OBIMálokdo z nás si v dnešní době dokáže představit svůj život bez automobilu. Proto, pokud přemýšlíte nad stavbou domu nebo plánujete stávající renovovat, nezapomeňte do svých plánů zahrnout i garáž. Rozhodnout se ale, která z nabízených variant je nejvhodnější, je často obtížné. Pořídit si můžete například vrata rolovací, sekční nebo výklopná. Podle čeho ale vybrat ta správná?

Dříve bylo možné garáž osadit pouze jedním druhem vrat. Nejčastěji šlo o dřevem opláštěnou konstrukci. Moderní doba ale přináší mnoho nových a kvalitnách materiálů, technických vylepšení a inovativních řešení, která nabídku garážových vrat během posledních několika let výrazně rozšířili. V současné době je možné vybírat ze široké řady různě barevných vrat z odlišných materiálů a rozličných velikostí.

Garáž nejenže doplňuje dům z architektonického hlediska, ale měla by být také místem, kde můžete svůj majetek bezpečně uschovat. Vybrat konkrétní vrata je individuální záležitostí, proto je nutné si před jejich pořízením odpovědět na několik pomocných otázek, které vás nasměřují k výběru ideálních vrat. Bude garáž součástí domu nebo bude stát na pozemku samostatně? Budete ji využívat pouze jako ochranu pro automobil nebo i jako místo pro uskladnění kol, zahradní techniky nebo třeba zavařeného ovoce? Jaké rozměry by měla garáž mít?

Tip odborníka:OBI
„Při výběru garážových vrat je nutné myslet i na požadovanou tepelnou izolaci, stupeň zabezpečení a hlavně snadné ovládání, aby bylo výsledné řešení praktické a funkční,“ upozorňuje Tomáš Sapoušek z OBI marketu, Karlovy Vary.

Jednoduchost

OBIVýklopná garážová vrata patří mezi nenáročnou variantu, jak uzavřít otvor garáže. Nejčastěji jsou vyrobeny z ocelového pozinkovaného plechu a lze si je pořídit i zateplené polystyrénovými deskami, čímž se docílí perfektní izolace. Ovládají se elektricky, ale při výpadku proudu je možné s nimi manipulovat i ručně. Jejich výhodou je nízká pořizovací cena a snadná instalace. Výklopná vrata je možné doplnit i o větrací mřížky nebo zabudované dveře.

Univerzálnost

Rolovací garážová vrata jsou kvalitní, bezpečná a zároveň cenově dostupná. Nejčastěji je využívají ti majitelé, kteří nemají v garáži dostatek místa nebo možnost provádět u svého domu rozsáhlejší stavební úpravy. Díky svému konstrukčnímu řešení umožňují maximální využití garážového prostoru.

Rolovací vrata se otevírají kolmo vzhůru ke stropu, kde se navíjí do boxu, a tak nezabírají v garáži žádný prostor. Ovládají se pomocí elektrického motoru, který je v případě výpadku proudu opatřen nouzovým systémem manuálního ovládání. Na rozdíl od výklopných garážových vrat jsou ta rolovací téměř bezúdržbová a nevyžadují tak pravidelnou péči odborného servisu. Navíc se hodí na všechny tvary a velikosti garážového otvoru.

Úspora místa

Mezi nejčastěji volený druh vrat patří sekční garážová vrata. Dokonale kombinují pozitivní vlastnosti všech předchozích typů. Neocenitelnou vlastností, kterou se tato vrata vyznačují, je velmi tichý a plynulý chod. Otevírají se pod strop, tudíž nezabírají prostor před garáží, a vy ho tak můžete využít například k zaparkování dalšího vozu.

OBISekční vrata se skládají z panelů, které jsou umístěny svisle nad sebou. Podle požadované výšky vrat se odvíjí počet jednotlivých sekcí. Jednotlivé panely jsou zateplené, proto z garáže neuniká teplo, což oceníte zejména, pokud v garáži skladujete ovoce. Do vrat je možné pořídit i okénka, větrací mřížky nebo fotobuňky, které zastaví chod vrat pokaždé, když v prostoru zaznamenají pohyb.

Více najdete na www.obi.cz

Reklama