Anglosaský svátek Halloween zdomácněl za posledních několik let i u nás. Tradiční zvyk z anglicky mluvících zemí, kdy děti chodí 31. října v maskách po domech a koledují, se příliš neujal. Zdobení a vyřezávání dýní, strašidelná výzdoba domu a nejrůznější akce pro děti v maskách jsou však oblíbené.

dýně

Zkuste si letos dětmi také nějakou dýni vyřezat. Je to snadné. Užijete si společně spoustu zábavy, vyrobíte krásnou podzimní dekoraci, a ještě si můžete pochutnat. Dužinu z dýně totiž nevyhazujte, ale spotřebujte na koláč, polévku nebo sladké dýňové máslo.

Na vydlabávání se hodí hlavně velké dýně, které mají sytě oranžovou barvu a krásný pravidelný tvar. Dávejte si pozor, když koupíte dýni mexickou. Ta se sice hodí na svítící strašidlo, ale její dužina není na vaření vhodná.

Nejdříve musíte odřezat vrchní nebo spodní část dýně. Je jedno, pro kterou se rozhodnete. Když odříznete dolní část, tak vám potom hotová dýně na řezu pěkně stojí a zapálenou svíčku touto dýní jen přiklopíte. Když se rozhodnete pro část se zbytkem stonku, tak ji nakonec použijete jako pokličku, kterou dýni se svíčkou zavřete.

Partnerem článků v rubrice Vaření je značka Maggi a stránky www.maggi.cz, kde najdete mnoho zajímavých receptů. Chceme vám doporučit i facebookové stránky značky, kde se stále něco děje a každý den zde najdete zajímavé tipy a inspiraci – můžete se stát členem https://www.facebook.com/MaggiCZSK

Odřízněte tak velký kus dýně, aby se vám pohodlně vydlabávala. Použijte ostrý nůž a snažte se, aby řez byl rovný. Na dlabání je vhodná obyčejná polévková lžíce, se kterou můžete nechat pracovat i děti. Nejprve vyndáte ven středovou část dýně se semínky, potom opatrně vydlabete i část dužiny. Tady je důležité nechat dýni dostatečně silnou stěnu, aby se nám při vyřezávání tvarů neprolomila.

pumpkin

Do připravené dýně můžeme vyřezat strašidelné nebo milé obličeje, nejrůznější ornamenty a motivy. Zvolené tvary si můžeme předkreslit fixou nebo nakreslit na papír, který k dýni přichytíme izolepou a vyřízneme nožem přes papír. Použijte ostrý, tenký nůž, ideální je vykosťovací. S tím však už děti pracovat nenechejte.

Vydlabanou dýni můžete na hodinku až dvě ponořit celou do studené vody. Vydrží vám tak déle pěkná, neseschne tak rychle. Doprostřed dýně dáme zapálenou svíčku a máme krásně ozdobené zádveří.

Co ale se zbytky z dýně? Přece je nevyhodíme! Semínka očistíme a necháme vyschnout. Lehce opražená na pánvi budou zdravým pamlskem pro děti i dospělé. Vydlabanou pevnou dužinu můžeme upéct nebo uvařit a použít jako základ na dýňovou polévku. Pár lžic vařeného, neochuceného dýňového pyré můžeme přidat do oblíbeného těsta na muffiny a trochu změnit jejich chuť.

Reklama