Možná jste tomu propadli také. Jste v restauraci a dáváte si něco dobrého. Nebo jste si doma připravili delikatesu? A ta dobrota, ať už je to jídlo, nebo pití, ideálně i dobře vypadá. Napadne vás, pochlubím se s tím na sociálních sítích. Pořídíte tedy fotku, ale nevypadá to stejně, jako ty krásné instagramové fotky, které se na nás valí ze všech stran? Máme pro vás pár tipů, díky kterým budou vaše fotky vypadat naprosto báječně!

maliny

Dobré světlo je základ

Někdy nemáte na výběr, to chápeme (například v restauraci). Ale pokud to jde, vyfoťte jídlo na denním světle, stačí u okna. Pokud svítí sluníčko, zkuste si pohrát s jeho paprsky. Na denním světle zkrátka všechno vypadá lépe než pod zářivkami. Tak jako tak si však během focení hlídejte stíny. Častým „doplňkem“ fotek bývají stíny telefonu v ruce. Zvlášť pokud se jedná ještě o přístroj v otevřeném pouzdře, skutečně to fotce moc nepomůže. Samozřejmě hlídejte i stíny, které za sebou nechávají další objekty. Během pořizování snímku najděte ten správný úhel. Stejně jako na stíny si však dávejte pozor také na odlesky.

Hezké pozadí nebo textura stolu

To také platí spíše pro focení mimo restauraci. Zamyslete se i nad tím, kde bude jídlo stát. Základem je jednoduchost. Talíř s jídlem vypadá krásně například na dřevě. Hezké tedy bude, když položíte jídlo na čistý stůl. Nebo klidně na parkety, plovoucí podlahu či třeba dřevěné prkénko. Zkuste zapomenout na vaše oblíbené prostírání s králíčkem, v jednoduchosti je krása a pro fotky s jídlem to platí dvojnásob. Vzpomeňte si na fotky jídel těch nejlepších kuchařů. Většinou jsou na čisté bílé desce. Vzorované prostírání použijte pouze ve chvíli, kdy je to vyloženě záměr a hraje dohromady společně s jídlem.

Samozřejmě není nutné jídlo fotit jen z ptačí perspektivy. Pak dbejte na pozadí, ať nikde nic zbytečně nestojí. Posouvejte skleničky, vázy, židle, slánky… Zkrátka si vyčistěte scénu.

Ukliďte si

Možná se to zdá jasné, ale divili byste se, kolik fotek ve výsledku pokazí neupravené okolí talíře. Utřete nevzhledné kapky, drobky a jiné šmouhy. Dbejte na to, aby v záběru nebyly žádné zmačkané ubrousky a další zbytečnosti. Zkuste vyčistit i okraje talíře.

jídlo

Celá fotka by vypadala mnohem lépe, kdyby nebylo těch drobků rozesetých všude kolem

kafe

Na snímku je příliš věcí, působí zmateně a tak trochu zběsile. Stačilo by pár věcí odebrat, otřít šálek a možná telefon nasměrovat jinam. Hned by to působilo lépe.

Účelové doplňky povoleny

Ano, v jednoduchosti je krása. Ale někdy fotce prospěje, když necháte vedle talíře naaranžované nepoužité příbory, čerstvou květinu nebo například sklenici s vínem. Stále však mějte na paměti, že čeho je moc, toho je příliš. Základem je mít vše pod kontrolou, a to vlastně platí pro všechny body. Nic na snímku nesmí být náhodou, vše musí být pečlivě připravené a mít v celkové kompozici svou úlohu.

jídlo

Čistý záběr oživí naaranžované struhadlo se sýrem. Velkou roli zde hrají také barvy zeleniny na talíři

Zkuste najít netradiční úhel

Je jasné, že někdy, i vzhledem k okolí, vypadají nejlépe záběry shora. Snažte se však občas najít nějaký zajímavý úhel, ve kterém jídlo vyfotíte. Vždy vypadají dobře snímky, kde si fotograf hraje s různými sbíhajícími a rozbíhajícími se liniemi. Tady to může být například směr příborů, hrany stolu a ubrousku, směr položení masa na talíři… Výsledný snímek pak bude vypadat ještě lépe. Pokud to váš chytrý telefon umožňuje, zkuste si pohrát i s hloubkou ostrosti. Tradičně je to možné u typů telefonů s dvojitým fotoaparátem.

uhly

Čistý záběr z boku sendviče. Dřevěné prkénko, naaranžovaný salát s obilnými klasy i rozmazané pozadí dělají z fotky profesionální práci

Speciální funkce na focení jídla

Některé smartphony mají vestavěnou funkci, díky které bude vaše jídlo vypadat ještě lépe. Zvýrazní se jeho barvy, vyváží se světelné nerovnosti. Tzv. food mode (nebo režim dobrého jídla) mají například telefony Honor 6X, Honor 8 nebo Huawei P10.

Pozor na ořez

ořez

V tomto případě nevadí, že jsou talíř s mističkou oříznuté. V celkové kompozici to působí vyváženě

Dbejte na to, abyste na fotce nic neořezali (například talíř, příbor, složený ubrousek…). Jak už jsme psali, vše na fotce má své místo a to, jak je všechno položené, má svůj význam. Pokud tedy v záběru oříznete talíř, tak jen záměrně. Například když ho tam chcete mít jen polovinu a na druhé polovině snímku bude dezert (klidně zase jen část talíře). Nesmí se vám to však stát omylem (ani o centimetr!). Ideální také je snímek rovnou fotit ve formátu čtverce. Tak rovnou uvidíte, kam co musíte přesunout, aby vše vypadalo perfektně vyváženě.

Zdá se, že nejdůležitějším pravidlem při focení jídla je to, že vše musí mít své místo a svou úlohu. Nic na snímku nesmí být náhodou. Pak si hlídejte ještě těch pár dalších drobností a vaše fotky budou vypadat naprosto parádně. Dobrou chuť a nezapomeňte vše zdokumentovat. #foodporn.

Mohlo by vás také zajímat: