„Mami, dej mi ještě sušenku,“ žadonila asi tak pětiletá holčička. Evidentně se při cestě vlakem nudila, a tak si krátila cestu pojídáním sladkostí. Sem tam nepozorovaně vytáhla ze své kabelčičky karamelku, pak zase měla žízeň. Když uplynula doba, kdy měla pocit, že se nic neděje, škemrala u maminky o další pochutiny.
Maminka byla ráda, že cestování ve vedrech jakž takž přežívá a že dcera dá po sladké odměně pokoj.

Rozhodla jsem se zeptat rodičů, jak to bylo se mnou, a také přátel, jak se snaží zabavit děti, aby se na cestách nenudily.

„My jsme Ti vždycky nabrali do vlaku nebo autobusu leporela, dvě až tři, líbilo se Ti to, ukazovala sis na obrázky a sama sis vyprávěla. Jindy jsi chtěla číst nějakou básničku, kterou jsme si pak spolu nahlas přeříkávaly,“ vypráví moje máma.

Ela, máma dvou malých kluků: „Zabavit dvě malá klubka háďat není zas až tak snadné. Když jedeme autem, tak se snažím upoutat jejich pozornost tím, tedy pokud je jízda neukolébá, co se děje venku – jakou barvu má to auto, viděli jste ten velikánský strom, atp. Starší kluk už umí do pěti, tak občas sčítáme červená, žlutá a jiná auta.

Samozřejmě jim do auta na delší cestu, třeba když jedeme za rodiči na sever Čech, bereme hračky. Starší miluje zvířata, hlavně dinosaury. Má těchto hraček doma několik beden, takže stačí nabrat krysu, orla a nějakou tu pravěkou potvoru a na zadním sedadle se pak po cestě odehrává bitva o přežití.“ :-)

Ivana, šestiletá dcera: „Michalka už nevycestuje bez svého kufříku, takového z tvrdého kartonu s kovovým držátkem, kde má naskládanou panenku, hřebínek, gumičky, bloček a pár pastelek. V autě jí samozřejmě malovat nedovolíme, takže si hraje s panenkou, češe ji nebo převléká. Nebo jí ukazuje obrázky, které předmalovala doma, jakože se panenka vidí v zrcadle.“

Miloš, osmiletý syn: „V autě máme pořád zpěvníky. Lukáš má naštěstí hudební sluch, tak si po cestě celá rodina zpíváme. No a když se mu nechce zrovna zpívat, tak nadhodím slovní fotbal.“

Her se dá vymyslet nepočítaně, přejatých či vlastních. Podělte se s námi o to, jak dokážete zabavit děti, vlastní nebo cizí, během cest…  

 
Reklama