I když je tato tradice celkem mladá, v mnoha obchodech nyní máte možnost koupit dýně pro dekorace a vydlabávání. Jak je správně vydlabat, aby krásně svítily?

Anglosaský svátek Halloween zdomácněl za posledních několik let i u nás. Tradiční zvyk z anglicky mluvících zemí, kdy děti chodí 31. října v maskách po domech a koledují, se příliš neujal. Zdobení a vyřezávání dýní, strašidelná výzdoba domu a nejrůznější akce pro děti v maskách jsou však oblíbené.

d

Na klasickou halloweenskou strašidelnou dýni (Jack-o`-lantern) budete potřebovat jednu velkou mexickou dýni, tenký lihový popisovač, kružítko nebo šídlo, dlouhý tenký nůž s ostrým hrotem, velkou lžíci, líh, případně předpřipravenou šablonu a připínáčky. Dýni nejprve důkladně omyjeme a osušíme, aby na ni dobře držel a nestíral se fix, poté ji seřízneme dokola pod stopkou.

malujeme

Otvor, který vznikne odříznutím tzv. čepičky, musí být dostatečně velký, abychom měli dost místa na pohodlné vydlabávání. K tomu budeme potřebovat velkou lžíci a mísu, do které dáme přebývající dužinu. Pokud ji chceme dále zpracovávat v kuchyni, vybereme z ní semena, ale i ty se dají ještě využít, nevyhazujme je tedy. Při vydlabávání dejme pozor, ať některou stěnu neproděravíme. Mějme na paměti, že čím budou stěny dýně tenčí, tím bude dýně víc svítit a bude mít jasnější barvu.

řezání

Nejprve vyndáte ven středovou část dýně se semínky, potom opatrně vydlabete i část dužiny. Tady je důležité nechat dýni dostatečně silnou stěnu, aby se nám při vyřezávání tvarů neprolomila.

Náš tip

Vydlabaná dužina mexické dýně se báječně hodí k přípravě výborné podzimní dýňové polévky. Nevyhazujme ale ani semínka, která mají v kuchyni také využití. Opláchneme z nich zbytky dužiny a vláken a 15 minut povaříme v osolené vodě. Pak semínka osušíme nebo necháme oschnout, promísíme s olivovým olejem, podle chuti dětí můžeme přidat i koření a v troubě cca 45 minut pražíme. Hotová semínka můžeme přidat jako ozdobu do dýňové polévky, nebo prostě nechat jen tak na zobání. Jisté je jedno – nikdy dlouho nevydrží.

Vyřezávání

dýně

Když máme dýni seříznutou a vydlabanou, přistoupíme konečně k výtvarné stránce. Návrh toho, jak bychom chtěli, aby dýně vypadala, je dobré si připravit předem na papír. Myslet musíme především na to, že svítit budou otvory, tj. vlastně to, co z dýně odstraníme. Připravený návrh potom přeneseme přímo na dýni – buďto ho můžeme obkreslit, nebo přichytit připínáčky a použit kružítko nebo šídlo, abychom naznačili, kudy budeme řezat. Zoufat ale nemusíme, ani pokud nejsme příliš výtvarně nadaní - internet je totiž plný návodů, ale i šablon na výrobu strašidelné dýně ke stažení. Šablonu si tedy můžeme rovnou vytisknout a dále pokračovat stejně.

or

Nakonec načrtnutý tvar toho, co budeme z dýně vyřezávat, obkreslíme fixem a pak už jen ostrým dlouhým nožem (vhodný je např. ten vykosťovací) vyřežeme požadované tvary. Dáváme pozor, abychom dýni neprořízli tam, kde nechceme, nebo aby nám nůž nesjel a tvary se nám nespojily. Po dokončení řezbářské práce dýni ještě omyjeme a případné zbytky fixu odstraníme lihem.

Svítící dýně

Po osušení můžeme dýni dozdobit a vložit do ní svíčku. Používat bychom měli ale jen tu ve skle nebo čajovou, a pokud necháme rozsvěcet dýňově strašidýlko děti, opět vždy jen pod dohledem dospělé osoby. 

svítící

Náš tip

Dýni ihned po vyřezání ponoříme na několik hodin do studené vody nebo potřeme řezné plochy vazelínou. Zabrání se tak předčasnému vysušování a „hroucení“ dýně, na které jsou jinak patrné známky „únavy“ již druhý den.

Dýni je zvykem dávat za okno a dveře, aby odháněla duše zemřelých, ale pokud neberete Halloween (stejně jako já) zas tak příliš vážně, udělejte si aranžmá kdekoliv. Ozdobená svítící dýně je krásná i na svátečním stole, parapetu, nebo balkóně. Pěkné je doplnit ji i o další podzimní dekorace např. z barevného listí, věnečky, oblíbený vřes či vřesovec nebo malé okrasné dýně roztodivných tvarů, které dnes seženete za pár korun v každém lepším květinářství nebo na trhu.

dyne

Čtěte také:

Reklama