Těšíte se, až vystavíte své nohy slunečním paprskům a zazáříte v mini sukni nebo kraťasech? Pokud vás ale trápí nevzhledné metličky, žilky a křečové žíly, neházejte flintu do žita, ještě je čas s nimi zatočit. Víte, že křečové žíly postihují každou třetí ženu? Pokud si chcete udržet krásné a hlavně zdravé do.jpgnohy co nejdéle, nepodceňujte ani sebemenší problém. MUDr. Ota Schütz, primář pražské Žilní kliniky, poradí, co dělat, abyste vzniku křečových žil dokázala předcházet  a neváhejte  do léta  už  zbývá málo.

Hýbejte se a choďte
Dlouhé sezení prokládejte pohybem. Pro lepší cirkulaci krve v dolních končetinách je dobré se jednou za hodinu projít po kanceláři, nebo alespoň procvičit nohy. Chůze je vůbec skvělá. Když každý den vystoupíte o zastávku dříve a zbytek dojdete nebo místo výtahu použijete schody, vaše nohy vám to nezapomenou. „S dlouhým stáním a sezením dochází ke zpomalování proudění krve, a u lidí s vrozenou dispozicí se mohou vytvářet křečové žíly a nohy mohou bolet. Pravidelný pohyb krev rozproudí a tím se riziko vzniku křečových žil snižuje,“ vysvětluje doktor Schütz. Nejvhodnějšími sporty jsou plavání, chůze a běh.

Otužujte se
Krev v žilách rozproudí i střídavé oteplování a ochlazování organismu. Nejjednodušší metodou je sprchovat se denně střídavě teplou a studenou vodou, končit se musí vždy studenou. Jednou za čas můžete zajít i do sauny, ale pozor, velké teplotní výkyvy nejsou doporučovány, pokud již křečové žíly máte. Vznik křečových žil podporují i rizikové faktory jako je obezita, těhotenství, užívání hormonálních léků s estrogeny. Zaručená prevence neexistuje, lze jen omezit rizika, žít zdravěji, sportovat a přijímat dostatek tekutin. Můžete tak postup onemocnění zpomalit.

Zkuste kompresní punčochy
Spolehlivý způsob prevence komplikací a rozšiřování křečových žil spočívá v nošení kvalitních kompresivních elastických zdravotních punčoch, jejichž délku a stupeň komprese vám poradí odborník. „Kompresní punčochy doporučujeme vždy například na dlouhé lety, jako prevenci syndromu ekonomické třídy/trombóza a embolie/. Ten občas postihuje cestující v těsných prostorách letadel při letech delší než čtyři hodiny,“ doporučuje primář Žilní kliniky.
do2.jpg
ZDROJ: Foto: MUDr. Ota Schütz

Neváhejte s návštěvou lékaře
Křečové žíly jsou  dědičná choroba, proto již při prvních příznacích navštivte lékaře. Není na místě otálet, protože stav se bude stále zhoršovat. Lékař na základě vyšetření určí, jakou metodu léčby zvolí, ale v každém případě je ošetření bezbolestné, můžete hned odejít domů a od druhého dne provádět téměř všechny běžné činnosti.

Křečové žíly řešíme na Žilní klinice  kosmeticky za použití všech dostupných metod. Nejlepšího efektu dosahujeme jejich kombinací,“ říká MUDr. Schütz. Nejmenší žilky v podobě pavoučích sítí lze řešit laserem. Drobnější povrchní žilky v podobě metliček reagují nejlépe na sklerotizační léčbu, v jejímž rámci se do žíly napíchá miniaturní jehličkou speciální roztok a žíla se poté vstřebá. Menší křečové žíly, které mají spíš povrchový charakter, se odstraňují metodou kosmetické flebektomie, kdy se úseky křečových žil odstraňují z jednotlivých řezů. Velké křečové žíly se ve většině případů řeší kombinací  katetrizační metody laserové EVLT, nebo radiofrekvenční metodu CLOSURE  s operací a  sklerotizací.
Vyřeší  se  tím  bezbolestně    najednou  všechny  křečové  žíly  jedné   dolní končetině.

Reklama