Běhání je lék! Pro tělo i duši. Nejenže si pravidelným během dokonale vyčistíte hlavu, ale po každém náročném doběhnutí vás zaplaví hormony štěstí známé jako endorfiny. Po fyzické stránce věci je to ta nejlepší aktivita na rychlé zhubnutí a také na posílení imunity a srdce.

Pokud tedy nemáte žádnou srdeční nebo jinou vadu, při které lékař běh nedoporučuje, můžete se pustit směle do toho. Pozor, pokud jste ve vyšší fázi obezity, začněte opravdu pomalu, nejlépe pouze delší chůzí. Nic se nesmí přehánět a pokud přeceníte vlastní tělo, může se vám běh nadobro zošklivit nebo by v horších případech nemusel náhlou větší zátěž zvládnout organismus. Proto se úplně každému začátečníkovi doporučuje začínat po etapách. 
V první řadě je nutné pořídit si kvalitní běžeckou obuv, ta je základ všeho. To nejtěžší pro všechny je pak vůbec začít. Nehledejte proto každý den výmluvy a začněte už dnes. Každý člověk si i ve svém nabitém diáři najde alespoň 30 minut pro sebe a své zdraví.
5d36d8d1a7005obrazek.png

Před prvním během

Máte kvalitní boty a jste pozitivně naladěni? Skvěle, jste připravení začít. Napoprvé je úplně tím nejldůležitějším kvalitní protažení a rozcvička. Postačí jakékoliv cvičení pro lepší krok, lehké odrazy, rozhýbání kloubů – vše by se mělo provádět velmi uvolněně a netlačit při tom na výdrž. Dodržujte svižné tempo, aby tělo bylo připraveno na větší pohybovou zátěž.

Začínáme

Poté začněte spíše s rychlou chůzí, ať se tělo dobře nastartuje. Při prvním „běhu“ se doporučuje ze začátku rychlá chůze společně s krátkým pomalým během, neboli takzvaný „indiánský běh“. Chůze by měla pořád převažovat.

Abyste si to dokázali jako běžci začátečníci představit, dáme si příklad - můžete 9 minut rychleji chodit a potom 1 minutu pomalu běhat a tuto kombinaci opakovat celkem třikrát, aby běh trval dohromady 30 minut.

Dbejte ve svých úplných začátcích na stravu! Pokud jste byli dosud zvyklí na fastfood nebo typicky českou kuchyni, smiřte se s tím, že obojí budete muset hodně omezit. „Energie pochází především z dostatku bílkovin a zdravých sacharidů jako je například rýže nebo brambory, nezapomínejte také dodržovat pravidelný přísun tekutin,“ radí trenér RunCzech Martin Levý.

8 týdnů tréninku

Začátky jsou někdy opravdu těžké a tvrdé, ale bez tréninku to nejde. Projdete si peklem, které vás do budoucna pořádně zocelí. Proto buďte na své cestě za dobrým pocitem, hezčí figurou i fyzickou kondicí především trpěliví.  Běhejte takto 3x týdně a vždy po jednom týdnu snižujte minuty chůze a navyšujte minuty běhu.

Takže uvedeno opět na příkladu – druhý týden začnete s 8minutovou chůzí a 2minutovým během a opakujete opět 3x. Další týden pak 7 minut chůze a 3 minuty pomalý běh atd. Po dvou měsících můžete začít běžet bez chůze celých 30 minut, ale stále dobře odhadněte vlastní síly.
5d36d8daec3bfobrazek.png

Co se týče režimu celého týdne, platí zde pravidlo 3x týdne běh a jeden den v týdnu nějaká vedlejší aktivita jako třeba plavání, kolo nebo brusle.

Pozor na přemáhání, může se stát, že pokud se tělo bude cítit vyčerpané můžete trpět nespavostí nebo výkyvy nálad. Vždy se řiďte podle vlastního těla, každý je jiný a poslouchat své tělo je klíčem ke všemu. Pokud budete dodržovat postupný plán, budete se cítit skvěle, získáte skvělou kondici a ještě shodíte pár kil. Je také možné, že zrovna vy budete druhý Usain Bolt!

Neztratit motivaci

Dotáhli jste to až sem? Super, jste pašáci! Ale pokud vážně chcete, aby vám motivace vydržela i do další práce, přihlaste se na nějaký běžecký závod. Přece všechen váš trénink nepřijde jen tak vniveč. Donutí vás to opravdu poctivě makat a to nejlepší přijde až na konci. Budete mít dobrý pocit. Skvělými prvními závody může být třeba adidas Běh pro ženy 5 km nebo Birell Běh na 10 km, které pořádá RunCzech v Praze 7. září 2019 v rámci Birell Grand Prix Praha. Protože se běží až po létě, máte spoustu času se na ně dokonale připravit.
 

Reklama