Nejslavnější z jezerních příšer zatím vidělo zhruba něco přes 3000 lidí. Není to ale jediná příšera žijící v příšeří jezerních hlubin. Japonsko má svoji Issie, Severní Amerika má příšeru Champ… Všechny mají jedno společné. Spousty svědků, často i důvěryhodných občanů, je vidělo, někdo vyfotil, někdo nafilmoval… ale neexistuje žádný nezpochybnitelný důkaz o jejich existenci.
Vraťme se k severoskotskému jezeru Lochness. Skotský výraz pro jezero je Loch, proto se setkáváme i se zkráceným názvem Ness. Jezero je dlouhé bezmála 40 km, 1,5 km široké, strmá skaliska po obou březích se vypínají do výšky 600 m. Voda je tmavá a kalná, hluboká zhruba 200 m, vykazuje teplotu mezi pěti až dvanácti stupni a nikdy nezamrzá.
První zmínka o čemsi je již ze 6. století, kdy byl u jezera klášter a tamní mnich viděl, že nějaká nestvůra pronásleduje plavajícího člověka v jezeře.
Podél severní strany je v krajině hrad Urquhart, z něhož v roce 1933 příšeru údajně poprvé vyfotografoval Hugh Gray, následovaly stovky dalších svědků, učitelů, mnichů, důstojníků námořnictva i nositelů Nobelovy ceny. Tento vysoký počet pozorování byl snad i proto, že na severním břehu byla vystavěna silnice, aby se podpořila turistika. Za oběť padlo kus krásné netknuté přírody a klid tohoto jezera. Výhled na idylickou vodní plochu už nezakrývaly keře a stromy…
Přesto lze některé fotografie považovat za autentické. Nejvíckrát příšeru viděl patrně sám správce povodí jezera Lochness, Alex Campbell, a to celkem 18x, a jedenkrát dle jeho slov téměř vrazila do jeho lodi. Pan Campbell tvrdí, že má 9 metrů, 2 metry na výšku, šedou kůži a dlouhý krk. Hlavu má prý velice zvláštní, ne oblou, ale hranatou s velikou černou skvrnou uprostřed bílé kůže. Její ploutve jsou kosočtverečné.
Všichni se shodují na několika typických znacích této záhadné nestvůry. Má dva hrby, rychle se pohybující ocas, hlavu na dlouhém krku a velké lesklé oči.
Určitě to není příšera!
V touze vidět něco senzačního mají lidé velké oči. Za příšeru považují motorový člun, tuleně zbloudilé sem z moře, mořského hada, gigantický druh úhoře… tvrdí odpůrci této záhady.
Seriózní výzkum
Mnohé týmy z vědeckých univerzit se přiklánějí k myšlence, že je možná existence živoucích bytostí nesrovnatelně větších než ryby, které se zásadně liší od všeho, co známe….
Ovšem nastává jedna nezanedbatelná otázka. Lochnesská příšera není jedna. K udržení jednoho druhu v takovém malém ekosystému, jakým je Lochness, by bylo třeba minimálně 12-20 expemplářů. Jedno zvíře nemůže přežít miliony let… Podle starých pověstí se mají kolem jezera pod pahorky hraničícími s jezerem táhnout obrovské jeskyně, které by poskytly příbytek ne jednomu ještěrovi, ale celé kolonii… Ano, ještěrovi, stále více pravděpodobná je domněnka, že lochnesská příšera je vlastně…
… přeživší plesiosaurus…
Patrně zde několik exemplářů bylo uvězněno, když se na konci poslední doby ledové v důsledku tání ledových mas zvedlo mořské dno. Z fjordu podobného zálivu se vytvořilo vnitrozemské jezero, které nikdy nezamrzá. V podstatě ideální podmínky.
Je těžké určit, zda Lochnesská příšera ano, či ne. Podnikatelé, novináři a prodejci zájezdů vydělávají na senzačním turistickém ruchu. Nežádoucí rozruch překáží vážné práci vědců a poskytuje odpůrcům Nessie účinné zbraně pro protiargumentování.
Jisté je jen jedno. Něco na tom nejspíš bude, neboť skotské úřady již v roce 1934 vydaly nařízení, kterým zakazují střelbu na jezerní příšeru…
Nový komentář
Komentáře
Zmizela pani Marie, zjevila se Beruska1. Hluboce ocenuji redakci za to, jak se nam tu hezky stara o zabavu
Ťapina: Ó děkuji, někdy se zadaří.
Meander: Na ty Američany jsem pomyslela, ale ten způsob mě nenapadl, jsi geniální
Nyotaimori: nebo snad dokonce myslíš, že už jezero vypustili?
Ťapina: Přijedou návštěvíci, tentokrát ne z budoucnosti ale ze zlé Ameriky, začnou žhavit a jezero vysuší.
To je tu najednou pobožných
Beruška1: Ale božíčku...
Beruška1: kristovanoho......
Ťapina: To netuším, ale když by se rozhodli to udělat, tak to určitě udělají. Přeci na takovéhle blbosti je peněz a lidí ochotných vždycky dost a dost.
Aja: To jedině
Ťapina: Vytáhnutím špuntu...?
Beruška1: Jak se vypouští jezero?
Chudinka tvoreček, stále pronásledován a ještě ho nazývají příšerou. Jen aby nějakého debila nenapadlo jezero vypustit, aby se zjistilo, co že to tam skutečně je.