Určitě se každé z vás už stalo, že se vám přisálo na tělo klíště. Nepříjemný cizopasník se ale musí co nejdříve odstranit. Víte, jak se to správně dělá?

Podívejte se na naši obrazovou ukázku:

nastenka

Jak vyndáváte klíšťata vy? Pozor na klíšťata, která jsou infikovaná, vás mohou nakazit klíšťovou encefalitidou nebo boreliózou!

Skrytý přenos nákazy - Infekci může na člověka přenášet nejen dospělé klíště, ale také nymfa3, která je nižším stadiem klíštěte a je snadno přehlédnutelná. Kvůli tomu se lékaři občas setkávají ve svých ordinacích s případy přenosu nákazy na osoby, které si nebyly v nedávné době přisátého klíštěte vůbec vědomy. Specificky účinnou ochranou proti klíšťové encefalitidě je včasné očkování – více na http://pozorkliste.cz/ockovani.

Máte očkování? Využijte příspěvky zdravotních pojišťoven na očkování právě teď!

Očkovat proti klíšťové encefalitidě lze děti i dospělé během celého roku, a to buď u praktického lékaře, nebo v očkovacích centrech. Cena za jednu očkovací dávku se pohybuje kolem 800 Kč. Základní očkovací schéma se skládá ze tří dávek. Na očkování proti klíšťové encefalitidě teď přispívají všechny zdravotní pojišťovny. Aktualizované informace o konkrétní výši příspěvků lze najít na www.pozorkliste.cz.

Reklama