„Asi před měsícem mě známá požádala o radu, zda nevím o šikovném a cenově dostupném architektovi, který by jí pomohl s rekonstrukcí kuchyně. Přiznala se, že před několika lety se o rekonstrukci pokoušela svépomocně a kuchyň ani zdaleka nesplňuje její představy.“

Kuchyň byla odjakživa považována za srdce každého obydlí a tak není divu, že patří k nejdiskutovanějším tématům bytové architektury. Dnes bych vám ráda představila, architekta Jana Klempíře, kterému jsem na téma „jak přistupovat k rekonstrukci kuchyně“ položila pár dotazů.
 

Jak přistupovat k rekonstrukci kuchyně? Zvládne ji člověk sám nebo se má raději obrátit na odborníka?
Upřímně řečeno, domácí kuchyň není specializovaný operační sál nebo řídicí stanoviště letového provozu, navíc každý má se spoustou používaných i navštívených kuchyní vlastní zkušenost. Takže ano - v zásadě funkční, víceméně praktickou a vlastnímu vkusu alespoň trochu sympatickou kuchyni dost pravděpodobně zvládne vymyslet hodně lidí. A přitom nemají s architekturou nebo designem nic společného. Jednoduše si umí dát dohromady, co jim na staré kuchyni vyhovuje, co je naopak obtěžuje, co nového by pro ně bylo přínosné, jaké věci se jim líbí na pohled, a zařídí si podle toho kuchyň vlastního bytu.


Je ovšem charakteristické, že právě takoví lidé často dospívají k názoru, že by bylo dobré obrátit se na někoho, kdo by jejich vlastní rozvahy a přání shrnul v přesvědčivější, profesionálnější výsledek. A navíc vyřešil technické problémy, které se rekonstrukce týkají.

Co všechno je dobré vědět před tím, než požádáme o pomoc architekta?        
Je dobré vědět, jestli nám způsob, kterým kuchyň používáme vyhovuje a proč. Zároveň je potřebné mít jasno i v tom, co chceme naopak změnit a proč. Pochopitelně bychom měli mít představu o tom, kdy máme čas a možnost provádět rekonstrukci a kolik za ni můžeme utratit peněz. Ale to jsou otázky, na které se vás brzy někdo zeptá sám.

Jak přistupuje zkušený architekt k rekonstrukci?
Určitě vždycky trochu jinak, než ke zgruntu nové věci. Rekonstrukce má mnohem kontextuálnější charakter. Všechno, co architekt navrhuje, se vztahuje k něčemu původnějšímu, i kdyby to byl jen fragment původních stěn bývalé předsíně, kde kuchyň stavíme. Takže zkušený architekt nezkoumá jen kuchyň, ale zajímá se o její souvislost se životem ve zbytku domu nebo bytu - může se ukázat přínosnější zazdít používané dveře z předsíně a vytvořit nové do jídelního pokoje než nákladně přestavovat kuchyňskou linku…


Podle čeho vybrat kuchyňskou linku? A co podlahy, barvy, doplňky a osvětlení?    
Podle osobního vkusu a peněz. Dneska jde všechno. Kuchyňský nábytek i další materiály by především měly být přirozenou součástí prostoru bytu, pomáhat uvědomovat si význam nebo jen vyznění jednotlivých jeho prostorů – ať se dobrovolně a rádi přizpůsobujeme starému prostoru, nebo se snažíme jej konfrontovat s novým.


Kolik už jsem viděl kuchyní, které samy o sobě byly řekněme zajímavé, ale v kontextu bytu jen trpěné, prostě tak nějak zabíraly příslušný nutný počet čtverečních metrů. Design a  výběr materiálů pak už může leda zoufale zachraňovat z nejhoršího – a to je pak drahé. Dobře prostorově rozvrženému bytu, a tedy i jeho kuchyni, stačí k příjemnému vyznění i obyčejnější materiály.


Jak dlouho trvá průměrně rekonstrukce kuchyně a kolik za ni zaplatíme?

Asi no comment, velmi se to různí. 

Pokud se rozhodneme pro spolupráci s architektem, podle čeho poznáme, že jsme v těch správných rukou?
Nenapadá mě lepší příměr než k dobrým lékařům. Snad mi prominou. Asi tedy stejně – nejlepší je osobní doporučení. Sebelépe vyfotografovaná realizace neříká vůbec nic o skutečném pocitu člověka v takovém prostoru. A ani o tom, jak budou navržené věci fungovat při používaní nebo jak budou použité materiály stárnout. Dokonce ani osobní návštěva realizace bohužel neříká mnoho o tom, jakým způsobem architekt zacházel se zadáním, představami a koneckonců i penězi majitele.


Na rozdíl od situací, kdy potřebujeme lékaře, je to s architekty optimističtější – zadání a realizace návrhu domácí kuchyně bývá někdy i předem nepřiznanou seznamovací zkouškou před plánovanou spolupráci nad obytným domem nebo třeba větším interiérem - vzájemnou zkušeností přínosnou koneckonců pro obě strany.
Pokud máte víc dotazů nebo zájem o architektonické služby můžete architekta kontaktovat :

ing. arch. mgA. Jan Klempíř, jan@architecture.cz, + 420 737 500 267 .


Foto: Jana Labuťová, Jiří Vaněk 

 

     Kuchyň v panelovém bytě s detailem na jídelelní stůl a kuchyňskou linku 

 

 

 

 

 

                                       Bytová kuchyň s detailem na jídelní kout a stropní osvětlení 

 

 

 

 

                                      

      
Atypické řešení kuchyně rodinného domu

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

   

  

 

 

Kuchyň v rodinném domě s detailem na

kuchyňskou linku s bodovým osvětlením

 

 

     

 

  Barevně výrazné řešení kuchyně v bytě 

 

 

 

 

 

 

 

      Prostorná a barevně zajímavá kuchyň v rodinném domě

 

 

 

 

 

 

Pohled na kuchyň a jídelní kout v bytě

              

 

 

 

 

 

 

 

 

                          Šikovné a jednoduché řešení kuchyňského prostoru v panelovém bytě   

                                                           

Reklama