Honí vás mlsná? Večer u televize přehluší komikův smích kručivé zvuky linoucí se z vašeho hladového žaludku? Jednoduchá pomoc. Lepší než všechny diety je zdravá strava a pár triků, které přirozeným způsobem přelstí hlad a zaženou naše věčně se hlásící chutě.

Nejste sice obézní, ale přesto míváte problém se ráno nasoukat do oblíbených kalhot? Čas od času zachytíte kritický pohled vašeho partnera, když s rozepnutým zipem usedáte večer do pohodlné klubovky? I to zrcadlo najednou nějak rozšiřuje. Zkrátka, chtělo by to na sobě zapracovat. Pár pokusů s drastickými dietami nedopadlo nejlépe, takže – co teď?

K přísnému dietnímu plánu a puntičkářskému sečítání kalorií existuje alternativa. Přelstěte tělo za pomoci takzvaných bio-triků, které lze bez velkých nároků zahrnout do běžného života. Tak ztratíte třeba jen pár dekagramů, aniž byste si dlouhé týdny musela odpírat všechno, co je dobré.

- mořské řasy: Můžete je jíst často, nejlépe na japonský způsob. V řasách je totiž obsaženo velké množství jódu, a ten rozpumpuje do obrátek hormon štítné žlázy tyroxin, a tím se také začne měnit energie a dochází k odbourávání tuků

- akupresura: Pravidelnou tlakovou bodovou masáží lze stimulovat látkovou výměnu tuků. Akupresurní body, které to umožní, leží napravo a nalevo od pupíku, na dvě až tři šířky prstu. Pravým a levým ukazováčkem tlačte na body asi sedm vteřin

- zázvor: Číňané a Indové používají kořen zázvoru při trávicích obtížích. Čerstvý zázvor totiž povzbuzuje produkci šťáv žaludku a slinivky. Pokud máte problémy s trávením, vypijte před jídlem sklenici teplé vody, kterou předtím asi 10 minut vaříte a potom doplníte půlkou lžičky čerstvě nastrouhaného zázvoru. Současná medicína se ke starým osvědčeným metodám vrací a dnes mnozí odborníci doporučují brát si na dlouhé cesty kousek zázvoru s sebou, protože odstraňuje častou cestovní nevolnost.

- pampelišková kúra: Ošklivé dolíčky v kůži – celulitida, neboli pomerančová kůra – nebudou mít šanci, pokud budete pravidelně užívat pampeliškový čaj, který pročišťuje organizmus. Stačí dvě lžičky pampelišky (bylinky i kořene), které vložíme do 250 ml studené vody, směs přivedeme k varu a pět minut mírně povaříme. Na deset minut odstavíme a poté scedíme. Doporučená dávka je tři šálky denně

- müsli: U hotových směsí si pozorně prohlédněte složení – cukr, ořechy, kousky čokolády a slazené sušené ovoce jsou příliš kalorické. Nejvhodnější kombinaci si připravte sama: Celozrnné vločky smíchejte s malým množstvím sušeného ovoce, jakýmkoliv množstvím čerstvého ovoce a netučnými mléčnými výrobky. Hlavně nepřislazovat!

- netučný tvaroh: Pod sýr či salám nepatří máslo – to by se mělo dávat na chleba jen samotné. Obměnou však může být netučný tvaroh. Obsahuje jen 0,2 % tuku (máslo až 80 %!). Podobně můžete majonézu nastavit netučným jogurtem a olej v zálivce rajčatovou šťávou nebo vývarem.

- čaj maté: Dejte si ho občas místo tradiční kávy, protože povzbuzuje a osvěžuje, přitom však obsahuje méně kofeinu a tříslovin. Čaj z jihoamerické rostliny cesmína paraguayská podporuje tvorbu žaludečních šťáv a látkovou výměnu a současně potlačuje pocit hladu.

- smažené za grilované: Obalované maso je chutné, ale také přijímá tuk jako savý papír. Dejte si raději přírodní řízek

- mátový olej: Několik silných nadechnutí jeho vůně stačí na zažehnání náhlého hladu. Noste proto malou lahvičku olejíčku stále při sobě v kabelce

- ostré koření: Pokud kořeníte málo nebo vůbec ne, váš metabolismus „šlape“ jen na volno. Ostřejší jídla ho výrazně povzbudí. A vy spalujete kalorie, aniž byste se musela nějak namáhat. Ideální jsou chilli, paprika, tabasco, česnek. Ale pozor, kdo má problémy s pletí, tomu ostrá jídla neprospívají!

- ovoce: Nejezte je vcelku, ale raději nakrájené – tak každý kousek lépe vychutnáte a déle budete mít pocit zasycení. Ovoce a syrová zelenina je nejlepším pamlskem, když na nás přijdou „chutě“.

Pamatujte si základní zásady. Pro dobrou kondici a úměrnou váhu platí – zbytečně se nepřejídat a nejíst kratší dobu než tři hodiny před spaním. Nesmírně důležité je pít 2–3 litry neslazených tekutin denně!

Jste se svou postavou spokojená? Je ve vašem jídelníčku dostatek ovoce a zeleniny? Máte radši zeleninu syrovou nebo uvařenou? Zapomněli jsme podle vás ve výčtu rad na některou „zaručenou“, kterou se řídíte vy sama?