Chtěla byste mít krásnou zahradu, jenže... Chtěla byste mít užitkovou zahradu, jenže... Chtěla byste si na zahradě odpočinout, jenže... Zlo má jméno krtek!

Po zimním útlumu mnozí z nás vyrazili na chatu užívat si teplé dny na tom svém kousku přírody. Jenže ouha – ať už máte zahradu za účelem okrasným, relaxačním či užitkovým, krtek nikdy nepotěší. Nevzhledné krtince nevkusně rozmístěné jsou snad jedním z největších problémů každé zahrady.

Čím škodí krtek?
Pomineme-li neestetické krtince, nutno na obranu krtka říct, že je to takový škůdce neškůdce. V jistém ohledu může být dokonce užitečný. Takový krtek denně zbaští okolo poloviny své váhy všelijakého hmyzu, tedy i brouků a larev, které dokáží na zahradě udělat pořádnou paseku. Je to ale dostatečná satisfakce za zoranou zahradu? Krtek se ve svém působišti chová jako zkušený tunelář. Při šíření svých podzemních cest nebere ohledy na nic, nějaké kořínky pracně pěstěných rostlin jsou mu prostě ukradené. Summa summarum krtince, tunely, které vám pod nohama bortí zem, zničené rostliny vs. likvidace obtížného hmyzu. Vyberte si.

 

 

 

 

 

Tady je několik „zaručených“ rad, jak dát krtkovi vale...

Co nezkoušet?

Rozhodně nemá smysl krtka na zahradě honit, číhat na něj s lopatou a podobné nesmysly. Krtek je mrška rychlá... Navíc je také mrška roztomilá, takže jakékoli zabíjení krtků může způsobit slzy v dětských očích. Čili žádné jedy ani secvakávací železa, která zlomí krtkovi vaz. Pouštění vody z hadice do nory je také zbytečné, krtek je dobrý plavec... a vydrží...

Kupte mu květiny

Je známé, že krtkovi nevoní některé okrasné rostliny, například afrikány a řepčík královský. Kořeny pryšce křižmolistého zase prý vylučují látku, která  krtkům také není po chuti.

 

 

 

   

 

 

Zahrajte mu na nervy

V blízkosti nor lze umístit elektronická nebo mechanická zařízení, která vydávají zvuky nebo vibrace. Takové zařízení se dá buď koupit, nebo si ho můžete vyrobit improvizovaně sami z PET lahve.

Jak?

Vyrobíte z PET lahve otočný mlýnek tak, že ji z boku na několika místech naříznete a zářezy ohnete. Potom zarazte kovovou tyč do země a upravenou PET lahev na ni nasaďte – jak se točí a tře o tyč, přenáší se kýžené vibrace a zvuky pod zem.

Nebo zatlačte šikmo do země skleněnou lahev, asi tak do dvou třetin. Když do ní bude foukat vítr, lahev bude krtkům pěkně hrát.

Vyvoňte mu dům

Dejte mu do nory olomoucké syrečky – krtek není zrovna znalcem sýrů.

Kupte si kočku nebo pejska

Kam nechodí slunce, tam chodí lékař – kde bydlí kočka nebo pes, tam nechodí krtek. ;-)

 

 

 

 

Sbalte mu kufry

V zahradnických prodejnách můžete pořídit pasti na chytání živých krtků. Při jejich nastražování je nutné dbát zvýšené opatrnosti, krtek totiž nesmí ucítit z pasti lidský pach. Živého krtka pak odstěhujte co nejdále.

Okyselte mu život

Do čerstvých krtinců lijte kyselé mléko, krtek se do dvou týdnů odstěhuje.

Vykuřte mu katakomby

Do nory vhoďte dýmovnici a dým foukněte do chodeb hadicí od vysavače, nasazenou na druhou stranu – tedy na foukání.

 

 

 

 

Znáte nějaký zaručený tip, jak si poradit s tímto ničitelem zahrad? Poraďte čtenářkám Ženy-in!

Reklama