Když cítíte, že by váš interiér snesl nějakou tu změnu nebo již vám byt neposkytuje svou funkčností očekávaný komfort, v těchto případech je namístě rekonstrukce.

 

Každé rekonstrukci musí předcházet poměrně podrobný návrh, rozpočet a vlastní stavební nebo dekorační úpravy. V několika málo větách se vám pokusím „selským slovníkem“ přiblížit, jak k takovému problému přistupuji a snad vám tím alespoň trochu napomohu.

 

a)       v prvé řadě si musíme uvědomit, že stavební materiály, rozměry, hmoty to vše je určitá danost, kterou nám byt nabízí a s tou jsme nuceni pracovat. Tedy rozhlídneme se po bytě, prohlédneme si, kde by mohly být tzv. nosné stěny které drží strop a které proto nebudeme chtít jen tak odstranit. Podíváme se jaké máme úložné prostory, orientaci na světové strany. Tedy spíš jak moc světla máme v jednotlivých místnostech a kolik lidí se v nich zdržují nyní a kolik se jich bude zdržovat po rekonstrukci. Tvoříme pro budoucnost a proto musíme našim návrhem do budoucna „šlápnout“. Hlavně se zaměříme na dvě nejzásadnější věci. Na špatně vymyšlené věci, které se dříve realizovaly a které nám teď tolik vadí. ( například otevřením dveří do koupelny průhledem vidíme přímo na mísu, za dveře se nevejde tolik potřebná skříň nebo máme velikou chodbu nanic a malinkatý obývák. A potom si ještě napíšeme to, co bychom chtěli nového.

 

b)       není nutné psát o tom, že na rekonstrukci musíme mít peníze. Je to samozřejmé, ale věřte, že jde poskládat nádhernou kuchyň do 15 tisíc do 100 000 i do několika miliónů. A toto se týká opravdu všeho. Zároveň však dejte prosím obrovský pozor na kvalitu toho, co kupujete. Pořídit něco, co vám do půl roku zestárne o půlku své životnosti, na to opravdu nemáte.

 

c)       Když si tedy uvědomíte, že to něco bude stát a že máte v úmyslu něco měnit, hoďte to na papír. Nakreslete si stávající stav a hned vedle vaši představu. Čím víc představ, tím lépe. Učil jsem se ve škole, že až padesátý návrh je ten správný. Moje zkušenost je taková, že se použije nejčastěji už ten první, ale pozor s nadhledem, který získáte v tom padesátém.

 

d)       Teď trochu konkrétně. Někdo mě pozve do bytu, abych mu jej změnil do dnešního standardu. (tedy do toho, čemu se tak dnes dá alespoň na chvíli říkat standard). Projdu si tedy byt a opravdu mám většinou radost z toho, jak jsou všechny (skoro všechny) ty byty nádherně připravené na to být krásné. Jako by ten co jej navrhoval, dělal jen kuklu a čekal, až někdo vypustí motýla. Projdu se a přitom v duchu bourám stěny. Začnu téměř vždy chodbou. Je mnohdy příliš veliká, tmavá a zbytečná. Když jí zapojíte do obývací místnosti nebo jí propojíte s kuchyní, prosvětlí se a může i částečně sloužit jako jídelna. Dalším krokem je koupelna. Buď posunout stěnu nebo jen přeskládat zařizovací předměty. Někdy postačí jen otočit dveře. Šatní skříně především v bytech jsou nutností a zároveň opravdovou hodnotou bytu. Tedy hledám místo, kde by mohly stát. Ale jde li o čistou dispozici, žádné zběsilé šuplíčky všude  po stěnách, ale pěkně jednolitá masa v místě, kde nejméně překáží. Potom se podívám na podlahy, malbu a doplňky. V tu chvíli mám první variantu, se kterou si už můžu začít hrát, abych získal ten potřebný nadhled.     

 

e)       Nechci tady psát, že je nutné vždy volat odborníka, ale i když se mnohdy zdá, že jenom potvrdí to, co už sami víte, je to přeci trochu něco jiného. Doporučuji o tom alespoň uvažovat. Nemám v úmyslu si tady dělat reklamu. Své služby vám můžu nabídnout výhradně prostřednictvím poradny na Ženě-in se kterou udržuji delší výbornou spolupráci a opravdu rád vám i v této omezené míře pomohu. Můžete mi zaslat po dohodě půdorysy k posouzení, ale jinak jsem příliš zaneprázdněn, abych sám přijel. Prosím mějte ještě na paměti, že i výsledek ve formě „není nutné nic měnit byt, byl navržen dobře“ - je výsledkem ze kterého nemusíte být smutni. 

 

Dovětek:

 

Stalo se mi, že si kamarádka kupovala garsonku o rozměru 29m2 – na fakultě jsem studenta s takovým navrženým rozměrem vyhodil. Jiný člověk se mě ptal jak vyřešit pokojík o rozměru 8 m2 pro dvě děti…to nejde, protože by se jim nedostalo výměny vzduchu ve spánku a takových věcí je mnohem a mnohem víc. Stará dřevěná okna nemusíte vždy měnit za nová plastová atd….

 


Autor tohoto článku vede na www.zena-in.cz architektonickou poradnu. Tu najdete ZDE