První příjemně překvapení na ni čekalo na  letišti v Ruzyni.
Nově zrekonstruovaná hala a interiéry letištích prostor se dají srovnat nejen s evropským standardem. Poprvé při výstupu z letadla neměla ten dlouho nám všem známý pocit, že se vrací do postkomunistické země.
Po cestě z letiště projížděli tunelem vedoucího z Břevnova na Smíchov, kde se napojili na nové silnice s nadúrovňovými křižovatkami.
Chvíli vůbec nevěděla, kde je.

Dalším jejím postřehem je bezpočet nových obchodních center, která zde vyrostla k většímu pohodlí našich nákupů. (A nejen kvůli tomu, že...) Vždy se podivím, když se u nějakého pro mne chronicky známého hypermarketu zeptá: "Ježiš, a co je tohle? Vždyť tu přeci nic nebylo?" Napadne mne vždy, že to tu stojí od nepaměti, ale jen si potvrdím, jak rychle zapomínám. ("Vzpomete si někdy na nákupy před revolucí?")

Pohybujeme se hodně na Černém Mostě, a tak byla nadšena z nových zdejších stanic metra. To, jak jsou příjemně a prakticky řešeny a myslelo se už i na vozíčkáře a matky s kočárky.
A nové barevné domy nejen na zmíněném sídlišti ji také potěšily. Oproti starým panelákům je nová výstavba velice pěkná a působí spolu s upraveným okolím dobrým dojmem. Počet dětských hřišť potvrzuje fakt, že se při výstavbě nových obytných celků myslí i na děti. O snaze o všestrannost svědčí i podzemní garáže, které už u žádného nového domu tohoto typu nechybí.

Při procházce centrem nadšeně nacházela prodejny značkových firem a měla radost, že už i v Praze mají svá zastoupení.
Chtěla jít do kina a při pohledu do programu žasla nad počtem nových multikin. Když odjížděla, tak zde fungovalo jen jedno. Začala mi vyprávět, jak v cizině fungují IMAX kina, ve kterých je..." "Ehm, to je na Floře taky," zastavila jsem ji.
Jindy zase mluvila o novém produktu, který nahrazuje žvýkačku.
"To je takový papírek, který se dá do pusy a ..."
"Ehm, to tu také prodávají," odvětila jsem a protože je moje kamarádka rozumný člověk, tak měla z novinek v našem městě a na našem trhu jen radost. Nezklamalo ji, že mě nešokuje svým zpravodajem o hitech západního světa. Zjišťovala, že z tohoto pohledu jsme jím už i my.

A my máme dokonce všichni doma moderní nábytek a vymoženosti elektroniky a mnozí dokonce myčky na nádobí... "Zdá se mi, že se tu zvýšila i životní úroveň," řekla mi jednou a já se musela zamyslet, jestli to náhodou není pravda.

Další změna, která se netýká jen naší metropole, ji ale nepotěšila.
Vždy při placení v restauraci či baru se mne ptá, kolik asi bude platit a kolik má dát číšníkovi navíc. Vyřknu částku, doporučím spropitné a ona poslušně hlásí konečnou cifru. Po odchodu obsluhy vždy říká, jak je tu hrozně draho. Z jejího pohledu ceny vzrostly více, než by čekala, a nechápe, jak můžeme vyjít. Vysvětluju jí, že většina z nás do restaurací zase tak často nechodí, že...

Jo a  s taxíky má trochu problém. Její tendence navádět přesně, kudy se má jet, řidiče nikdy moc nepotěší. Obzvlášť, když jim u toho tyká.

 

Také si těch pozitivních změn v našem okolí málo všímáte? Naše tendence řešit a kritizovat jen věci negativní je nějakou částí naší mentality asi přirozená. Ale někdy je přeci jen dobré se zastavit a všimnout si některých pozitivních změn v našem okolí.
Zmínila jsem v článku nakupování v dobách komunismu. Tyto vzpomínky mne vždy svým způsobem posílí. Neumím si představit, jak stojím nekonečné fronty jen proto, abych dceři mohla koupit banány. Nesmím na to zapomínat...

 

Chcete si prohlédnout Prahu? Stačí kliknout  na odkaz virtuální mapy  a otevřít pohled na vaše oblíbené místo našeho velkoměsta.     http://vmp.bluehole.cz/Index.htm

   

                               
Reklama