Hračky by měly dítě nejen bavit, ale také rozvíjet

„Dnešní děti jsou již od mala velmi často konfrontovány s elektronickými zařízeními, jako je mobil, tablet či počítač. Ty v nich většinou potlačují představivost, fantazii, kreativitu a trpělivost. Proto by kvalitní edukativní hračky měly zábavnou formou toto kompenzovat a tyto schopnosti vhodně rozvíjet,“ říká Pavel Čmelík, majitel hračkářství Hamleys, a dodává: „Hračky by měly dětem přibližovat reálný svět a naučit je také jemné motorice, citovým vjemům, chápání příčiny a následku a mnoha dalším základním dovednostem.“

Hamleys přináší rodičům několik tipů na vánoční dárky, které mají předpoklad stát se letošním hitem právě pro jejich schopnost kombinovat zábavu s rozvojem. „Chceme tím trochu poradit rodičům. Ale zároveň bych také rád zdůraznil, že při výběru dárků by měla převažovat kvalita nad kvantitou. Raději jedna kvalitní, bezpečná a praktická hračka, než deset levných a mnohdy nebezpečných napodobenin,“ vysvětluje Pavel Čmelík.

A jaké hračky budou tedy hitem letošních Vánoc?

Hubelino – hlavolamy a hry pro chytré hlavičky

5be16d631e68cobrazek.pngKonkrétně kuličková dráha Hubelino je skvělým společníkem pro děti už od tří let. Poskytuje spoustu zábavy a kreativity, podporuje logické myšlení i smysl pro detail. „Z pedagogického hlediska hodnotím, že vedle klasických kostek různých velikostí jsou v balení i komponenty dráhy různých tvarů a délek, které při samotné stavbě podporují dětskou zručnost, představivost, rozvíjí fantazii při nalézání nových drah, logické a prostorové myšlení, jemnou motoriku, koncentraci pozornosti a smysl pro detail. Pozitivně též hodnotím, že jsou díly kompatibilní s kostkami LEGO Duplo, dají se vzájemně kombinovat, čímž umožňují stavbu větších a komplexnějších drah dle fantazie,“ pochvaluje si Mgr. Alena Baxová, ředitelka Mateřské školy Zdiby, kuličkovou dráhu, kterou i s ostatními hračkami Hubelino seženete právě v Hamleys.

Kuličková dráha Gravitrax

5be16d776b6f7obrazek.pngKuličková dráhu GRAVITAX značky Ravensburger je novinkou letošního podzimu a už nyní je opravdovým hitem pro děti od osmi let! „Tuto kuličkovou dráhu můžete stavět podle své fantazie, rozšiřovat a zdokonalovat. A hlavně naučíte se využívat přírodních fyzikálních zákonů. Objevíte kouzlo gravitace, odstředivé síly, magnetismu a kinetiky. Zjistíte, že fyzika je nádherná věda, se kterou se dá užít spoustu zábavy,“  říká head buyer hračkářství Hamleys, Jana Doležalová. Startovací sada GRAVITAX obsahuje základní stavební prvky kuličkové dráhy, jako je podkladová deska, nosné sloupky, kolejnice a ocelové kuličky. Ale opravdová zábava začne teprve s mechanickými doplňky, jako je magnetický kanon, katapult, smyčka nebo kladivo. „Všechna tato zařízení využívají fyzikálních zákonů, aby kuličku v dráze zpomalila, zrychlila, posunula do vyšších pater nebo dopravila na jinou kolej. Ale nebojte se, že by na to znalosti fyziky vašeho dítěte nestačily,“ dodává Jana Doležalová.

Šílený sliz Cra-Z-Slime

5be16daca2068obrazek.pngMalé děti milují vše, co se dá patlat, plácat a „rozblemcávat“. Ač je tomu občas těžké uvěřit, sliz je pro ně dokonalou zábavou. Navíc je to opět hračka velmi edukativní. Zejména v případě, že si sliz musejí děti samy připravit a namíchat. Výsledná hmota už pak vyžaduje jistou motorickou dovednost pro manipulaci a při vhodném zásahu z řad rodičů je výborná k vypěstování hygienických návyků a schopnosti uklízet po sobě. Důležité je dodat, že všechny tyto originální produkty jsou klinicky testovány, tudíž maximálně bezpečné a zdravotně nezávadné.

