Pyramidy v Gíze

Egyptské pyramidy jsou jednou z nejoblíbenějších turistických destilací vůbec. Mezi nejznámější patři Cheopsova, která láká turisty nejen svým stářím, ale také tím, že je stále opředena tajemstvím. Teprve před několika lety se podařilo archeologům objevit tajnou chodbu a je skoro jisté, že se jich v gigantické stavbě nachází ještě několik. Tato pyramida se rozprostírá na ploše velké 230,38 × 230,38 metrů a další, jež stojí v těsné blízkosti, nejsou o moc menší. Turisté si však leckdy neuvědomují, že na místě rozhodně nebudou sami jezdit při zapadajícím slunci na velbloudovi. Vysněná idylka je od od reality opravdu vzdálená. Kromě stovek tisíců lidí se zde návštěvníci potykají s nepříjemným zápachem.

Puerto Plata, Dominikánská republika

Přímořské město, které bylo založeno již v roce 1496 trpí pod náporem plastů a turistů. Ti se těší na krasnou přírodu, kterou zde opravdu naleznou. Dále potom mohou obdivovat muzeum jantaru, palírnu rumu Brugal, jednu z nejstarších koloniálních pevností Karibiku San Felipe (1577) nebo třeba horu Isabel de Torres, na kterou lze vyjít pěšky či se nechat vyvézt lanovkou. Jenže odvrácenou stránku tvoří pláže plné odpadků, které se sem dostávají z moře.

Šikmá věž v Pise


Kdo by neznal Šikmou věž v Pise. Stojí na Náměstí zázraků a vypadá, jako by se měla brzy zřítit. Stavba začala v roce 1173, ale už rok poté stavitelé zjistili, že se jaksi trochu naklání. Předem totiž nezkontrolovali půdu, ve které začali stavět, a tak základy zapustili do měkké horniny. Málokdo ví, že se původně natáčela na opačnou stranu, to se však povedlo stavitelům změnit tím, že k základům naházeli kameny a větve. Práce se přerušila až v roce 1185, kdy už byla vyhotovená tři patra, ale náklon byl takový, že to tehdejší odborníci nakonec vzdali. O několik let později byla však dostavěna a není divu, že už dlouhá léta láká turisty. Jenže fotografie v cestovních agenturách či na sociálních sítích jsou focené ve velmi brzkých raních hodinách. Kolem osmé už tu potkáte skupinky lidí, kteří se snaží vyfotit typický snímek, na kterém vypadají, jako by Šikmou věž podpírali.


Velká čínská zeď

Velká čínská zeď měla za úkol znesnadnit polokočovným kmenům loupeživé nájezdy do nitra impéria. Dnes to vypadá, že je jejím úkolem udržet nápor turistů, kteří jsou schopni stát kilometrové fronty, jen aby se dostali na konec trasy. Starý systém opevnění je dlouhý  8851 km, ale turisticky zpřístupněny jsou jen některé úseky. Na to, že je stavba zapsaná do seznamu památek UNESCO, některé její části dost chátrají a ty, které jsou zpřístupněny lidem, brzy také pocítí větší znehodnocení, než klasickým zubem času

Maya Bay, Thajsko

Tvůrci filmu Pláž, kde hlavní roli ztvárnil Leonardo DiCaprio, velkou mírou přispěli k devastaci tohoto mísa. Turisté s vidinou, že si alespoň sáhnou na písek, kde se proháněl jejich oblíbený herec, ničí ekosystém celé zátoky. Trpí například korálové útesy, na které lidé neohrabaně při amatérském potápění sahají a vodu znečišťují opalovacími krémy. Proto odborníci dopomohli k tomu, aby se ostrov pro návštěvníky až do roku 2021 uzavřel. „V roce 2021 zhodnotíme celou situaci a rozhodneme, zda je zátoka připravená na turisty. Příroda potřebuje více času, aby se dala do pořádku. Náš tým bude stav přezkoumávat každé tři měsíce,“ uvedl pro server CNN ředitel správy thajských národních parků Songtam Suksawang.

Zdroj fotografií: Shutterstock a Profimedia

Reklama