Smrt patří k životu stejně jako narození. V období úmrtí blízkého člověka je třeba zařídit spoustu nezbytností tak, aby vás nikdo neošidil a vše proběhlo hladce. Jak najít správný pohřební ústav, jaké doklady jsou potřeba i kolik peněz vás to bude stát?

foto-nahled-28527.jpg Po rodinu i přátele je smrt blízké osoby pochopitelně těžkým zážitkem, ale i přesto se musí někdo zhostit všech úkonů spojených s odchodem člověka z tohoto světa. Při úmrtí doma je nutné zavolat lékaře, který po prohlídce zesnulého vystaví „ohledací list“. Následně je vhodné zavolat pohřební službu, k tomu se ještě dostaneme. V případě úmrtí v nemocnici obvykle po ohledání tělo odvezou na patologii. Ze zdravotnického zařízení by vám poté měli zaslat telegram nebo zatelefonovat. Osobní věci po nebožtíkovi si musí vyzvednout někdo z příbuzných...

Pozor na pohřební ústavy!

Když vybíráte pohřební ústav, je třeba pečlivě zvážit, jaké služby požadujete a kolik vás to bude stát. Nabídky extra levných pohřbů jsou podezřelé, stejně jako přehnané sumy za standardní služby. Také musíte vědět, jaký pohřeb vlastně chcete. Dnes je možné objednat pohřeb pouze zpopelněním bez obřadu a účasti blízkých, pohřeb s obřadem a zpopelněním a dále pohřeb s obřadem a uložením na hřbitově. Rozloučení může probíhat v obřadní síni nebo v kostele. Pokud byl zesnulý členem církve, je poslední služba ze strany církve obvykle bezplatná.

Tip: Seznamte se s jednotlivými variantami pohřbů a zjistěte, co všechno každý typ obnáší. Kromě běžných služeb můžete využít i doplňkové služby jako je úprava vzhledu zemřelého či pomoc se zajištěním smuteční hostiny. Úmrtí blízké osoby je vždy těžkou ranou a pomoc se zařizováním všech záležitostí spojených s pohřbem může být v daný okamžik vítaným ulehčením.

Ale k věci. Obzvláště v případě smrti v nemocnici se může stát, že objednáte odvoz pohřební službou a zjistíte, že vašeho mrtvého již některý jiný ústav bez vašeho vědomí odvezl. Jedná se o trik, kdy takový ústav počítá, že už mrtvého nebudete chtít nikam jinam převážet a objednáte obřad u něj. Boj o mrtvé je smutnou realitou. Pokud je vaše představa o výběru firmy odlišná, nenechte si nic podsouvat. Stejně tak se může stát, že vás nějaká pohřební služba osloví sama, ale to je nelegální chování. Nenechte nikoho za sebe ústav vybírat, mohli byste prodělat.

 

Jak vybrat ten správný?

K dispozici máte široký výběr firem, ale ne všechny jsou opravdu profesionální. Doporučujeme prozkoumat nabídku na internetu. Ve chvíli, kdy si ústav vyberete, měl by většinu náležitostí za vás již řešit. Jediné, co se od vás požaduje, je předložení občanského průkazu, případně rodného listu zemřelého, občanský průkaz objednavatele pohřbu a také připravit mrtvému oblek. S úředníkem ústavu se na jednotlivých úkolech, které služba zajistí, raději podrobně domluvte.

Jednou z indicií, podle které se kvalita pohřebního ústavu pozná, je nabídka služeb. Mezi základními službami byste měli najít nákup a vykopání hrobu, převozy zesnulého, kremaci, zajištění kameníka, dopravu smutečních hostů např. autobusem, zajištění obřadní síně nebo kostela, řečníka či faráře, zhotovení smutečních oznámení, zajištění hudby a tak dále. Na toto včetně dalších služeb vám musí být schopen úředník během návštěvy v kanceláři udělat kalkulaci na konečnou cenu pohřbu. Pokud ne, něco není v pořádku a raději se poohlédněte jinde.

Kolik to stojí?

Ceny se samozřejmě liší podle podniku, ale cena za pohřeb s obřadem a kremací se obvykle pohybuje od 15 do 20 tisíc korun a v ceně by mělo být určitě zahrnuto zhruba následující:

- vyřízení všech administrativních záležitostí (odhlášení OP, zdravotní karty, řidičského průkazu, pasu, vydání úmrtního listu, atd.)
- doprava mrtvého (z nemocnice, domova, na obřad, na hřbitov)
- parte s obálkami
- zajištění obřadní síně
- věnce a květiny na rakev a před rakev
- smuteční řečník
- reprodukovanou hudbu podle vašeho přání
- kvalitní rakev ze dřeva s vnitřním vybavením
- uložení do hrobu nebo kremace

Jaké máte vy zkušenosti se zařizováním pohřbu? Setkali jste se někdy ze strany pohřebního ústavu s nevhodným chováním? Jak jste to řešili?

 

Reklama