Houbařská sezona je v plném proudu. Sběrači a milovníci hub se radují a vyrážejí do lesů za vidinou plných košíků a velké zásoby na zimu. Úspěšnost se liší podle krajiny, ve které na houby vyrážíte, podle štěstí a znalosti tajných houbařských místeček.

Patřím mezi milovníky voňavých hub, ale dříve jsem je neuměla poznávat, takže jsem byla odkázána na dary od sběračů. Sklenici nasušených hub na vánoční polévku jsem vždycky někde vyžebrala a na velké houbové hody jsem si mohla nechat zajít chuť. Od té doby, co jsem získala manžela houbaře, tak vyrážíme do lesa každý rok a zásobu si naděláme celkem slušnou.

houby

Část hub sušíme a část uložíme v mrazáku,  i když jsem dříve věřila tomu, že rozmražené houby jsou zdraví škodlivé. A teď už vím taky proč. Houby se totiž nemají mrazit syrové!

Jak správně zamrazit houby?

Když do mrazáku uložíte čerstvé houby, pouze očištěné a nakrájené na kousky, zmrazíte v nich také mykotoxiny, které rozhodně neprospívají lidskému zdraví. Po rozmražení a následné tepelné úpravě v houbách zůstanou a vy je pěkně zkonzumujete. Nemusí vám být zrovna špatně, ale takto upravenými houbami trpí slinivka.

Proto je vhodnější houby očistit, pokrájet na pokud možno stejnoměrné kousky a lehce tepelně zpracovat. Stačí jen na dno hrnce nalít trochu vody, nechat jí zavřít, pět minut houby v této vodě povařit, scedit, nechat vychladnout, uložit do krabičky a zamrazit. Kromě toho, že máte houby zdravě uchované, tak zaberou v mrazáku mnohem méně místa.

Sušené houby - dokonalé aroma

Část hub, především ty bílé, je vhodnější usušit. Mnohem více se rozvine jejich vůně. Houby nakrájíme na plátky silné asi 3 mm a sušíme na vzduchu, na sítích. Občas je prohrábneme, aby se usušily rovnoměrně. Dobře usušené houby se musí lámat. Skladujeme je v uzavřené sklenici, aby nenatahovaly vzdušnou vlhkost.

Tipy na houbové recepty:

Houbová smaženice

smazenice

Smažené bedly

bedly

Těstoviny s houbami

testoviny

Čtěte také: