Dnes si přiblížíme, jak vypadají a pracují současní jihomexičtí Indiáni, potomci legendárních starých Mayů.

Něco o jejich historii můžete najít tady:

Příslušníci domorodých kmenů často vypadají, jakoby se španělskými osídlenci neměli nic společného. Ženy se oblékají do tradičních krojů, typických pro tu kterou lokalitu.  Muži se zpravidla odívají „po evropsku“ , tedy spíše „po americku“. Na jihu se nenosí obrovská sombrera, ale kloboučky s užší krempou. Nejčastěji ovšem vidíte „kovbojské“ klobouky.

Nežijí a nepracují všichni stejně. Pokud cestujete po turistických lokalitách, nesetkáte se obvykle s vyšší vrstvou.  I ti, kteří si vydělají hodně peněz, zpravidla zůstávají bydlet, kde jsou zvyklí. V luxusních vilách by se prý necítili dobře, takže je možné spatřit chatrče, vedle kterých parkuj drahá auta.

Co mají Mayové společné, je extrémně malá postava, zvláště žen – nejen dříve narozených – odhaduju tak 135 cm. Moje 155 cm vysoká kamarádka si tam připadala jako dlouhánka:

Mayové

Mayové

Indiány je velmi těžké nafotit – točí se zády a schovávají se před kamerami:

Mayové

Mayové

Tito pánové však byli tak zabráni do diskuse, že si ani nevšimli:

Mayové

V  horském indiánském městě, kde se konala zrovna nějaká slavnost, bylo oficiálně fotit zakázáno – zde jsem riskovala ke zděšení našeho průvodce každým záběrem:  

Mayové

Mayové

Mayové


Mezi domorodci panuje totiž pověra, že kamera jim může ublížit. Ne tak ve skanzenech, kde vám ochotně zapózují. Ukazovat, jak se kdysi žilo (a možná v určitých lokalitách stále žije), je jejich práce, za kterou jsou placeni - tak proč ne?

K dobrým mravům ovšem patří, že se jde průvodce nejprve „jako“ zeptat, zda můžeme rodinu navštívit. Poté nás staré dámy naučí péct na ohništi placku, děti zatancují a jejich matky ukáží, jak se tká, či vám hned svůj výrobek prodají:

Mayové

Mayové

Mayové

Mayové¨

Mayové

Prodejců suvenýrů najdete všude nespočet. I ty zpravidla bývají jedinečné pro tu kterou lokalitu – pokud zaváháte,  o pár kilometrů dál už tutéž věc neseženete:

Mayové

Mayové

Mayové

Mayové


Někteří Jihomexičané se živí tancem či muzikou v hotelech, restauracích i ulicích:

Mayové

Mayové

Mayové

Mayové

V archeologických zónách „herci“ předvádí prastaré indiánské rituály:

Mayové

Mayové

 

Často také provádějí turisty  – vozí v autech, či přednášejí třeba v původní palírně tequily či dosud fungující staré továrně na čokoládu:

Mayové

Mayové

Vsadím se, že tito lidé čokoládu nemusí – ve výrobně dosahuje teplota minimálně 35 stupňů a divně to tam smrdí:

Mayové

Příště vás zavedu do kosmopolitního města San Cristovalo . Víte, že tam mají dokonce i bar Praha?

Reklama