Často lidé obdivují ženy, které si udržují určitý dress code v zaměstnání, ať už to zaměstnavatel vyžaduje, nebo ne. Ráno je potkáváme v ulicích, oblečené do krásné áčkové sukně, sladěného topu a v lodičkách. Když je potom odpoledne vídáme znovu, stále vypadají stejně elegantně.

Pokud nepracujete zrovna u montážní linky nebo jako automechanička, jsou právě pro Vás připraveny v tomto článku inspirace a informace, co si můžete vzít s čistým svědomím (nejen) do práce a co raději nechat doma ve skříni.

nife

Modré Šaty Nife Pauline Blanka Straka, 1 390 Kč

Druhy dress codu

Než se ale společně vrhneme na tipy a inspiraci na oblečení do práce, je potřeba se seznámit s jednotlivými dress cody. Třeba se v nějakém najdete a bude vás inspirovat.

  • Black tie – Tento styl se nosí na většinu významných společenských událostí. Pánové oblékají smoking, lakovky a motýlka (pozor, žádná kravata!). Naopak ženy volí dlouhé večerní šaty a vysoké podpatky.
  • White tie – Jedná se o velmi formální události. Muži by měli sáhnout po fraku, bílé košili, bílém motýlku, bílé vestě a černých lakýrkách. Dámy si oblékají dlouhou luxusní róbu.
  • Casual – Pod „Casual oblečením“ se nachází v podstatě veškeré běžné oblečení – trička, džíny i šaty.
  • Business casual – Trochu formálnější, přesto však ležérní styl. Pánové nosí košili, „slušné“ kalhoty (bavlněné, vlněné, chinos), sako nebo svetr do V a polobotky. Ženy by v dress codu business casual měly volit šaty, kalhoty, nebo sukni a elegantnější top.
  • Smart casual, office code – Jedná se o běžný firemní dress code, který se většinou odvíjí od norem a požadavků zaměstnavatele. V dress codu smart casual muži nejčastěji nosí oblek s košilí, ženy kalhoty a halenku, případně šaty (sukni) lehce nad kolena.
  • Formal – Mezi formální oblečení se řadí tmavý oblek, světlá košile, jednobarevná kravata. U žen jsou to malé černé šaty, koktejlky, kostýmek a uzavřené lodičky.
  • Semi-formal – U tohoto dress codu rozlišujeme oblečení do 18. hodiny a po 18. hodině. Dopoledne a odpoledne mohou pánové nosit světlý (nebo vzorovaný) oblek, košili, kravatu, ženy kalhotový kostýmek. Ve večerních hodinách je doporučováno mužům volit tmavý oblek a ženám koktejlové šaty.
  • Coctail – Jak samotné označení napovídá, koktejlky jsou tou pravou volbou. K nim dolaďte malou kabelku a boty na podpatku. Muži si oblékají společenský oblek.

Jak se obléct do práce a přesto vypadat elegantně?

Pokud chcete vypadat v práci slušivě, je hned několik cest, kterými se můžete při vybírání oblečení vydat. Šaty, sukně, kalhoty, celý sladěný kostýmek – každý den můžete vykouzlit jiný outfit. Možností jsou hromady.

sukně

Sukně Nife Malory Beige 36, 790 Kč

straka

Sukně Chickwish Hot Pink Midi, 1 590 Kč

Šaty do práce a sukně volte vždy delší, ideálně po kolena. Výstřihy naopak co nejmenší. Nechcete přece působit příliš vyzývavě. Materiál by měl být příjemný a prodyšný – myslete na to, že v oblečení strávíte značnou část dne a nepříjemný kousavý materiál se může projevit i na vaší efektivitě.

Elegantní šaty do práce jsou skvělou volbou, pokud nemáte čas nebo nevíte, co na sebe. Nemusíte vymýšlet, jaká halenka se hodí k daným kalhotám, jestli je vhodnější si vzít ještě pásek apod. Na druhou stranu s takovou sukní můžete vytvořit mnoho originálních kombinací. Vystačíte si s jednou sukní, několika topy, doplňky. Pak už jen kombinujete, zkoušejte a experimentujete.

košile

Halenka Nife Lotty Pattern, 690 Kč

fafa

Halenka Nife Claire Color Dot, 690 Kč

www.blankastraka.cz

Reklama