64ad45e6a7d69obrazek.png

Světlo a teplo je nepřítelem řady vitaminů

Věděli jste, že důležité vitamíny A, D, E, K a C a některé z vitamínů skupiny B jsou velmi citlivé na světlo? Když necháte brokolici na slunci, klesne obsah vitamínu C o třetinu až o polovinu.

Zatímco salátům, květákům, brokolici, kořenové zelenině a ředkvičkám svědčí pobyt v lednici, některým druhům zeleniny je mnohem lépe ve sklepě nebo v chladničce ve speciální zásuvce s regulací teploty a vlhkosti. Patří k nim rajčata, okurky, lilky nebo papriky.

Do lednice můžete ukládat i většinu sezónního ovoce, které se urodí na zahrádce, v sadu nebo v lese: jako třeba jahody, maliny, borůvky a ostružiny, jablka, hrušky, švestky, meruňky a broskve. A také hroznové víno.

Naopak do chladničky nepatří tropické ovoce, které k nám cestuje z velké dálky a často ještě potřebuje mírně dozrát při pokojové teplotě. Jde hlavně o citrusy, mango, ananas a také banány, které navíc v chladu rychle zčernají a ztratí své nutriční vlastnosti.

Ovoce a zeleninu je potřeba správně uložit

Ovoce i zeleninu před uložením do chladničky vybalte z neprodyšných plastových obalů, zbavte je případné hlíny a nečistot suchou papírovou utěrkou a vložte je ideálně do textilních sáčků. Omezíte působení světla i ztrátu vitaminů.

Některé druhy, jako jsou brokolice, špenát a papriky, je navíc lepší skladovat odděleně, abyste zabránili uvolňování ethylenu, který může stejně jako světlo způsobit ztrátu vitamínů.

64ad463811d03obrazek.png

Pozor na přebytečnou vlhkost

Pro skladování zeleniny a ovoce je ideální stálá teplota mezi 4 až 8 °C se vzdušnou vlhkostí mezi 70 a 80 %. Pokud nemáte vhodný, tedy nevytápěný sklep, tuto roli obvykle přebírá speciální zásuvka v chladničce. Je ale důležité, aby měla regulaci vlhkosti - například chladničky Gorenje GardenFresh mají ve svých XXL zásuvkách na ovoce a zeleninu i speciální membránu, která udržuje vlhkost na optimální úrovni a přebytečnou propouští ven. Zelenina i ovoce tak zůstanou déle čerstvé a cenné vitaminy se neztratí.

Pozor na teplotní výkyvy

voce a zelenina (i další potraviny) trpí nejen nesprávnou vlhkostí, ale i tehdy, když se teplota často mění. Proto je důležité, aby chladnička udržela stálou teplotu ve vnitřním prostoru, bez ohledu na to, jak často otevíráte dvířka.

„Technologie AdaptTech v chladničkách Gorenje GardenFresh si během několika dnů používání zapamatuje vaše návyky a ještě než chladničku otevřete, sníží teplotu o jeden až dva stupně. Potraviny tak zůstanou ušetřené teplotních šoků a ovoce i zelenina vydrží déle čerstvá a udrží si své nutriční vlastnosti včetně cenných vitaminů,“ říká Jana Neuszerová, odbornice Gorenje.

O skvělou kondici potravin se postará i technologie IonAir. Prostřednictvím volných iontů ničí bakterie, které by mohly zkrátit život potravinám a pomáhá uchovat živiny i hodnotné vitaminy. Navíc také odstraňuje pachy.

Konvertibilní prostory pomohou uskladnit co zrovna potřebujete

64ad463344b8dblobid0.pngNěkdy potřebujete víc místa třeba pro uložení vlastní úrody meruněk, jindy zase pořádáte větší oslavu nebo párty. „Tehdy oceníte praktickou zásuvku Convert ZeroZone s regulovatelnou teplotou, která se snadno přemění z nulové zóny pro skladování masa a lahůdek na další prostor s podmínkami vhodnými pro skladování dalšího ovoce a zeleniny. S funkcí ConvertActive dokonce v případě potřeby přeměníte celou mrazničku na chladničku a získáte tak dodatečný prostor pro chlazení potravin a nápojů,“ vysvětluje Jana Neuszerová.

Pro běžnou rodinu je ideální některá z kombinovaných chladniček Gorenje GardenFresh v klasické šířce 60 cm. Ještě větší komfort nabídne kombinace samostatné chladničky s konvertibilním prostorem a skříňovou mazničkou ve stejném designu, které můžete postavit vedle sebe a vytvořit tak velkorysou kombinaci side-by-side.

Tip! Až do konce srpna si budou moc všichni, kdo si koupí některou z vybraných chladniček Gorenje GardenFresh pořídit s báječnou 80% slevou i jakýkoliv malý domácí spotřebič Gorenje, který pomůže třeba s dalším zpracováním ovoce a zeleniny plné vitaminů.

Více na cz.gorenje.com

64ad45fd6efbaobrazek.png

Reklama