shutterstock-444854941.jpg

Foto: Shutterstock

Výběr vhodných barev

Pokoj školáka by měl být uspořádaný a působit spíše uklidňujícím dojmem. Rodiče by se proto měli při zařizování vyhnout přemíře barev a extravagance. Dětský pokoj by měl být pozitivní a veselý. Bílá barva je klasika, pokud chcete v dětech podpořit energii nebo naopak klid, volte tomu odpovídající barvy. Zaměřte se spíše na stěny nebo doplňky či dekorace, které se budou do budoucna snadno obměňovat, až dítě poroste.  

Vybírat můžete z fialové a zelené, které podporují fantazii a kreativitu. Pokud chcete podpořit soustředění, zvolte modrou. Tyrkysová zase evokuje energii, intuici, fantazii či vynalézavost. Žlutá a červená dodávají energii. Nebo zvolte oranžovou, která ztělesňuje teplo, aktivitu a odvahu. Zásadně se vyhněte tmavým barvám jako jsou černá, šedá nebo hnědá. Ty působí negativním dojmem.

Vybírejte nábytek i do budoucna

Děti rostou rychle a každým rokem se mění jejich vkus. Především ve školním věku mají jiné potřeby v šesti letech a jiné v patnácti. Každá přestavba navíc finančně zatěžuje rodinný rozpočet. Při výběru se proto vyplatí sáhnout po modulovém nábytku v neutrálních barvách, který roste společně s dítětem. Neutrální barvy ocení děti v každém věku. To platí především pro skříně a postel, ale také pro pracovní stůl, případně židle. Je důležité vybrat dětem správnou velikost a hlavně výšku. U malých dětí volíme tzv. rostoucí židličky, u kterých je možné upravit výšku sedáku, ale i podnožky. Také výška stolu by se měla pohybovat podle výšky dítěte. Ideálně mezi 70 a 75 cm.  

shutterstock-2130591551.jpg

Foto: Shutterstock

Postel je základ 

Až třetinu svého života trávíme v posteli. Ani vaše ratolest nebude výjimkou a bude v posteli trávit většinu volného času. Může zde odpočívat, číst si, povídat si s kamarády nebo koukat na pohádky a filmy. Nejvhodnější je umístit postel do méně frekventované části místnosti, ideálně dále od okna. Pokud pokoj sdílí dva sourozenci, je vždy lepší zvolit dvě samostatná lůžka než palandu. Palandu volte v případě malého pokoje, zde je pak vhodnější zvolit patrovou postel na míru, která lépe využije potenciál prostoru a může přinést i hravost nevšedním provedením.

Při výběru dětské postele nepodceňujte ani matraci. Kvalita spánku je zásadní pro vývoj dítěte. Dětské tělo neustále roste, a proto vybírejte takovou matraci, která se přizpůsobí především dětské páteři. Přednost dejte raději přírodním materiálům, které jsou pro tělo nejpřirozenější, navíc jsou velmi odolné, takže je děti hned nezničí. 

Úložný prostor by měl mít řád a systém

Nejčastěji se v dětském pokoji řeší úložné prostory prostřednictvím šatní skříně. Dalším výhodným a úsporným řešením mohou být úložné boxy, regály nebo krabice. Prostory by měly být dostatečně velké a praktické, a to nejen na hračky a oblečení, ale také na učení. Úložné boxy nebo krabice můžeme umístit na poličky, vložit do skříní nebo poskládat jen tak na zem. Ideální jsou uzavřené boxy, do kterých se nepráší. Vybírat můžete taky noční stolky, komody, knihovničky či truhly. S těmito věcmi docílíte uklizeného pokojíčku a naučíte děti pořádku.  

Pokud hledáte variantu malého úložného prostoru, pak jsou ideální taburety. Dítě může využít taburet k sezení, lehce celý taburet přenese se svými poklady, kam bude chtít. Navíc taburety jsou dnes designově velmi zajímavě zpracovány. 

shutterstock-314298401.jpg

Foto: Shutterstock

Umělé i přirozené světlo

Prvním krokem je rozplánovat prostor, vytvořit jednotlivé „zóny“ a rozmístit nábytek. Poté přichází na řadu doladění barev závěsů a doplňků včetně osvětlení. U psacího stolu by nemělo chybět okno jako přírodní zdroj světla. Pokud není k dispozici, nahraďte jej lampičkou, která poskytne dostatek osvětlení. Zvláště při výběru lamp, a to jak centrálních, tak stolních, má spousta rodičů tendenci vyhovět dětem a nechat se nalákat na dekor autíček, sluníček, motýlků či letadel.

Už méně si ale všímají svítivosti, intenzity světla a samotného výkonu. Osvětlení by v případě praváků mělo dopadat z přední či levé strany, u leváků naopak, a to pod úhlem 60 až 70 stupňů. Ideální volbou jsou buď stolní lampičky, nebo lampy na zeď s možností nastavení úhlu osvětlení. Intenzita světla by měla být taková, aby osvětlila celý prostor stolu, ale zároveň dítě neoslňovala. 

Prim hrají doplňky

Doplňky tvoří duši každého pokoje, nejen toho dětského. Pro dívky se hodí polštáře, barevné deky, zajímavé osvětlení. Kluci ocení jednoduchý design a sportovní prvky. Do malého dětského pokoje zvažte také možnost umístění zrcadel, které prostor opticky zvětší a prosvětlí. „Zrcadla dětský pokoj prosvětlí, rozzáří a zároveň mohou sloužit jako dekorace. V současnosti se můžeme setkat s nepřeberným množstvím veselých a různě zakřivených linií a oblých tvarů. Tyto měkké tvary dodávají dětskému interiéru plynulost, pohyb a zároveň dodají klid a rovnováhu. Nemusíte mít obavy, že se o zrcadla děti zraní, protože je lze snadno opatřit bezpečnostní folií, která zabrání rozsypání skla, takže i při rozbití zůstane na svém místě nebo v rámu,“ říká Lucie Hronová ze společnosti Amirro, která se na zrcadla specializuje. 

I když jsou děti ještě malé, nechte je částečně rozhodnout o tom, jaké doplňky by ve svém pokoji chtěly mít. Vaše ratolest bude mít určitě velkou radost, pokud se bude moci na nové podobě pokojíčku podílet. Dejte jim tedy prostor, aby se mohly vyjádřit. Možná vás překvapí svými nápady. Dětský pokoj je jejich útočištěm a musí se tu především ony cítit příjemně. 

shutterstock-1464761504-1-.jpg

Foto: Shutterstock

Zdroje: Lucie Hronová, Kamil Dunaj, tiskové vateriály Amirro, tiskové vateriály Getberg, The Spruce