Pro vaše dítě jsou nejlepší ty, které neobsahují umělá barviva a mohou je dostávat děti již od raného věku. Ideálně by měly obsahovat všechny prvky a vitaminy, které pokrývají denní potřebu dětí a podporují harmonický rozvoj dětského organismu.
5f22ca6338382image.png

Vitaminy pro novorozence a kojence

Kojení představuje pro dítě ideální výživu v prvních šesti měsících a obsahuje všechny potřebné vitaminy pro novorozence a kojence, ale i tak se miminkům uměle dodávají některé vitaminy.

  • V České republice se novorozencům a kojencům uměle dodáván vitamin K jako prevence krvácivé choroby novorozenců. Podává se jednorázově po porodu do svalu. Vitamin K se podává také v kapkách kojenému dítěti až do 12 týdne věku. To brání vzniku pozdní formy krvácivé choroby.
  • Vitamin D a především vitamin D2 (ergokalciferol), který se nachází například v rybím oleji a vitamin D3 (cholekalciferol), který vzniká v kůži pod vlivem slunečního záření. Vitamin D je pro kojence velmi důležitý v prvních měsících života. Hraje roli v mnoha procesech, mimo jiné podporuje imunitní systém.

Vitaminy pro batolata

Potřeba vitaminů u batolat je většinou kryta pestrou stravou, kterou tvoří: mléčná výživa (vitaminy A, D, vápník, fosfor), ryby a drůbeží maso (vitaminy skupiny B, kyselina listová, železo, zinek, jód, fluor), luštěniny (vitamin B, kyselina listová, hořčík, draslík, vápník a železo), ovoce a zelenina 3–4 porce denně s důrazem na listovou zeleninu (vitamin C, karotenoidy, draslík, vápník, hořčík, železo), celozrnné pečivo a obiloviny (vitamin B1, B2, B6, železo, hořčík a zinek).

Vitaminy pro předškolní a školní období

Předškoláci a školáci, kteří jsou vystaveni větší zátěži a pohybují se v dětském kolektivu, snadněji onemocní, takže je vhodné podpořit jejich obranyschopnost především vitaminy D a C. 

Vitaminy pro adolescenty

Vzhledem k rychlému růstu, zvýšené fyzické i psychické zátěži ve škole je fyziologicky zvýšená spotřeba vitaminů C, B, A i D. Děti, které se stravují alternativně, jsou vegetariány nebo vegany, potřebují doplnit i další vitaminy a minerály.

Více na Benu.cz
5f22c9ee3841fimage.png

Reklama