Ze všeho nejdříve je třeba uvědomit si, že vajíčko je schopno oplodnění maximálně 24 hodin po ovulaci. Jinak jsou na tom ale spermie. Ty přečkají v ženských pohlavních orgánech třeba i tři dny! Z toho důvodu vám z výpočtu nevyjde jen jeden plodný den, ale hned několik.

Kalendářová metoda

K nejrozšířenějším a nejsnazším metodám výpočtu plodných dnů patří ta, k níž vám stačí jen kalendář. Do něho si budete zapisovat první den menstruace, který je počátkem vašeho menstruačního cyklu. Ten trvá v průměru 28 dní a končí posledním dnem před další menstruací. U některých žen se ale jeho délka liší. Lékaři uvádějí, že může čítat v rozmezí od 21 do 35 dnů.
5b72b6e337faaobrazek.png
Obecně lze říci, že k ovulaci dochází 15 dní po prvním dnu menstruace. Při pravidelném, 28 dní trvajícím cyklu by tedy plodné dny vypadaly následovně:

Začátek menstruace: 1. 8.

Začátek další menstruace: 29. 8.

Ovulace: 15. 8.

Platí, že plodná můžete být až tři dny před ovulací a až dva dny po ní.

Nepravidelná menstruace

Bohužel ne všechny ženy menstruují měsíc co měsíc na den pravidelně. Proto je více než vhodné pečlivě si vést menstruační kalendář. Gynekologové totiž doporučují dělat výpočet podle posledních alespoň šesti menstruačních cyklů. Jak následné plodné dny vypočítat?

1) U každého z menstruačních cyklů si vypočítejte jeho délku. Může to být například: 25, 28, 27, 30, 26, 29.

2) Teď vyberte nejkratší cyklus a od počtu jeho dnů odečtěte číslovku 20. Zde by to bylo: 25 – 20 = 5

3) Nyní vezměte nejdelší cyklus a od počtu jeho dnů odečtěte číslovku 10. Zde by to bylo: 30 – 10 = 20

Co to ve výsledku znamená? Že u vás teoreticky může nastat první plodný den už pátý den od začátku menstruace a potenciální plodné dny mohou končit až 20 dní od začátku menstruace.

Ani tak ale tento výpočet nemusí být stoprocentně spolehlivý. Každá žena je jiná a menstruační cyklus dokáže ovlivnit celá řada okolností, třeba i obyčejný stres.

Že je takový výpočet v případě nepravidelné menstruace málo přesný? Máte pravdu. Proto můžete využít spolehlivějších, ale o něco pracnějších pozorování, měření a výpočtů. O těch si povíme zase příště.

Čtěte také:

Reklama