Lyžařská chata Playmobil

5be16dd44d2c8obrazek.pngLyžařská chata plná vybavení a figurek je moderní alternativou tradičního domečku pro panenky. Ten dětem v současném autentickém prostředí při hře „na rodinu“ pomáhá rozvíjet krom jemné motoriky také kooperaci a citové vnímání. Hračky Playmobil dobyly svět jednoduchou myšlenkou - v dětské představivosti neexistují hranice. Jediná pravidla jsou ta, která si samy vytvoří. Deˇti tak prˇímo na koberci dokáží v neustále se meˇnících prˇíbeˇzích zpracovat každodenní zážitky, prˇání, radosti a obavy. Lyžařská chata nabízí dětem možnost sehrát jakékoliv příběhy, které zažívá rodina na horách. Uvnitř chaty se nachází prostor pro hosty, ložnice a koupelna. Chata obsahuje mnoho doplňků, jako např. bar, možnosti k sezení pro odpočinek, okénko na podávání jídel, pokrmy a nápoje, tabulku s cenami, stojany na lyže a terasu. Samozřejmostí je zimní výbava pro lyžaře, lyžařská škola pro děti a sněžný skútr pro snadnou dopravu do chaty.

Hlavolamy Recent Toys

5be16e02b0446obrazek.png5be16e0c447f4obrazek.pngHlavolamy předkládáme dětem už prakticky od narození, kdy jsou vrženi do nového neprozkoumaného světa. Nejprve se jedná o hračky zcela jednoduché, jako navlékání kolečka na tyčku, pak je to skládání kostiček či třeba kombinování správného tvaru a otvoru. „S příchodem mobilních telefonů se vytrácí trpělivost. Mobil je rychlý, umožňuje dětem rychlý přesun od jedné akce k druhé a děti pomalu opouští hry, kde se vyžaduje zdlouhavější přemýšlení a řešení problému. Když dítě něco nebaví, okamžitě klikne na něco jiného a neřeší to, co by ho stálo větší úsilí. Ale když se se svými dětmi budete logickým hrám věnovat už od útlého dětství, pomůžete jim rozvíjet logické myšlení a zároveň je učíte trpělivosti. Stačí jim dát příležitost, nabídnout jim různé hry a hlavolamy a děti si samy vyberou,“ popisuje výhody hlavolamů Recent Toys zástupce výrobce Lucie Nedvědová. Také ty seženete v Hamleys v různých formách za různé ceny.

Hledač pokladů Treasure X

5be16e1bdf50aobrazek.pngSnad každé dítě někdy toužilo stát se lovcem pokladů a tato nevšední hračka jménem Treasure X to zvídavým dítkám konečně umožňuje. Poklad je v každém balíčku a je na každém, aby ho dokázal objevit, vykopat a otevřít. Hra spočívá v prozkoumání mapy pokladu, následném vykopání a složení figurky bájného piráta či lovce pokladů a nakonec v samotném vyhrabání a vyzvednutí truhly, která vyjeví své tajemství až po té, co ji přelijete vodou a necháte „vyšumět“. Děti mohou sbírat jednotlivé figurky, navíc každý osmnáctý poklad je skutečně zlatý, resp. pozlacený pravým zlatem. Při jejich dobývání musí dítě zapojit jemnou motoriku a kdo ví, třeba bude právě pro Vaše dítě startem kariéry úspěšného archeologa!

My First Little bot
5be16e44453d6obrazek.pngRobot z řady Little Learner (neboli Malý student) seznamuje už děti od jednoho roku s pravidlem akce a reakce. Multiaktivní hračky jsou velmi oblíbené už u malých dětí. Čím více hračka vydává zvuků nebo čím více bliká, tím více rozvíjí smyslové vnímání a nutí děti zapamatovat si pravidla. Naučí se, že když stisknou tlačítko, začne robot blikat a vydávat komické zvuky. Když točí klíčkem na hlavě, robot koulí očima. Při pohybu nohama či rukama vydává hračka další řadu zvuků. Navíc pozitivně působí na rozvoj kreativity a představivosti.

