Zatímco v létě koupíte křupavou zeleninu na každém rohu a za rozumnou cenu, v zimě se většinou musíte spoléhat na sortiment supermarketů, který se skládá především z produktů dovážených přes půl světa. Chuť voňavých rajčat ze zahrádky nebo z trhu se s těmi dováženými nedá vůbec srovnávat a cena zimních vitamínů se poslední dobou šplhá do závratných výšin. Ani příští rok tomu bohužel nebude jinak.

64b13bdc359c6obrazek.png

Buďte proto před zimou o krok napřed a připravte si zásoby z té nejkvalitnější zeleniny. Až budete chtít v zimě udělat špagety s rajčatovou omáčkou, svíčkovou s kořenovou zeleninou nebo třeba salát s červenou řepou, sáhnete do spíže a za pár minut máte hotovo. Navíc ze surovin, které jste si sami vypěstovali nebo nakoupili na trhu. Prostě víte, co jíte. Zavařování se nemusíte bát ani jako úplní začátečníci. S našimi tipy to zvládnete levou zadní.

Zavařování zvládne úplně každý

Jestli se v dnešní době vyplatí zavařovat, jsme se zeptali Veroniky Gruntové, která vede projekt Máma z gruntu a je velkou propagátorkou vlastního zpracování úrody. „Jestli zavařovat? U mě je odpověď zcela jasná. Ano, vyplatí se to,“ říká Veronika. „Zkuste se schválně podívat v obchodě, kolik stojí sklenice marmelády, kompot nebo třeba kde v zahraničí se vyrábí znojemské okurky. Zavařování má jednu obrovskou výhodu a to je to, že víte, co si do sklenice dáte. Víte, že zelenina byla kvalitní domácí nebo od českých farmářů, kolik jste přidali soli nebo jaký jste použili ocet, který chuť nálevu taky výrazně ovlivňuje.“

64b13c34215acblobid0.png

Jestli už se zavařováním zkušenosti máte, víte sami, že tu jde především o pečlivost, čistotu a někdy i nápady na změnu. Pro nové videorecepty, třeba na božskou cuketovou omáčku nebo pověstné bzenecké okurky, inspiraci a tipy na zavařování si můžete zajít přímo k Veronice na web Zavařujeme s Mámou z gruntu.

Jestli ale teprve začínáte, připravili jsme pro vás spolu s Mámou z gruntu několik rad. Stačí je dodržovat a slibujeme, že se vám zavařování podaří i na poprvé.

  • Čisté sklenice a víčka zajistí trvanlivost

Jedna z nejdůležitějších rad je dodržování čistoty. Marmelády, čatní, kompoty, čalamády i všechny ostatní zavařeniny jsou náchylné na plísně. Jakmile se do sklenic dostanou nečistoty, máte o chlupatý kožíšek na džemu postaráno. Proto je potřeba sklenice, víčka i nástroje pečlivě sterilovat v troubě, v myčce nebo alespoň v horké vodě. Nepodceňte to.

64b13c3d4f52aobrazek.png

  • Zelenina a ovoce musí být v nejlepší kondici

Kdepak, do džemů ani čalamád nepatří zelenina potlučená, mírně nahnilá, povadlá ani jinak poškozená. Jeden špatný kousek vám může zkazit celou várku. Vybírejte proto ovoce a zeleninu dobře zralé, pro zavařování raději pevnější a bez výrazných vad.

  • Ocet pro zavařování dobře vybírejte

Častým problémem u zavařování a nakládání zeleniny může být nevhodný nálev. Těšíte se na křupavé okurky, ale ze sklenice vytáhnete rozměklé, šedé a chuťově úplně jiné, než jste byli zvyklí. Kde se stala chyba? Problém může být v levném octu. Doporučujeme proto používat ocet kvalitní, s tradiční recepturou, která obsahuje voňavý estragon a karamel, který chuť nálevu výrazně ovlivní. Najdete ho třeba v Bzeneckém lihovém 8% octu, který se vyrábí podle podobné receptury už více než sto let. Víc informací o něm a jeho použití při zavařování, ale také o vinných, jablečných či Balsamico octech, které jsou naopak vhodnější pro dochucování jídel, najdete v rádci na webu Bzeneckyocet.cz.

64b13c5e382ebblobid0.png

  • Zavařovat můžete i v troubě či myčce

Projděte si pečlivě recepty na zavařování a ujistěte se, že máte všechny suroviny po ruce včetně koření, soli, cukru a dalších důležitých přísad. Kromě nich si připravte také čisté sklenice s víčky, naběračku nebo vařečku (raději plastovou než dřevěnou) a pořiďte si zavařovací hrnec. Není až tak drahý, využijete ho na zeleninu i ovoce, zpasterizujete v něm mošt z jablek a v zimě se navíc díky němu zahřejete venku s přáteli u svařáku. Pokud však v malém bytě nemáte tolik prostoru, jde zavařovat i v myčce či troubě. Více ve svých tipech k zavařování poradí Veronika.

  • Dodržujte pečlivě postup

Řadu opravdu dobrých receptů na zavařování zeleniny, hříbků, okurek nebo třeba masa, které zvládnou i začátečníci, najdete na blogu Milujemeocet.cz. Dávejte však pozor, abyste přesně dodrželi nejen poměry ingrediencí a postup přípravy, ale také dobu zavařování. U marmelád a džemů může být delší, ale u zavařených a nakládaných okurek nebo kompotů je potřeba čas dodržet, aby ovoce a zelenina zůstaly křupavé a nerozvařily se.

64b13c653c0baobrazek.png

Zavařování zeleniny je nejen návratem k tradicím, ale také způsobem, jak v zimě ušetřit spoustu peněz při nákupech, a přitom jíst kvalitní potraviny. Uvidíte, že vás zavařování chytne, ostatně podrobné videorecepty vám to usnadní. Vyzkoušejte si třeba pikantní křupavou mrkvičku, jablečné chutney, domácí kečup, červenou řepu s křenem nebo plněné papriky, které pro vás Veronika Gruntová chystá na stránce Zavařujeme s Mámou z gruntu. Pohled na spíž plnou dobrot a jejich svěží chuť vás určitě potěší nejen v zimě.

64b13c7e7749bobrazek.png

Reklama