O důležitosti zdravé a vyvážené snídaně pro nejmenší jsme si povídali minule. Dnes se podíváme přímo do kuchyně českých maminek. Na to, co obvykle chystají pro své děti k snídani a zda již vyzkoušely i některou z oblíbených kaší, jsme se zeptali šesti maminek dětí od 6 do 15 měsíců.

kaše

Všem maminkám jsme položili 4 stejné otázky:

1) Co dáváte běžně k snídani vašemu dítěti?

2) Zkoušela jste už někdy dát dítěti k snídani kaši?

3) Pokud ne, uvažovala byste o tom, že to vyzkoušíte?

4) Jinde ve světě je kaše k snídani běžná, u nás se to příliš nepraktikuje. Proč si myslíte, že to tak je?

A zde jsou jejich odpovědi:

Kateřina 34 let, Jaroušek 13 měsíců

1)      Nejčastěji chléb s lučinou nebo žervé a čerstvou zeleninu nebo jogurt s ovocem.

2)      Ne, nenapadlo mě to.

3)      Kaši dávám běžně k večeři. V rámci zachování pestré stravy o pravidelném podávání kaše k snídani neuvažuji. Ale ráda to vyzkouším. Určitě bych kaši využila, když budu potřebovat připravit rychlou snídani nebo když doma bude nedostatek čerstvých potravin.

4)      Asi právě proto, že jsme zvyklí podávat kaši k večeři. Dvě kaše denně jsou podle mě zbytečné. A také proto, že české snídaně jsou postavené na pečivu a dětem dopřáváme to, co jíme my. ;-)

Petra 33, Ondřej 7 měsíců

1)      Vzhledem k věku syna zatím mateřské mléko a k svačině ovoce či ovocnou přesnídávku.

2)      K snídani ne. Dávám zatím mléčné kaše večer.

3)      Proč ne, ale bude záležet, jaké to budou kaše. Určitě bych se v pozdějším věku nebránila vařit i ovesné kaše.

4)      Ovesné kaše si s manželem občas k snídani děláme. Ale více jsme zvyklí na jogurt s müsli nebo pečivo. Chléb byl dříve nezbytnou součástí jídelníčku každé chalupy a přetrvalo to i dodnes.

kaše

Květa 31, Jakub 11 měsíců

1)      Někdy kaši, někdy jogurt.

2)      Ano, měli jsme kaši Hami, která malému chutnala, také jsme vyzkoušeli Sunarku, a ta mu moc nechutnala, ale snědl ji, protože je veliký jedlík. Sama jsme kaši Sunarku ochutnala a byla taková zvláštní, bez chuti...

3)      Ano, viz odpověď 2)

4)      Asi že to doktorky nedoporučují... Nevím.

Markéta 39, Maruška 12 měsíců

1)      Jogurt nebo chleba s máslem a mléko

2)      K snídani ne, k večeři ano

3)      Jogurt je hotový hned, takže mne to zatím nenapadlo

4)      Vůbec netuším, nepřemýšlela jsem o tom.

Katka 29, Kačka 6 měsíců

1)      Mléko 2 značky Humana, máme alergii na kravské mléko, která se teď již vytrácí, a toto jediné jsme zvládli bez HA (hypoalergenní – pozn. red.).

2)      Ne, dáváme ji ke svačině, spolu s kouskem ovoce, anebo kaši ovesnou, s příchutí.

3)      Možná časem

4)      Mléko je jednodušší na ranní snídani ještě s dospáním v posteli, když již udrží dítě samo lahev.

Lucie 30, Barča 15 měsíců

1)       K snídani dávám většinou ovoce a jogurt nebo přesnídávku.

2)       Kaši k snídani jsem nezkoušela, zatím jen k svačině nebo večeři.

3)       Přiznám se, že mě to nenapadlo, udělat kaši k snídani. Proč ne?