Interaktivní plyšák na dobrou noc TM Toys Octopi

5be16e59a81d6obrazek.pngSkvělý dárek pro vaše nejmenší, pokud jim nechcete věnovat pouze „obyčejného“ plyšáka. Tato zvířátka z příjemného materiálu jsou rádiově propojena s plastovým námořním majákem na nočním stolku. Pokud se dítě bude samo v postýlce bát, přitulí se k plyšákovi, systém aktivuje maják a ten spustí tichou ukolébavku, tlumeně se rozsvítí a promítne na strop hvězdičky. Dítě si osvojí základní princip akce a reakce. Klidnější spaní bude mít dítko i vy samotní.

Baby Alive

5be16eaca1400obrazek.pngPanenky byly, jsou a vždycky budou nepostradatelnou hračkou pro holčičky po celém světě, které na nich posilují schopnost empatie a učí se péči o mladší sourozence, kamarády a potažmo o budoucí rodinu. Dnešní moderní panenky nabízejí obrovské množství interakce a panenku Baby Alive od Hasbro můžete oblékat do nejrůznějších oblečků dle počasí, nálady či příležitosti, můžete jí česat, krmit, dát napít, přebalit plínku, hrát si s jejími hračkami či zvířátky. „S panenkami a obecně se všemi umělými postavami děti velice dobře rozvíjejí fantazii, protože další člen domácnosti skýtá nekonečně možností pro nové hry a společné objevování,“ podotýká Jana Doležalová.

LEGO panáček královské gardy a londýnský autobus doubledecker

5be9630215b72obrazek.pngLEGO panáček se sice za příliš edukativní hračku považovat nedá, ale tento rozhodně podpoří sběratelskou vášeň každého začínajícího LEGO fanouška. Figurka zosobňuje strážce  majestátní britské královské gardy. Ta již od roku 1660 hlídala panovníka a královské paláce a nyní se hlásí ke službě v Hamleys! Exkluzivní LEGO figurka je oblečená v tradiční červené uniformě a medvědím klobouku. K dispozici je také neméně exkluzivní LEGO ministavebnice červeného londýnského doubledeckeru. Obojí seženete pouze v Hamleys.

Hamleys Monopoly

5be96335023ddobrazek.pngMonopoly jsou již tradiční desková hra, kterou hrál snad každý. Nyní v novém designu Hamleys, ale stále postavená na stejných hodnotách: zábavnou formou v dětech rozvíjí obchodního ducha, seznamuje hráče se základními principy investování, s hodnotou peněz, rozvíjí logické, analytické a strategické myšlení, uvažování o příčině a následku. Perfektní průprava pro budoucí byznysmeny. Hamleys edice monopolů může být navíc považována za sběratelský kousek, protože v celé České republice jich bude v prodeji pouze 100 ks.

Marvin’s Magic Magické světlo odnikud
Marvin’s Magic Mizz Magic Tancující světlélka
Marvin’s Magic Mizz Magic Dárková sada

5be96366d81beobrazek.pngKouzelnické triky a kouzla vyžadují už určitou dávku talentu, šoumenství, ale také zručnosti a obratnosti. Tajemné světlo od Marvin´s Magic ve verzi pro kluky i pro holky je skvělým odrazovým můstkem pro kariéru velkého mága nebo kouzelnice. „Je to velmi působivý trik, který umožní vašim dětem, ale i vám samotným, stát se králem narozeninové oslavy či večírku. Světlo si můžete vyndat z kapsy, prostrčit ho uchem, či prohodit zdí. Chce to jen trochu cviku,“ směje se Jana Doležalová a dodává: „A až si budete trochu jisti v kramflecích, můžete si pořídit celou sadu základních kouzel a hádat karty, tahat králíky z klobouku a předvádět spoustu dalších zábavných kousků. Samozřejmě vám zde nebudeme prozrazovat, jak kouzla fungují, ale s trochou šikovnosti je zvládnou i poměrně malé děti.“
5be963ad3f045obrazek.png

Další informace a tipy na dárky naleznete na HAMLEYS.CZ

Reklama