63bbf5f68d2e4seznam.jpg
Foto: Shutterstock

Problémem je, že většinou dětem nařizujeme, aby něco skončily, ale nenabízíme jim žádný konkrétní alternativní program, kterým by ho měly nahradit. Když chceme, aby přestaly koukat do monitorů a vyrazily s námi ven ochotně a bez otrávených výrazů v obličeji, musíme jim nabídnout něco víc než jen nudnou procházku ulicemi nebo městským parkem. Ideální je vyrazit někam do přírody, kde je něco čeká. Dejte jim nějaký cíl, na který se mohou těšit. Je to hřiště, teplé kakao, zajímavá výstava nebo návštěva kamaráda? Je to jedno. Vy znáte své dítě nejlépe a víte, co má rádo. Důležité je ale pak daný slib dodržet a netahat děti jen za nos. Takhle si váš společně strávený čas oblíbí a budou na něj mít i hezké vzpomínky.

Sportem ku zdraví
V každém ročním období se dá sportovat venku, i v těch chladných - pouštět draka na podzim, sáňkovat, bobovat nebo se koulovat ve sněhu v zimě. I výlet se počítá, ten dvojnásobně, protože budete trávit čas spolu a třeba se dítě i něco nového naučí. Výlet nemusí být dlouhý, stačí 1-2 hodinky, zvlášť, pokud je opravdu zima. Do plánování výletu zapojte i děti a naznačte jim, jaký program je bude čekat. Vypíchněte zábavné body pro vaše dítě a klidně vymyslete i nějakou hru. Dávejte hádanky, poznávejte stromy i zvířata, vyprávějte si. V zimě malujte do sněhu, dělejte andělíčky a poznávejte stopy. Na jaře zase společně roznášejte krmení pro ptáčky a pozorujte je. Hádejte i druhy. Jakmile s vámi jednou dítě zažije opravdu zábavný výlet, příště se mu bude chtít o to víc a s radostí ho vymění za telefon.

Pokud z nějakého důvodu nemůžete vyrazit ven, sportovat se dá i uvnitř. Začněte chodit na nějaký společný kroužek. Dělají se kurzy pro děti a jejich rodiče nebo jen pro děti, vy si mezitím budete mít čas vypít kávu s dalšími rodiči a dítě se bude zdokonalovat, zabaví se a najde si nové kamarády. Navštivte krytý bazén, trampolíny, zábavní centra nebo parky. 

Nechce se vaše dítě moc hýbat a je radši klidnější? To vůbec nevadí! Každé dítě je jiné, takže ho klidně vezměte do divadla, do kina, do výtvarného kroužku nebo do hracího koutku. Důležité je, aby dítě dělalo něco smysluplného a rozvíjelo se a je jedno, jestli po mentální, nebo fyzické stránce.

Zdroj: autorka článku, hlidacky, Juklík, kudyznudy