Hezké nehty lze získat dvěma způsoby. Pokud k našim dědičným dispozicím patří pěkné pevné nehty, stačí pořádná manikúra. Pokud ne, zvolíme vylepšení pomocí nehtů umělých. Zeptali jsme se manikérky Aleny, jak získat hezké, upravené nehty.

Když si necháme udělat manikúru, z čeho se tato péče skládá?

Začne se s prohlídkou stavu vašich nehtů. Manikérka s vámi prokonzultuje vaše přání a v případě, že by vaše přání nemuselo být pro vás tím nejlepším řešením, doporučí jinou úpravu. Po té následuje lázeň v roztoku vody, oleje a dezinfekce. Kolem nehtu nanese změkčovadlo, upraví okolí nehtu (kůžičku, záděry) a nehet vytvaruje. Dle vašeho přání provede nadstandardní úkony, jakými jsou například p-shine (kůra proti třepení nehtů – zaleštění pasty obsahující včelí vosk a fixace pudrem), masáž rukou, maska na ruce, parafínový zábal (vyrovná reliéf rukou), peeling, bělení nehtů a různé vitamínové kůry, například pro štěpivé a lámavé nehty.

Jak často bychom měli na manikúru chodit a proč?

Záleží na tom, jak se o nehty sami staráme. Pokud chceme péči nechat zcela na manikérce, chodíme jednou za 14 dní. Pokud o nehty dobře pečujeme doma, stačí přijít jednou za jeden dva měsíce na usměrnění. Staráme-li se o nehty ještě lépe, stačí přijít třeba dvakrát do roka, abychom se naučili, jak o své nehty správně pečovat a co všechno konkrétně ty naše nehty potřebují.

Jaký je postup při modelaci umělého nehtu, jak dlouho trvá vytvoření všech deseti nehtů?

Jsou dva hlavní způsoby. „Tipy“ a „Šablony“. Tipy spočívají v přilepení umělého nehtu a modelování pryskyřicí. Jedná se o metodu využívanou častěji. Šablona se naproti tomu přilepí pod náš vlastní nehet, který by měl být v tomto případě co nejdelší. Nevýhodou šablony je menší trvanlivost (nehet se často zlomí), výhodou větší šetrnost k našemu nehtu. Doba úpravy je v obou případech hodinu až dvě.

Jak pečovat o umělé nehty?

Nestříhat, pouze opilovávat. Kdybychom stříhali, pryskyřice popraská a nehet musí být modelován znovu. Používáme odlakovače určené speciálně na umělé nehty. Na doplnění je třeba zajít dle individuální potřeba jednou za tři až šest týdnů.

Jak dlouho můžeme mít umělé nehty na svých nehtech?

Záleží na kvalitě našich nehtů. Když přijde zákaznice na doplnění, pokaždé se posoudí stav vlastního, přírodního nehtu. Pokud jsou nehty zničené, manikérka doporučí revitalizaci, tj.sundat umělé nehty a počkat než ty naše dorostou. Obecně se dá říct, že revitalizace je nutná zhruba po roce až dvou. Jsou ale zákaznice, které nosí umělé nehty i šest let v kuse.

Jaká jsou rizika pro naše vlastní nehty?

Při každém doplnění se nehty brousí a tím pádem zeslabují. Pod pryskyřicí nehet nedýchá a celkově slábne. Je nutné dávat na nehty pozor – může se stát, že pod z části odlepený nehet se něco dostane, zůstane to tam i po doplnění pryskyřice a vznikne plíseň. Pokud tedy nehet bolí nebo je pod ním barevná skvrnka, je nutné manikérku upozornit, aby se předešlo vzniku plísně a trvalému poškození nehtového lůžka. Manikérka místo vyčistí a zapiluje, případě nehet vymění.

Jaké jsou současné módní trendy a možnosti v úpravě nehtů?

Nejžádanější je stále francouzská manikúra. Je to taková neutrální úprava hodící se jak na večer tak přes den do zaměstnání. Pokud chce někdo něco zvláštního, může zvolit například malování na nehty a to za sucha či za mokra (v nezaschlém laku se malba efektivně rozpíjí) , přilepení kamínků či nálepek, popřípadě náušnici v nehtu. V podstatě se dá manikérce říct o jakoukoliv úpravu.

Na otázky odpovídala manikérka Alena Králová ze studia ART, Spálená 16, PRAHA 1, mobilní telefon 603 112 415. Můžete ji navštívit jak ve studiu tak domluvit individuální návštěvu před svatbou, večírkem nebo jinou slavností.