Možná se to stalo i vám: V kuchyni na okně se objevila plíseň. Bojovali jsme proti ní Savem, ale co čert nechtěl, plíseň se po čtrnácti dnech objevila znovu. Zjišťovali jsme, co si s tímto problémem počít...
Na okně v kuchyni se nám udělala plíseň. Byl jsem překvapený, protože máme docela čistou domácnost a okna nejsou nijak zastaralá. Pořídil jsem tedy Savo proti plísním a pustil se do likvidace.
Zadařilo se: Plíseň zmizela! Doufal jsem, že je vyhráno, jaké bylo mé překvapení, když jsem po čtrnácti dnech okno otevřel a objevil plíseň znovu.
Protože jsem si už nevěděl rady, zeptal jsem na ni vědecké pracovnice v oboru mikrobiologie Elišky Kováříkové. Co jsem se dozvěděl?
Důvod?
V kuchyni se usazuje vlhkost, a to je ideální prostředí pro plísně. „Všude tam, kde kondenzuje voda, se může dařit plísním. Okno je buď staré, nebo špatně odvětrané,“ vysvětlila mi Eliška Kováříková. U nových oken většinou nestačí větrat jen posuvnou větračkou, „správné větrání má být krátké, ale intenzivní.“
Je pravda, že větrání moc nedáme, a když už přes zimu větráme, tak povětšinou nikoli v kuchyni.
„Když se chcete plísně zbavit, použijte na ni nějaký prostředek na bázi chlóru, třeba Savo proti plísním. Je ale třeba dbát na materiál, z něhož je okno vyrobeno, abyste ho nepoškodili,“ vysvětlila mi doktorka Kováříková. Mnoho prostředků proti plísním ničí i věci, na kterých se plísně usadily, a je tedy na zvážení, zda nepořídit raději věc novou. „Pokud si nejste jisti, odstraňte plíseň pomocí horké vody a dalšímu přístupu vlhkosti zabraňte větráním.“
Když plíseň napadne zdivo...
U rozsáhlejších ploch je důležité nejprve odstranit příčinu, nikoli plíseň, která je v tomto případě následkem. Příčinou může být třeba špatná izolace či protékání vody zdivem. „Na takový zásah se vyplatí zavolat si stavební odborníky, kteří poškozená místa opraví a na zdi použijí speciální protiplísňový nátěr,“ doporučuje Eliška Kováříková.
Jak se zbavit plísně ve třech bodech
- Mechanicky se zbavte plísně (setřete ji hadříkem s horkou vodou).
- Můžete-li, místo ošetřete vhodným prostředkem proti plísni tak, abyste chemicky nepoškodili podklad.
- Větrejte pravidelně a intenzivně; každý den otevřete okno na několik minut dokořán.
Kam dál?
S doktorkou Eliškou Kováříkovou také spolupracujeme na zajímavém populárně-naučném seriálu: Věda v kuchyni...
- 1. díl: Pomoc, plísně! (klikni)
- 2. díl: Jak si doma vyrobit probiotika (klikni)
- 3. díl: Ono to kvasí, ono to bobtná! (klikni)
- 4. díl: Voda, voděnka (klikni)
Nový komentář
Komentáře
SNÍŽEK — #4 pěkná báseň.........ale jinak?Moc to nepomáhá....
Heather — #1 Také jsme zkoušeli chytrou houbu,ale výsledek nulový.Savo je Savo.
Božínku, je to tu napsáno tak hezky, něžně - otřete hadérkem, posprejujte, a pak si přizvěte stavební odborníky ...
Plesnivění z důvodu izolace či protékání není tak snadné opravit, o nákladech ani nemluvě. Činčání savem samozřejmě je jen kosmetická záležitost. O chytré houbě jsem pročetla hodně recenzí a odložila i ji do říše snů (mnohým absolutně nefungovala). Tak vzhůru do boje, a připravte si na to pěkný ranec! Anebo snad radši hledejte jiný byt :-(
pravidelné větrání plísně vyhání
Savo - jakékoliv - nedávno mi došlo proti plísni, tak jsem do prázdného obalu nalila bazénové a výsledek OK. Na 14 dní - jako vždy...
Plíseň se mi objevuje v koupelně v rohu, který je na sever
a ve sprše,přestože neustále větrám.
Teď jsem objevila trošku plísně na záchodě a hodlám vyzkoušet chytrou houbu. Uvidíme, jak zafunguje. Je prý především na zdivo, ale jelikož se stejně jako Jakub nemůžu zbavit plísně na okně (pro změnu v koupelně), možná ji zkusím natřít i sem - prozatím na kousek...
(samozřejmě že okno čistím neustále dokola, už mě to však nebaví a není to trvalé )