Bylo to těsně před Vánocemi, kdy se moje kamarádka dozvěděla, že její fenka Dyna má nádor na plicích a zbývají jí maximálně tři měsíce života. Když mi tu smutnou zprávu volala, nemohla ani mluvit, jak jí bolest a slzy svíraly hrdlo.

Dyna byla celý její svět a nedokázala si představit, že ji jednoho dne bude muset nechat „uspat“. Bože, jak jsem jí rozuměla. Naši pejsci byli skoro stejně staří a vyrůstali spolu od malička. Jak by asi bylo mně, kdyby...

dog

V takových chvílích se těžko hledají slova útěchy. Všechna vám najednou přijdou plytká a zbytečná, protože víte, že nemůžete pomoc. Můžete jen soucítit a říkat, že jí tam, (v tom psím nebíčku) bude líp.

Ale jak bude člověku, kterému zůstane prázdné místo v srdci? V srdci, v němž je tolik lásky a citu?

„Pořídíš si jiného pejska, třeba štěňátko, to ti přinese radost do života. Takhle by ses utrápila,“ radila jsem jí. „To víš, že jsem na to myslela, ale na štěňátko si netroufám. Nejsem už nejmladší, a co by si ten pejsek beze mne počal, kdyby se se mnou něco stalo.“ Její slova mě až zamrazila, ale musela jsem uznat, že uvažuje pragmaticky. „Tahle nemůžeš mluvit, přece nejsi sama, máš mě,“ byla moje reakce.

Snad jsem trochu rozptýlila její obavy z budoucnosti a rozloučily jsme se.

Před pár dny mi opět zavolala a bylo mi jasné, o čem náš rozhovor bude. Přesto mě svým způsobem překvapila. Dynušku doprovodila na její poslední cestu, poplakala si, ale zdálo se, že je smířená. Jakoby s utrpením Dyny odešlo i utrpení její paničky a v jejím hlase zazněla nová naděje.

„Mělas pravdu, štěňátko bude to nejlepší, co můžu udělat, abych se nezbláznila smutkem. Už mám jedno zamluvené. Je to zase fenka a vypadá úplně stejně jako Dyna, jen má bílý flíček na hrudi. V květnu si pro ni jedu a doufám, že se na ni s Alwínkem přijdeš podívat.“

„To víš, že přijdeme a už se moc těšíme.“

Jsem moc ráda, že se takhle rozhodla. S tím jejím „stářím“ to není zase tak horké. Je jí teprve 65 a nový přírůstek do rodiny jí určitě ještě pár let ubere. Asi bych se na jejím místě rozhodla stejně.

A vy, milé ženy-in? Už jste někdy řešily tuto otázku? Napište nám o svých zkušenostech.

Čtěte také:

 

 

Reklama