4)      Podle mě jsme zvyklí na studené snídaně, tak asi proto. A asi se nikomu nechce vařit po ránu ještě s něčím jiným než s čajem:-)

kaše

Kaše k snídani pro batolata

Z odpovědí maminek je jasné, že dát dítěti kaši k snídani je nenapadlo hlavně proto, že u nás (v Česku) to není zvykem. Většina dětí tak snídá jogurt, ovoce, pečivo, mléko nebo přesnídávku, a to i proto, že o možnosti dát dítěti kaši maminky ještě neslyšely a také se řídí doporučením českých pediatrů, kteří většinou kaši doporučují dávat také spíše k večeři.

Z výsledků ankety vyplývá, že dalším důvodem, proč maminky ještě nezkusily podávat kaši k snídani, je to, že mají obavy z dlouhé a náročné přípravy této teplé varianty snídaně. Všem šesti maminkám, které se zúčastnily naší ankety, tedy redakce žena-in.cz posílá Hami mléčnou kaši dle výběru maminek, aby ji mohly vyzkoušet a ocenit tak právě její snadnou přípravu. Výborná snídaně od Hami je totiž nejenom zdravá a chutná, ale je také připravena během několika málo minut. Více na www.klub-maminek.cz/cerealie

Redakční tip: Kaše k snídani v jiných zemích

V Česku je po generace zvykem dávat malým dětem různé kaše zejména na noc, tzv. na „zaplácnutí“, aby se v noci příliš nebudily, a na ty snídaňové se dost často zapomíná. Jinde ve světě je totiž kaše většinou typickou potravinou konzumovanou právě po ránu, a to z důvodu její výživové hodnoty a složení, které dodá energii a zároveň člověka úplně neodrovná. Typickou snídaní dětí např. v Anglii je právě porridge, neboli hustá ovesná kaše.

Pozor na věk dítěte

Pro kojence a batolata ovšem samozřejmě není vhodná stejná kaše jako pro dospělé nebo větší děti, která může obsahovat víc solí nebo cukrů. Právě proto jsou vhodné mléčné kaše, které jsou dnes na trhu k dostání dokonce podle věkových kategorií podle toho, pro jak staré dítě jsou vhodné. Pro nejmenší tak Hami nabízí např. tzv. První kaši, pro půlroční je to pak Mléčná kaše rýžová s malinami nebo s jahodami a pro děti starší 8 měsíců jsou to již kaše s drobnými kousky, které mimo jiné podporují rozvoj žvýkání a připravují děti na novou konzistenci stravy. Naším favoritem je Mléčna kaše vícezrnná medová s rýžovými křupinkami, ale batolata si můžou dát taky novinky, což je Hami mléčna kaše rýžová vanilková s ovocem a rýžovými křupinkami nebo Hami mléčna kaše celozrnná s banány křupinkami a corn-flakes, ale třeba i Mléčnou kaši krupicovou s kakaem.

kaše

Jak vypadá nevhodná snídaně

Malé děti často dostávají snídani zcela nevhodnou – snídají pečivo se sýrem, máslem, šunkou nebo sladké pečivo, jako jsou vánočky, koláče či sušenky. Takové snídaně, typické pro jídelníček dospělého, ale obsahují příliš mnoho soli, jednoduchých cukrů či nevhodných tuků. Z aktuální studie provedené na více než 800 českých dětech ve věku do tří let vyplývá, že dětský jídelníček je především přesolený. Zároveň mají děti ve stravě i nadmíru cukrů. Není se čemu divit, protože podle studie přijímají dvouleté děti 20 % energie ze sladkostí! To logicky vede k nadváze a obezitě. Navíc malým dětem chybí železo.

 „Zdravá dětská snídaně by měla obsahovat především komplexní sacharidy bez přidané soli či jednoduchých cukrů. Sacharidy z obilnin jsou ideálním zdrojem zdravé energie a výrazně mohou pokrýt zdroje cenných látek pro každý den,“ upozorňuje MUDr. Frühauf.

Více se o zdravé snídani dozvíte zde.

Vyzkoušejte si také interaktivní kvíz zde.

Čtěte také:

Reklama