První vánoční stromek lze datovat do středověku. Zelené větve měly symbolizovat věčný život přislíbený Kristem a připomínat rajský strom Adama a Evy.


První vánoční stromky přišly z Alsaska. Tento zvyk se šířil pomalu, nejprve začali zdobit vánoční stromky kněží v kostelech u jesliček, tradičním ve šlechtickém prostředí se stal v 16. a 17. století. Teprve polovina 19. století přinesla oblibu vánočních stromů i do měšťanských rodin.

V Praze se objevil první vánoční stromek v roce 1812. V Čechách stavěli lidé od poloviny 19. století o Štědrém večeru na stoleček nebo do kouta smrček či jedličku, dokonce jen i ozdobenou májku.

Na stromečky, které bývaly někdy i zavěšeny od stropu, se jako ozdoby nejprve používaly: jablka, ořechy, sušené švestky, sladké pečivo. Ovoce a ořechy se také na počátku 19. století balily do barevného papíru, aby byl stromek pestrý.


Další surovinou k výrobě vánočních ozdob byl cukr a vejce. Peklo se cukroví z mandlového marcipánu, cukru a růžové vody, medu nebo tzv. tragantové cukroví s příměsí rostlinných pryskyřic. Upečené výrobky se dále barvily a zlatily.

Současně se používal pro výrobu vánočních ozdob papír, lepenka, krepový papír a papírová masa, karton a vata. Ozdoby z těchto materiálů se vyráběly od konce 19. století až do poloviny století dvacátého. Mezi nejstarší patří figurky z papier mâché (papírová masa) a vatové postavičky.

Kartónové ozdoby sypané balotinou (malé skleněné kuličky) se objevily u nás ve 30. letech minulého století. Typické domečky se vyráběly především na Železnobrodsku. Ozdoby byly někdy omotány tzv. leonským drátem (kovové vlákno). Drát také zdobil nejen papírové, ale i vatové nebo skleněné ozdoby.

Jablonečtí domácí výrobci používali lamety při zdobení perlových skleněných ozdob. Tento typ ozdob se vyráběl až do 40. let 20. století.


První skleněné ozdoby se začaly dovážet v polovině 19. století z Durynska. Vánočním ozdobám předcházela výroba tenkostěnných dutých perliček určených pro bižuterii či dekorace na klobouky, teprve v 19. století se začaly produkovat pro vánoční výzdobu. Velkou konkurencí německým ozdobám se stalo na konci 19. století a zejména v prvních desetiletích 20. století zboží z Jablonecka.


Tzv. „duté perle“ se vyráběly v domácích dílnách, nejprve na Jablonecku, poté v Podkrkonoší, výjimkou nejsou ale ani oblasti na Moravě.

Od 30. let 20. století se začaly u nás vyrábět foukané skleněné ozdoby, které nahradily doposud dovážené zboží z Německa.


Některé z ozdob byste možná ještě našly na půdách u svých babiček. Stále mají své kouzlo a v lecčem předčí některá dnešní třpytivá cingrlátka. Můžete oprášit zapomenutou krásu prostých věcí a na stromek zavěsit červená jablíčka, šišky na červených stužkách nebo figurky z vizovického pečiva a v neposlední řadě ozdoby ze slámy.

Reklama