Jak vzniká vaginální mykóza a jaké jsou nejčastější příznaky?

Nepříjemné slovo vaginální mykóza

Vaginální mykóza je velmi běžné infekční onemocnění, které postihuje alespoň jednou za život tři čtvrtiny žen. Odborníci dodávají, že polovina z těchto žen je infekcí postižena opakovaně a pět procent z nich jí trpí chronicky.
Tato nemoc nesouvisí s věkem, může přijít kdykoliv od dětství až po období menopauzy. Velmi často se objevuje v těhotenství.

Co je vaginální mykóza a jak vzniká?

Vaginální neboli poševní mykóza je odborníky označována jako vulvovaginální kandidóza podle kvasinek z rodu Candida, které nemoc nejčastěji způsobují. Tyto kvasinky běžně žijí spolu s dalšími mikroorganismy v pochvě asi jedné třetiny zdravých žen. Prostředí v pochvě je kyselé, což zaručuje vyváženost jejího ekosystému. Jestliže se rovnováha v prostředí pochvy jakýmkoliv způsobem naruší, kvasinky se přemnoží a způsobí onemocnění – vaginální mykózu.

Nejčastější příznaky vaginální mykózy:
· svědění (projeví se jen tehdy, dostane-li se infekce ven z pochvy na zevní genitál. Uvnitř pochvy totiž nejsou nervová zakončení, která by pocit svědění zprostředkovala.)
· pálení
· zarudnutí a dráždění zevního genitálu
· bolest při pohlavním styku a při močení
· neschopnost se vymočit (při otoku zevního genitálu)
· abnormální poševní výtok (může a nemusí se objevit, v případě výskytu je většinou bez zápachu a jeho konzistence může sahat od řídké po velice hustou, připomínající tvaroh)

Pokud vás poševní mykóza trápí, informace o rychlé léčbě a okamžité úlevě si můžete přečíst ZDE