msice

Máme sezonu jahod, sezonu dovolených i hub. Určitě jste si však už všimly, že je v plné síle další sezona - je doba mšic. Najdete jimi obalené růže, ovocné stromy, ale možná i rostliny u vás v pokoji. U nás jich žije asi 2000 druhů!

Mšice jsou nejčastěji se vyskytujícím rostlinným škůdcem. Napadají téměř všechny druhy rostlin. Rychle se množí a přenášejí různé choroby. Bohužel se časem stávají imunní i proti chemickým postřikům.

Mšice tvoří shluky jedinců na listech a lodyhách rostliny. Vyskytují se okřídlené i neokřídlené, což závisí na druhu nebo stadiu jejich vývoje. Mají celkem složitý životní cyklus. Z přezimujících vajíček se vylíhnou bezkřídlé samičky, které rodí živá mláďata bez páření. Tak může vzniknout několik generací za sebou. Později se objevují okřídlení jedinci, kteří odlétají na jiný druh hostitelské rostliny a zde zakládají novou kolonii. V zimě všechny hynou, přežívají pouze vajíčka na rubu listů, ze kterých na jaře vzniká nová armáda nepřátel.

Mšice se živí pouze rostlinnými šťávami, které sají chobotem vbodnutým do rostliny. Jsou pro rostliny něco jako pro nás klíšťata. Silné napadení mšicemi poškozuje růst rostlin a vyvolává vznik deformací. Mšice také mohou také přenášet různé choroby rostlin. Z konce zadečku vylučují sladkou lepkavou tekutinu, zvanou medovice, a živí se jí mouchy, včely a mravenci.

Vzhůru do boje

1. Pravidelně vytrhávejte plevel, z něj se mšice často rozšiřují na ostatní rostliny. Pokud je rostlina napadena, nainstalujte síťku, aby se mšice nemohly přesouvat na jinou rostlinu. Pozor, mšice milují jasmín, proto si ho raději na zahradu nevysazujte! Naopak vysaďte levanduli a tymián. Ty zrovna nevoní mravencům, kteří si mšice, jako zdroj pamlsku, pěstují a ošetřují na rostlinách.

2. Podporujte na své zahradě slunéčka a pestřenky (lidově vosičky). Ty se mšicemi hojně živí.

3. Doma do květináče nastražte něco žlutého, tato barva hmyz velice láká a budou se na něj přesouvat. Stačí je pak přestříkat chemickým postřikem, který se prodává v zahradnických obchodech, ale i velkých supermarketech.

4. Postřik si můžete vyrobit i doma. Jste-li kuřáci, nevyhazujte nedopalky, ale louhujte je ve vodě. Tou pak mšice spolehlivě zhubíte. Pomáhá i vykuřování skleníku tabákovým kouřem.

5. Dalším osvědčeným postřikem je mýdlová voda. Nejlépe je ji vyrobit z takzvaných pracích vloček či ořechů, které povaříme ve vodě, scedíme a můžeme začít hubit.

6. Doporučuje se i nasekat kilo kopřiv, nechat je 24 hodin louhovat v 10 litrech vody a tím postřikovat.

7. K postřiku se hodí i voda se saponátem na nádobí.

O dalších možnostech, jak se mšicemi bojovat, jste si u nás mohli přečíst ZDE.

Reklama