem konce může být okamžik, kdy svého partnera začnete vnímat jako samozřejmost. Váš muž není skříň, nechoďte kolem něj bez povšimnutí. Dejte mu čas od času najevo, že ho rádi vidíte. Ukažte mu, jak moc jsou pro vás společné chvíle důležité. Hledejte vždy to lepší, pochvalte ho, když pro vás něco udělá, resp. když udělá cokoli pro rodinu a lepší soužití. Nemusí jít o nic velkého, vždyť důležité jsou právě každodenní maličkosti, které hrozící všednost nevšedně promění v krásnější den.
60377953177d9obrazek.png
Foto: Shutterstock

V posteli občas experimentujte

Jste spolu už dlouho a vášeň se pomalu vytrácí? Nemáte na sex už takovou chuť a ani partner se do intimních hrátek nijak nehrne? Nic naplat, v dlouhodobém vztahu takové chvíle častokrát přicházejí. Proto se nebojte vyzkoušet něco nového. Není vám dvacet a nemusíte se stydět přiznat některé ze svých skrytých tužeb. Možná vás překvapí, jak moc vzrušující může být už samotné povídání na lechtivé téma. Pokud se stydíte (nebo aktuálně nemáte možnost) osobně zajít do obchodu s erotickými pomůckami, využijte anonymitu on-line nakupování. Není třeba balit se hned do latexu, nabídka je široká a vstřícná téměř jakýmkoli touhám.

Vpínejte mobil

Digitální doba plná on-line života si v mnoha vztazích už vyžádala svou daň. Nechtějte se stát i vy její obětí. Dbejte na to, abyste občas oba vypnuli svůj mobil, odložili notebooky a zapomněli na virtuální prostor. Nenechte mezi sebe vstupovat cizí světy, nesrovnávejte se s často vylepšenými fotografiemi „mladších a hezčích“ a věřte v sílu vlastní osobnosti. Sdílejte své pocity s partnerem z masa a kostí, nikoli s elektronickými přáteli na sociálních sítích. Buďte přítomné ve svém životě, domě i ložnici.

Mohl by vás zajímat i tento článek: Emocionální nevěra na sociálních sítích. I vypisování si s kolegyní může být podvod

Listujte minulostí

Občas si spolu jen tak sedněte, vezměte do ruky stará alba a vraťte se do minulosti. Vzpomínejte na veselé příhody, první společnou dovolenou, první setkání s tchýní… Udělejte si po letech stejný výlet, navštivte znovu místa, která vás sblížila. Připomeňte si, proč jste spolu a co jste jeden ve druhém našli.

Osvojte si umění přiznat chybu

Nikdo není neomylný a ač je to někdy hodně těžké, je nutné osvojit si umění přiznat chybu. Každý se občas dostane do situace, kterou by nejraději vymazal. Něco se hodně nepovede, uděláte chybu, nejednáte fér. Zásadní je připustit si vlastní neomylnost, mít dostatek sebereflexe a dokázat se za své jednání partnerovi omluvit. Není to ponižující – naopak. Omluva často vyžaduje mnoho odvahy a osobní statečnosti.

„Lékařská věda zjistila, že muži po čtyřicítce by se měli hodně smát. Hlavně sami sobě.“ Wolfgang Kohlhaase, německý režisér a spisovatel

60377a28ace0aobrazek.png
Foto: Shutterstock

Udělejte občas něco jinak

Není to jednoduché a v některé dny jde pouze o zbožné přání, přesto se lze do určité míry každodennímu stereotypu vyhnout. Alespoň jednou, dvakrát za týden. Probuďte v sobě kreativitu, zkuste vymyslet netradiční pojetí večera. Kupte novou deskovou hru, pusťte si erotický film, objednejte večeři do domu, poslechněte si staré hity, zkuste společně uvařit… Fantazii se meze nekladou a únik každodenní stejnosti se počítá jako ohromný bonus pro váš partnerský vztah.

Vytvořte si společné rituály

Mít něco, co patří jen vám dvěma, může znamenat další plusové body pro vaše partnerské soužití. Ve vztahu - a pro ten dlouhodobý to platí dvojnásob - je nutné žít stále spolu, nikoli jen vedle sebe. Zamyslete se nad tím, co vám dělá dobře, co vás oba baví. A právě to společně a pravidelně dělejte. Příkladem může být třeba návštěva kina aspoň jednou za dva týdny, pravidelné jazzové večery, společná masáž, pravidelné schůzky v oblíbené kavárně a podobně. Jde o to mít příjemné „záchytné“ body, partnerské rituály, které dodržíte, ať se děje, co se děje.

Reklama