Léto je symbolem radosti, bezstarostnosti a užívání si. Kromě toho ale s sebou tohle roční období přináší i některé nepříliš příjemné situace. Zmínit můžeme štípnutí od hmyzu, vlasy bez lesku či spáleniny na hlavě. Víte však, jak si s nimi poradit?

1.       Hmyzí štípnutí

hmyz

Každý to jistě nejednou zažil, nepříjemný otok, pálení, svědění, a to vše kvůli jednomu malému tvorečkovi. „Na včelí a vosí jed zabírají odlišné prostředky. Včelí je kyselý, proti bolesti proto pomůže, když místo vpichu potřete  zásaditou pastou vyrobenou z jedlé sody a trochy vody. Naopak vosí jed je zásaditý, proto na něj pomůže (stejně jako po žahnutí medúzou na dovolené) ocet,“ říká Petra Řehořková z Petra Clinic. Co se týče komárů, může být první pomocí ledování, potření zubní pastou nebo nanesení bahna na postižené místo. Wellness koučka k tomu dodává: „Užívejte denně 100 mg vitaminu B1 nebo 300 mg pivovarských kvasnic. První účinky pocítíte již po týdnu užívání a komáři se vám budou vyhýbat. Což už za zkoušku stojí, nemyslíte?

2.     Vlasy bez lesku

V letních dnech naše vlasy velmi trpí, a my si to kolikrát ani neuvědomujeme. Jak navrátit vlasům jejich přirozený půvab? Mastné i poškozené vlasy posílí maska z rozšlehaných čerstvých vaječných žloutků (2 ks) a olivového oleje (3 lžíce). Pozor však na bílky, ty do posilující masky nepatří – hodně tuží a ztížily by rozčesávání vlasů. Masku nechte působit dvacet minut a smyjte ji vlažnou vodou, v teplé by se žloutky srazily. Lesk vykouzlí také polití vlasů při posledním oplachování pivem nebo roztokem vody a octa.

3.       Bledý odstín kůže

mrkev

Opalujete se, co to jde, ale stále vám přijde, že vaše pokožka nemá ten správný odstín? Kůži dodá opálený vzhled mrkev, a to i na obličeji. Tato levná a dostupná samoopalovací maska však může podle Řehořkové vytvořit na kůži nevzhledné skvrny, pokud se mrkev špatně nastrouhá nebo špatně přiloží. Proto ji doporučujeme spíše šikovným ženám, ale to jsme vesměs všechny. :-) Mrkvové „opálení“ vydrží přibližně týden.

Postup při přípravě masky: Mrkev velmi jemně nastrouhejte, poté do ní zamíchejte tuhý sníh z jednoho bílku a v případě potřeby můžete směs zahustit moukou nebo škrobovou moučkou. Důkladně zpracujte v hladkou směs. Naneste na obličej na dobu zhruba 15 až 20 minut a nechte působit. Poté omyjte a pleť namažte hydratačním krémem.

4.       Spáleniny na hlavě

lesk

Spálenou kůži na hlavě mezi vlasy ošetří podle odbornice na krásu zábal z olivového oleje a obyčejné majonézy, ne však tatarské omáčky. Všechen obsah sklenice majonézy nalijte na celou hlavu a vlasy, i když to bolí a pálí. Hlavu s vlasy zabalte do igelitu a nechte dvě hodiny působit. Zábal pak smyjte šamponem a kondicionérem jako při běžném mytí, jen tolik netlačte na kůži, která je i tak podrážděná. Pokožku hlavy zklidní také panthenol z lékárny. Majonéza však zároveň dodá sluncem vysušeným vlasům výživu. Zapomeňte na lak a další přípravky a nechte hlavu volně bez zbytečného zatěžování dýchat.

5.       Zápach potu

pot

Neustále řešíme, jaký produkt použít v parných dnech, abychom nebyli cítit. Šroubovací tuhé gelové antiperspiranty jsou podle Řehořkové nejlepší variantou pro horké letní dny. Novinky v podobě přírodních krystalů z vlastní zkušenosti nedoporučuje. Pokud máte po použití deodorantu nebo antiperspirantu pocit, že se potíte ještě více, zkuste jinou značku. Při nákupu radí odbornice, abychom se vyhýbali produktům obsahujícím hliník (aluminium). Podle vědeckých výzkumů totiž tím, že ucpává potní žlázy, přispívá ke vzniku rakoviny prsu. Zbavit se pocení přírodním způsobem ani změnit feromony v potu vylučované nelze.

6.       Odolná špína na rukou

Po náročné práci na zahradě si zasloužíte odpočinek ve vaně, při kterém si zároveň odmočíte nehty, které vypadají po celodenní námaze otřesně. Ruce a nehty vybělte citronovou šťávou nebo například odlakovačem. Důležité je podle odbornice ošetřit ruce po práci mastným krémem, ideální je obyčejná indulona nebo čistá vazelína z lékárny. Tím zamezíme vysušení a vytvoření vrásek. „Pokud při práci na zahradě nepoužíváte rukavice, vznikají na jemné pokožce hřbetů rukou pigmentové skvrny, které se nemusí objevit hned, ale třeba po 35. roku věku,“ upozorňuje Řehořková.

7.       Vysušená pleť obličeje

„Na domácí použití mám ráda sem tam dát jen obyčejnou vazelínu nebo sádlo, které pleť promastí,“ prozrazuje wellness koučka. V pravidelné péči o ruce a nohy má své nezastupitelné místo tělové mléko. Kůži však vyživí i obyčejné máslo a na mazání nohou je podle odbornice perfektní i margarín s olivovým olejem, které se výborně roztírají.

Čtěte také:

Reklama