„Bolest v krku často doprovází celkové nachlazení organismu, kterému se zejména v podzimních měsících velmi těžko vyhýbáme. Jedná se vlastně o přirozenou obrannou reakci, kterou se tělo snaží vypořádat se škodlivými organismy,“ vysvětluje původ nepříjemného problému PharmDr. Irma Miklášová. Na sliznici v krku se tak objeví zánět, který bychom neměli podceňovat. Bolest i její původ bychom se pak měli snažit aktivně mírnit.

Nezapomínejte pít
Nepříjemná bolest v krku bývá často spojena také s otokem, který způsobuje potíže s polykáním. To pak může vést k nedostatečnému příjmu tekutin i potravy. Právě pitný režim a dostatek živin jsou přitom zcela klíčové pro brzké uzdravení. Pravidelný přísun vody pomáhá zbavovat tělo škodlivin a současně udržuje vlhkou sliznici. Kromě vody lékaři doporučují pít i vlažný čaj. Do něj můžeme nastrouhat čerstvý zázvor, který má antibakteriální účinky. Osvědčeným pomocníkem jsou také citron, který tělu doplní vitamin C, a med, jenž mimo jiné uleví od bolesti.

Malým zázrakem při léčbě bolavého krku je slepičí polévka. Jejím prostřednictvím můžeme získat potřebné živiny, a to ve formě, která bude podrážděný krk namáhat vůbec nejméně. „Existuje i spousta dalších takzvaně babských rad, jako přikládání obkladů z brambor nebo sádla. To může do jisté míry pomáhat, spoléhat bychom se na to ale neměli. Množení škodlivých organismů je lepší předejít používáním přípravků k tomu určených,“ říká PharmDr. Irma Miklášová.

Pastilky nejsou bonbony
V lékárnách jich najdeme celou řadu. Můžeme si vybírat mezi různými spreji, roztoky nebo pastilkami, které jsou obecně nejoblíbenější. V ideálním případě by měly pastilky obsahovat látku s protizánětlivým a desinfekčním účinkem. „Vhodné je také, aby tlumily bolest a měly mírně znecitlivující účinek. V žádném případě bychom ale neměli překračovat doporučené dávkování. I když to tak někdy vypadá, pastilky na bolest v krku nejsou v žádném případě bonbony,“ varuje odbornice.
Kromě nachlazení může ovšem škrábání a bolest v krku být předzvěstí i jiných nemocí či například alergie. „Pokud se stav během dvou dnů nelepší a nepomáhá klid, odpočinek a samoléčba, měli bychom navštívit lékaře. Velmi silná bolest v krku, případně v kombinaci s horečkou nebo výrazným povlakem na mandlích, může značit angínu, kterou z těla vyženou pouze antibiotika,“ uzavírá PharmDr. Irma Miklášová.

Reklama